Na ilustračnej fotografii je český Tábor Vojna, Múzeum obetí komunizmu.

ŠtB mala geniálnu pascu na utečencov. Jej autorovi hrozí 10 rokov basy

Jeden z autorov rafinovaného plánu, ktorý komunistickej ŠtB pomáhal chytať utečencov na Západ, je stále nažive. Je však pravdepodobné, že sa postaví pred súd.

Teoreticky aj viac ako desať rokov väzenia hrozí 92-ročnému Eugenovi Abramovičovi, žijúcemu teraz v Prahe, ktorý bol jedným z "mozgov" rafinovanej akcie z éry komunizmu známej pod kódovým označením Kameň. Česká polícia ho až teraz obvinila, takže bude čeliť policajnému vyšetrovaniu a možno aj súdnemu konaniu, informoval portál iDNES.cz.

Kameň sa nazývala pasca, do ktorej komunistická tajná polícia ŠtB začala krátko po prevrate vo februári 1948 chytať utečencov smerujúcich na Západ. Išlo o falošnú hranicu, ktorá mala v utečencovi vyvolať dojem, že je na Západe, takže stratil opatrnosť a prezradil všetko o svojej odbojovej činnosti. Navyše mnohých pritom aj obrali, napríklad o šperky. V skutočnosti boli utečenci ešte hlboko vo vnútrozemí Československa.

Dokonalá ilúzia

Hraničné kamene, služobná miestnosť americkej tajnej služby, americkí vojaci, dôstojníci popíjajúci whisky, vlajka USA a portrét amerického prezidenta - do všetko tvorilo dokonalú ilúziu hranice. No práve americké symboly boli nakoniec príčinou konca akcie Kameň. Dozvedeli sa totiž o nej Američania a podali protestnú nótu, v ktorej si sťažovali na zneužívanie svojich symbolov. Akciu tak nadriadení v Prahe čoskoro ukončili.

"Je jednoznačné, že obvinený je jedným z bývalých riadiacich pracovníkov tejto akcie," cituje iDNES.cz riaditeľa Úradu dokumentácie a vyšetrovania zločinov komunizmu Pavla Breta. Pre českú políciu bolo veľmi zložité Abrahamoviča obviniť. Podnet na stíhanie dal česko-americký historik Igor Lukeš, ktorý učí dejiny na univerzite v americkom Bostone.

Ťahanice okolo stíhania

Lukeš na akciu Kameň upozornil české orgány už pred dvoma rokmi. Po roku sa síce začalo trestné stíhanie, ale muselo sa vzápätí zastaviť, pretože nadriadené justičné orgány ho označili za neodôvodnené. "My sme si vyžiadali preskúmanie a teraz sme dostali nový pokyn stíhanie začať," povedal Bret.

Lukeš správu o novom stíhaní Abrahamoviča privítal, ale zároveň vyjadril skepsu, opierajúcu sa o jeho vek a "rýchlosť" českej justície. Podozrivý nie je len Abrahamovič, ale aj jeho komplic, o rok mladší Emil Orovan. Ten podľa niektorých správ utiekol do cudziny, spomína sa Izrael a neskôr Juhoafrická republika. "Požiadali sme Interpol o spoluprácu," povedal Bret. Lukeš však má informácie, že Orovan teraz žije v ČR.


  • TASR
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní