Divadielko: Na Staromestskom námestí nechýbali zbrane, výstrely, čierne vlajky ani ťavy. Mnohí turisti to nepochopili ako predstavenie a poriadne sa vystrašili.

Strach a panika v Prahe: Na Staromestské námestie vtrhli muži prezlečení za islamistov, streľba z falošných zbraní

Minister vnútra označil Konvičkov kontroverzný happening za akt politického a občianskeho kreténizmu.

Pražské Staromestské námestie v nedeľu na pár minút ovládla panika a strach. Biológ a antiislamský aktivista Martin Konvička so svojimi kumpánmi pripravili performance, v rámci ktorého medzi nič netušiacich turistov vleteli muži prezlečení za bojovníkov Islamského štátu a začali strieľať z falošných zbraní. Je menší zázrak, že vo vzniknutej tlačenici a trme-vrme nikto neutrpel vážnejšie zranenia.

Nevkusné predstavenie

Ako informuje česká tlač, Konvička chcel polhodinovým podujatím na Staromestskom námestí ukázať, ako by vyzeralo Česko pod vládou islamu. Medzi turistov na vojenskom transportéri vtrhli muži s falošnými bradami, oblečení v moslimských habitoch. V rukách mali makety zbraní, z ktorých strieľali, zároveň kričali Allahu akbar, teda boh je veľký. „Zavrieme vysoké školy, budeme páliť knihy, ženy budeme bičovať a kameňovať,“ hovoril do toho Konvička.

Nie všetci návštevníci pochopili, že ide o divadielko, a pocítili skutočný strach. Viacerí v panike hľadali úkryt v okolitých hoteloch. „Odrazu sem pribehlo pätnásť až dvadsať ľudí, bežali hore, dolu, na WC, niektorí mali so sebou aj deti,“ povedali serveru idnes.cz zamestnanci okolitých hotelov a reštaurácií. Niektorí z nich dokonca hovorili, že pri strkanici sa niekoľko ľudí zranilo, čo však nikto oficiálne nepotvrdil.

F

Divadielko: Na Staromestskom námestí nechýbali zbrane, výstrely, čierne vlajky ani ťavy. Mnohí turisti to nepochopili ako predstavenie a poriadne sa vystrašili.
Divadielko: Na Staromestskom námestí nechýbali zbrane, výstrely, čierne vlajky ani ťavy. Mnohí turisti to nepochopili ako predstavenie a poriadne sa vystrašili.
ČTK

Divadielko: Na Staromestkom námestí nechýbali zbrane, výstrely, čierne vlajky ani ťavy. Mnohí turisti to nepochopili ako predstavenie a poriadne sa vystrašili.FOTO: ČTK

Pražský magistrát o akcii vedel, keďže organizátori podujatie úradne prihlásili. Dokonca jeho zamestnanci skontrolovali makety zbraní. Prečo teda predstavenie vopred nezakázali? „Z oznámenia nebolo jasné, že by zhromaždenie mohlo vyvolať násilie. Úradníci magistrátu poznali len základný rámec akcie, teda to, že pôjde o divadelné predstavenie s príchodom vojakov, podrobnosti úradníkom nik neoznámil,“ citovala magistrát Česká televízia. Zásah tak musel prísť až počas predstavenia. Policajti ho predčasne ukončili práve v okamihu, keď sa herci chystali predviesť popravu zajatca.

Známa firma

Martin Konvička je v Českej republike známa firma. Úspešný biológ, ktorý sa zameriava na výskum motýľov, už niekoľko rokov verejne vystupuje ako radikálny odporca islamu. Už viackrát sa stretol so zablokovaním svojich prejavov na internete z dôvodu šírenia rasizmu a xenofóbie. „Ak dôjde k najhoršiemu, koncentračné tábory pre moslimov budú. Našťastie, nie bohužiaľ,“ patrí medzi jeho perly zverejnené na Facebooku. Aj pre ne čelí trestným obvineniam zo šírenia nenávisti, za čo mu hrozí trojročné väzenie.

Konvička sa už dlhší čas snaží vytvoriť silnú protiislamskú stranu, ale jeho snaha stroskotáva na konfliktoch a nezhodách s ďalšími krajne pravicovými politikmi. Zjavne žiadny z protiislamských lídrov neznesie konkurenciu.

Martin Konvička: Biológovi za šírenie nenávisti hrozí až trojročné väzenie.
Martin Konvička: Biológovi za šírenie nenávisti hrozí až trojročné väzenie.
profimedia.sk

Martin Konvička: Biológovi za šírenie nenávisti hrozí až trojročné väzenie.FOTO: profimedia.sk

Ultrapravičiar po nedeľnej akcii, ktorú zámerne načasoval na výročie sovietskej okupácie, neskrýval spokojnosť. „Podľa môjho názoru to prebehlo výborne. Cieľom happeningu bolo šokovať,“ uviedol pre české médiá a zároveň dodal, že magistrát aj veliteľ zásahu poznali scenár. Ľutuje preto, že predstavenie nemohli dohrať. „Malo sa to skončiť odhlavením môjho stúpenca a následným symbolickým odchodom na Pražský hrad, kde sme chceli odrezať hlavu ďalšiemu nepriateľovi islamu - prezidentovi republiky. Tam sme sa už nedostali,“ citoval biológa server idnes.cz.

Nejasná dohra

Konvičkovo predstavenie rozprúdilo debatu o tom, čo všetko ešte možno považovať za slobodu prejavu. „Vždy budem obhajovať slobodu prejavu, ale toto bolo výrazne za čiarou,“ uviedol bývalý minister spravodlivosti a súčasný europoslanec Jiří Pospíšil. Ešte explicitnejší bol súčasný šéf rezortu vnútra Milan Chovanec z ČSSD. „Dnešná akcia na Staromestskom námestí je výrazom politického a občianskeho kreténizmu,“ napísal na sociálnych sieťach.

Český minister vnútra Milan Chovanec.
Český minister vnútra Milan Chovanec.
profimedia.sk

Milan Chovanec: Minister vnútra označil Konvičkovo divadlo za občiansky kreténizmus.FOTO: profimedia.sk

Je fakt, že predstavenie mohlo mať tragickú dohru. Nielenže v tlačenici mohli prísť ľudia k vážnejším zraneniam, zároveň niektorý z turistov mohol mať zbraň a vystreliť v sebaobrane.

Mimochodom, účastníci akcie sa zrejme nemusia veľmi strachovať, čo s nimi bude. Ako informujú české médiá, nikoho z nich zatiaľ neobvinili. Navyše polícia incident nevyšetruje podľa pôvodných zámerov ako šírenie poplašnej správy, ale len ako podozrenie z trestného činu výtržníctva.

  • rb
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].