Po rokoch: Karel Svoboda a Ladislav Štaidl na narodeninovej oslave maestra Gotta.

Štaidl žiada províziu z predaja parfumov nesúcich meno svetoznámeho hitu Lady Carneval

Mestský súd v Prahe začal rozpletať kurióznu VIP kauzu. Hudobný skladateľ a producent Ladislav Štaidl žiada províziu z predaja parfumov nesúcich meno svetoznámeho hitu Karla Gotta Lady Carneval.

Mestský súd v Prahe začal rozpletať kurióznu VIP kauzu. Hudobný skladateľ a producent Ladislav Štaidl, ktorý sa v posledných rokoch zdržiava v ústraní, žiada státisíce českých korún od firmy vyrábajúcej parfum Lady Carneval.

Prekáža mu, že z predaja voňavky nesúcej meno legendárnej piesne nevidel doteraz ani korunu. Pod hitom, ktorým Karel Gott očaril svet a zvíťazil na festivale v Riu de Janeiro, je pritom podpísaný Štaidlov nebohý brat Jiří. Hudbu skomponoval legendárny český skladateľ Karel Svoboda, ktorý už nie je medzi nami.

Hit za pár minút

„Páni a paní, vím, jak se ruší žal, já tíhnu duší jen k Lady Carneval...“ To sú úvodné slová jedného z najväčších hitov mnohonásobného československéhoa českého slávika Gotta. Pieseň sa podľa skorších vyjadrení autora hudby Svobodu zrodila „vďaka“ litru pálenky. Keď maestro koncom šesťdesiatych rokov potreboval hit, obrátil sa na Svobodu so Štaidlom. „Kúpili sme si liter myslivca, pili sme a urobili sme dobre. Odrazu Jirka vykríkol slová - Lady Carneval,“ citovali Svobodu české médiá.

Pieseň vraj bola hotová za desať minút. Popularitu hitu sa rozhodol využiť aj nemecký výrobca luxusných parfumov a dekoratívnej kozmetiky, keď na trh uviedol parfum s menom maestra Gotta Lady Carneval. To sa však nepozdáva Ladislavovi Štaidlovi, na ktorého prešli autorské práva po nebohom bratovi Jiřím.

„Ten, kto chce názov používať, potrebuje odo mňa povolenie. A to som nik o - mu nedal ani ma oň nik nepožiadal,“ vyhlásil pred časom Štaidl, ktorý očakával neľútostný boj. Od nemeckého nadnárodného koncernu žiada 150 českých korún, približne 5,50 eura, z každého predaného parfumu, ktorý stojí čosi vyše štyridsať eur.

„Žalovaný je povinný do troch dní od právoplatnosti rozsudku doručiť žalobcovi písomné ospravedlnenie, nahradiť nemajetkovú ujmu vo výške 500-tisíc českých korún a vydať bezdôvodné obohatenie vo výške 1,17 milióna českých korún (dohromady viac ako 60-tisíc eur - pozn. redakcie),“ píše sa v žalobe. „Ako to dopadne, uvidíme. Určite to tak nenechám,“ dušoval sa Štaidl. Žalovaná firma sa bráni tvrdením, že slovné spojenie Lady Carneval nie je autorsky chránené. „Ani sumy, ktoré sú v žalobe uvedené, nie sú ničím podložené,“ dôvodil Marek Hejduk, právny zástupca spoločnosti.

Žalôb je viac

Zo Štaidlovej strany však nejde o jedinú žalobu. Pred súd by sa mal postaviť aj podnikateľ Zdeněk Kohák, svojho času správca múzea Karla Gotta Gottland. Štaidl ho podozrieva, že dal nemeckému koncernu súhlas na použitie názvu Lady Carneval. Bez toho, aby na to mal právo. Kohák to rezolútne odmieta. Bráni sa, že v roku 2009 dal súhlas iba na použitie Gottovho mena a podpisu, na čo mal podľa vtedy platnej zmluvy uzavretej so spevákom právo. Firmu dokonca upozornil, že nie je držiteľom práv na komerčné využitie slovného spojenia Lady Carneval. Sudkyňa Veronika Křesťanová pred časom vyzvala znepriatelené strany na zmier. Zároveň naznačila, že Štaidl má šancu uspieť.

„Súd si myslí, že nejaké plnenie za používanie názvu pesničky by mohlo byť odôvodnené,“ vyhlásila. Zdá sa, že vyjadrenie sudkyne zabralo. Právni zástupcovia sa vraj pokúšajú dohodnúť. Na zmier majú maximálne tri mesiace, čo je odklad odobrený súdom. Dohoda sa údajne rysuje v spore Štaidl - Kohák.

„Našli sme nejaké riešenie, vyzerá to na dohodu, ktorú budeme musieť potvrdiť písomne,“ uviedol Štaidlov advokát Rudolf Leška. V podobnom duchu sa vyjadril aj Václav Marek, ktorý na súde zastupoval Koháka.

Gordický uzol

Ako dopadne spor medzi Štaidlom a nemeckou firmou, ukáže čas. Ak nenájdu spoločnú reč, rozhodne súd, čo však nemusí byť jednoduché. Musel by sa totiž vrátiť do roku 2006, keď bola uzavretá zmluva na predaj Gottových parfumov v Gottlande. Kontrakt uzavrel podnikateľ Jan Moťovský, ktorý zmizol pred pár rokmi za záhadných okolností.

Hoci jeho telo ani konkrétne dôkazy potvrdzujúce Moťovského smrť sa nenašli, kontroverzný podnikateľ bol vyhlásený za mŕtveho. Po Moťovskom prevzal kšefty v Gottlande Kohák. Pred súdom by zrejme musel vypovedať aj božský Kája.

A pravdepodobne by musel vysvetliť aj to, ako to bolo s akciovou spoločnosťou vlastniacou dnes už skrachované múzeum Gottland. Oficiálne síce nebol jej akcionárom ani spoluvlastníkom, no dostával od nej provízie z každého predaného parfumu.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní