Stanislav Gross sa objavil na aprílovej premiére Adam a Eva (na snímke s dcérou). V septembri na Fantómovi opery chýbal, hoci jeho rodina prišla.

Stav českého expremiéra Grossa je vážny. Na verejnosť už nechodí

Zdravotný stav Stanislava Grossa sa údajne zhoršuje, podľa niektorých trpí chorobou známou vďaka ľadovej výzve. Bulvárny novinár Pavel Novotný mu predpovedá rýchly koniec.

Neúčasť Stanislava Grossa na septembrovej premiére muzikálu Fantóm opery, kde prišla väčšina českej smotánky vrátane jeho manželky a dcér, má byť ďalším dôkazom zhoršujúcich sa zdravotných problémov expolitika.

Najmladší predseda vlády v novodobej českej histórii, ktorý sa pred časom kajal za svoje prešľapy v politike a tvrdil, že prijal Krista, vraj nedokáže hýbať rukami a má vážne problémy s chôdzou. Dôvod? Gross údajne trpí zákernou amyotrofickou laterálnou sklerózou (ALS), ktorá postihla aj slávneho astrofyzika Stephena Hawkinga.

O chorobe sa v posledných mesiacoch písalo aj vďaka „ľadovej výzve“ - v snahe upozorniť na závažnosť ALS sa polievali studenou vodou celebrity i obyčajní ľudia po celom svete.

Kontroverzný

Gross bol a je pre médiá atraktívna téma, hoci z vysokej politiky už dávno odišiel. Hviezda niekdajšieho kandidáta na strojvedúceho v rušňovom depe žiarila najjasnejšie začiatkom tisícročia. Vtedy sebavedomý tridsiatnik sa presunul z poslaneckej lavice na čelo ministerstva vnútra a v roku 2004 obsadil premiérske kreslo.

Vo funkcii sa však dlho neohrial - v roku 2005 rezignoval, lebo nedokázal vysvetliť financovanie luxusného pražského bytu. Gross sa zamotal do vlastných lží, čo neskôr priznal v dokumente pre cyklus Jana Látala Expremiéri.

„Všetkým vám, ktorí ste mi pred iks rokmi dôverovali a potom ste mali pocit, že som vás sklamal, sa ospravedlňujem,“ kajal sa deväť rokov po vypuknutí škandálu. Už vtedy české médiá špekulovali, že za Grossovým „priznaním“ môžu byť zdravotné problémy. Okrem iného totiž vyhlásil, že „v duchovnom živote prešiel nejakým vývojom“ a prijal Krista.

Pražskému rodákovi však neuškodila len kúpa bytu. Novinárom nedalo spávať ani jeho záhadné zbohatnutie vďaka transakciám s akciami. Čistý zisk zo zázračného obchodu odhadli médiá na vyše deväťdesiat miliónov korún.

Čítajte viac:

Nerobil som len dobré veci, priznal český expremiér Gross. Tvrdí, že prijal Ježiša

Hnev nahradila ľútosť

Dnes však verejnosť Grossa ľutuje. Obrázky výrazne pochudnutého expremiéra, ktorý sotva hýbe pravou rukou, zasiahli aj najväčších kritikov. O príčinách sa však iba špekuluje. Manželka Šárka začiatkom roka priznala, že pre mužov neblahý zdravotný stav drží rodina bezlepkovú diétu.

„Snažíme sa manžela podporiť. Navyše, pri bezlepkovej diéte sa dobre udržiava línia,“ povedala českému Blesku. Podrobnosti neuviedla. Inokedy zas poznamenala, že za manželovu obmedzenú hybnosť zrejme môžu problémy s chrbticou a čoskoro bude v poriadku. Zdá sa však, že namiesto zlepšenia sa Grossov stav zhoršuje.

Ukazuje sa, že expolitik už takmer nemôže chodiť a musel si najať súkromného vodiča. Väčšinu času vraj trávi na lôžku v luxusnej vile v pražskom Slivenci. Znalec českého bulváru Pavel Novotný na portáli Extra.cz vytiahol v tejto súvislosti zbraň ťažkého kalibru - Grossovu situáciu prirovnal k svetoznámemu vedcovi Hawkingovi.

„Choroba u neho postupuje dosť rýchlo a pravdepodobne do roka odíde do neba, čo je síce strašné, ale prečo to nenapísať tak, ako to je,“ uviedol Novotný. Dodajme, že Hawking oslávil začiatkom roka sedemdesiatdva rokov. Chorobu mu diagnostikovali, keď mal čosi vyše dvadsať. Pravda je, že lekári ho považujú za jedinečný prípad. Pacienti s ALS od prepuknutia choroby žijú len dva až štyri roky.

Čo je ALS

Ak Gross, ktorý koncom októbra oslávi štyridsaťpäť rokov, naozaj trpí ALS, je to vážne. Ide o ochorenie mozgu, ktoré spôsobuje degeneráciu a stratu buniek centrálnej nervovej sústavy, ovládajúcich pohyby svalov.

Postupne dochádza k svalovej atrofii, mozog nedokáže ovládať väčšinu svalov a pacient je paralyzovaný, pri zachovaní psychických a mentálnych schopností. Proti chorobe neexistuje liek, dostupná liečba slúži najmä na zmiernenie ťažkostí.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní