Popravisko?: Policajti z Útvaru na odhaľovanie organizovaného zločinu objavili v noci na 1. októbra v obci Záhornice dve mŕtve telá.

Stodola v Česku ukrývala dve mŕtvoly, majiteľ sa v nej roky neukázal

Nenápadná vidiecka stavba v stredočeských Záhorniciach roky ukrývala hrozný nález. Predpokladá sa, že šlo o popravu bielych koní.

Príliš veľa otázok bez odpovedí. Aj tak by sa dal v skratke charakterizovať záhadný prípad podnikateľa, ktorý kúpil opustenú stodolu, dal ju dôkladne vyčistiť a potom sa v nej celé roky neukázal. Obyčajnej vidieckej stavbe ani „čistotnému“ podnikateľovi by nikto nevenoval pozornosť, nebyť nečakanej policajnej razie so šokujúcim výsledkom.

Nenápadná stodola ležiaca v stredočeskej dedine Záhornice totiž ukrývala tajný hrob. Telá ženy a muža v značnom štádiu rozkladu oddeľovala mohutná betónová platňa, podľa neoficiálnych odhadov však môže byť popravených viac. Neoficiálne sa hovorí o desiatich.

Desivý nález pripomínajúci vraždy nepohodlných svedkov v réžii mafie vystrašil miestnych i zvyšok krajiny. Polícia zostáva napriek tomu neoblomná. Celý objekt niekoľko dní úzkostlivo strážila. Okolo plota natiahla plachtu, postavila hliadky a o prípade nezverejňuje žiadne podrobnosti.

Informačné embargo: Polícia odmietla zverejniť podrobnosti. Stodolu starostlivo strážila, celý areál bol istý čas obohnaný plachtou. Foto: ČTK

Mafiánsky cintorín

Nateraz je isté iba jedno - nevyužívaná stodola ukrývala dve telá, ktoré niekto pochoval pred piatimi až desiatimi rokmi. „V hĺbke štyridsať centimetrov našli kus igelitu a v ňom zvyšky tela mladšej ženy. Ležala na betónovej doske hrubej asi sedemdesiat centimetrov. Po jej rozbúraní našli telo staršieho muža,“ opísal nález jeden z miestnych obyvateľov.

Identitu mŕtveho muža už kriminalisti údajne poznajú. Podľa internetových novín denik.cz mal na krku retiazku s dátumom narodenia. Malo by ísť o rovnakú osobu, o ktorej polícia na základe predchádzajúcich informácií predpokladala, že sa v stodole nachádza. Znalci sú presvedčení, že policajti išli naisto a polohu mafiánskeho cintorína im niekto presne opísal.

Polícia je však na informácie skúpa. „Podľa prvotnej obhliadky by mohlo ísť o obete vrážd, ku ktorým pravdepodobne došlo v rôznom čase pred niekoľkými rokmi,“ obmedzil sa na stručné stanovisko hovorca elitného policajného útvaru na odhaľovanie organizovaného zločinu Pavel Hanták. Dodal, že telá boli v značnom štádiu rozkladu.

Zatiaľ nie je známy ani počet popravených, ani to, komu stodola patrila. Domáci tvrdia, že ju asi pred pätnástimi rokmi kúpil pražský podnikateľ, ktorý sa odvtedy v dedine neukázal. V objekte sa vraj z času na čas zdržiavali muži hovoriaci po ukrajinsky, čo sa však skončilo, keď budova pred mesiacom opäť zmenila majiteľa.

Čo sa skrýva pod zemou?: Médiá špekulujú, že v stodola v Záhorniciach mohla ukrývať viac tiel ako oficiálne potvrdenú dvojicu. Foto: ČTK

Biele kone

Základná otázka je, kto sú mŕtvi a koľko ich stodola ukrýva. Odborníci napriek mlčaniu polície a nedostatku informácií predpokladajú, že ide o takzvané biele kone súvisiace s prípadmi hospodárskej kriminality.

Inými slovami, o obetných baránkov nastrčených podsvetím, ktorí poslúžili ako zástena pri prevode špinavých peňazí a prepise majetku. Keď sa stali nepotrebnými, zbavili sa ich ranou do zátylku a pochovali ich v stodole.

Teóriu, že nenápadná stavba by mohla ukrývať viac bielych koní, podporuje napríklad použitie georadaru. Ide o zariadenie, ktoré pomocou rádiových vĺn dokáže zmapovať obsah pod povrchom a okrem iného sa využíva v kriminalistike pri vyhľadávaní zahrabaných tiel alebo dôkazov.

Ďalším argumentom v prospech teórie o väčšom počte obetí v stodole sú medializované informácie o náleze oblečenia, okuliarov a iných predmetov.

Vlastník mlčí

Bezprostredne po objavení tiel polícia údajne zasahovala aj v Prahe, a to v sídle firiem súčasného majiteľa stodoly. Ten je nateraz jedinou osobou, ktorá môže vniesť viac svetla do prípadu a povedať niečo o histórii stavby a pôvodnom majiteľovi. Podnikateľ však musí mlčať. „Je zbytočné pýtať sa. Nemôžem a nebudem sa k tomu vyjadrovať,“ reagoval na otázky novinárov vlastník nehnuteľnosti Martin Šimek.

Zatiaľ čo kompetentní mlčia, v médiách odvolávajúcich sa na policajné zdroje sa objavujú viac či menej overené informácie o záhadnom pohrebisku. Podľa niektorých polícia pátrala až po desiatke tiel, ktoré vraj môžu byť ukryté aj na ďalších miestach republiky. Ak by sa to potvrdilo, šlo by o jednu z najväčších kriminálnych káuz posledného desaťročia. Polícia to však rázne odmieta.

„Hoci stále trvá, že prípad nebudeme komentovať, chcem jednoznačne dementovať informácie, že náš útvar v súčasnosti hľadá ďalšie telá,“ vyhlásil Hanták.

Záhornický nález médiá prirovnávajú k orlickým vraždám z deväťdesiatych rokov minulého storočia. Skupina najatých zabijakov vtedy odstraňovala nepohodlných podnikateľov tak, že ich popravila ranou do zátylku. Telá ukryla do suda s lúhom, ktorý hodila do Orlickej priehrady na mieste, kde má nádrž hĺbku viac ako päťdesiat metrov.

Odborníci pripomínajú, že prípad orlických vrážd je najznámejší, nie však ojedinelý. Mafiánskych popráv bolo viac, ako uvádzajú policajné štatistiky.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní