Strašiak tehotných žien: Príde Zika aj na Slovensko?

Európske zdravotnícke úrady predpokladajú, že počet nakazených vírusom Zika bude stúpať, pretože medzi kontinentmi panuje čulý ruch. Komár, ktorý ho prenáša, však u nás neprežije.

V brazílskom prístavnom meste Salvador sa rodičia Mila Mendonçová a Rodrigo Gomes tešili na príchod druhého dieťaťa. Tri mesiace pred pôrodom im lekár oznámil, že chlapček nebude zdravý. Gabriel prišiel na svet s príliš malou hlavou a so zle vyvinutým mozgom. Trpí mikrocefáliou, neurologickou poruchou, ktorú u neho sprevádzajú nekontrolovateľné kŕče svalstva. Zdeseným rodičom povedali, že liek neexistuje, môžu len zmierniť utrpenie dieťaťa.

Choroba má veľmi zlú prognózu, postihnutí sa nedožijú vyššieho veku. Matka Mila si vôbec nepamätá, že by ju bol v tehotenstve poštípal komár. Lekári si však myslia, že to bol práve druh Aedes aegypti a preniesol na ňu vírus Zika.

Od októbra zaznamenali v Brazílii vyše štyritisíc podobných prípadov, päť bábätiek zomrelo a o ďalších štyridsaťštyri úmrtiach sa lekári domnievajú, že ich má tiež na svedomí vírus, ktorý našli v ich telách. Priamy dôkaz sa však zatiaľ nepodarilo nájsť.

Ako vysvetliť zúfalým rodičom, prečo sa v minulosti vyskytlo len sto takýchto prípadov ročne a teraz sú ich tisíce?

A nielen v Brazílii, peklo zažívajú aj matky v mnohých ďalších krajinách Strednej a Južnej Ameriky. Kým dospelý človek dostane po poštípaní infikovaným komárom nanajvýš teplotu, má bolesti kĺbov či vyrážky, pre tehotné ženy a ich deti to znamená tragédiu.

Repelent na sambodróme

V Riu de Janeiro sa práve začína najveľkolepejší karneval sveta. Na sambodróme budú tancovať polonahé krásavice a na tento pohľad sa tešia každoročne turisti z celého sveta. Mnohé krajiny však svojich občanov nabádajú, aby do Brazílie necestovali.

Premnožené komáre ich môžu ohroziť a čulý turistický ruch poroznáša nepríjemný vírus po celom svete. Podľa brazílskych úradov ide o doposiaľ najmasívnejšie rozšírenie. Vakcína neexistuje, pretože doteraz sa vírus Zika správal nenápadne.

Svetová zdravotnícka organizácia oznámila, že na jej príprave sa teraz začína intenzívne pracovať. Vedci z USA informovali, že momentálne vyvíjajú dve očkovacie látky a optimistické odhady hovoria o horizonte niekoľkých rokov, kým sa začnú používať.

Na druhej strane, spomeňme si na promptnú reakciu farmaceutických firiem pri náhlom rozšírení prasacej chrípky. Aj vtedy sa po svete šírila panika.

Biznis s prezervatívmi

Zákerný vírus Zika sa nešíri iba v Brazílii. Druhou najviac postihnutou krajinou je susedná Kolumbia. „Zika môže napadnúť viac ako sedemstotisíc ľudí, tak ako vlani, keď šarapatil vírus Chikungunya, ktorý prenášajú tie isté komáre,“ predvída udalosti tamojší minister zdravotníctva Alejandro Gaviria.

Teraz je však komárov oveľa viac. Minister tiež uviedol, že medzi infikovanými je takmer šesťsto tehotných žien, no zatiaľ nezaznamenali žiadne prípady novorodencov s malými hlavami. Vláda odporučila ženám, ktoré chcú otehotnieť, aby počkali šesť až osem mesiacov, najmenej do júla 2016, keď sa odhaduje pokles výskytu vírusu. K odporúčaniu sa pridal Ekvádor, Jamajka i ďalšie stredoamerické a juhoamerické krajiny.

Zdravotnícke organizácie, ktoré poznajú horúcu krv chudobných Juhoameričanov, kde sa plánované rodičovstvo až tak nenosí, pochybujú o účinku odporúčaní. Je však možné, že vyhlásenie podporí biznis s kondómami. Zvýšený dopyt po nich sa očakáva aj na živočíšnom karnevale v Riu.

Lekári dokonca predpokladajú, že okrem bodnutia hmyzom sa vírus môže prenášať pohlavným stykom, ale zatiaľ to nikto nepotvrdil. Americké Centrum na kontrolu a prevenciu chorôb minulý týždeň varovalo tehotné ženy, aby sa vyhli ceste do Brazílie, Kolumbie a ďalších oblastí, v ktorých zúri vírus Zika. Americké aerolínie United Airlines a ďalšie letecké spoločnosti sú dokonca ochotné vrátiť im peniaze za letenku.

Šíri sa ako lavína

Prvý prípad nákazy vírusom Zika potvrdila minulý týždeň aj Kostarika. Dvadsaťpäťročného muža uštipol komár pravdepodobne na výlete v Kolumbii. Úrady okamžite postriekali celé okolie jeho domu prípravkom na hubenie komárov aby zabránili šíreniu vírusu. Prví chorí sa objavili aj v Európe. Taliani priznali, že prvé prípady zaznamenali už v lete. Teraz pribudli Dáni, Švédi, Portugalci, obyvatelia Veľkej Británie a ďalší.

Potvrdilo sa, že všetci nakazení sa pred krátkym časom vrátili zo štátov Latinskej Ameriky. Európske zdravotnícke úrady predpokladajú, že počet nakazených bude stúpať, pretože medzi kontinentmi panuje čulý ruch. Aj keď nás to desí, na rozdiel od Kostaričanov nemusíme robiť nič, nič postrekovať. „O víruse u nás veľa nevieme, ale rozhodne je to len privezená infekcia. Zika sa zatiaľ neprenáša z človeka na človeka, vždy je potrebný komár,“ hovorí doktorka Katarína Holečková z Kliniky infektológie a geografickej medicíny Fakultnej nemocnice s poliklinikou Bratislava-Kramáre, ktorá má za sebou niekoľko misií v rôznych krajinách.

„Panika je u nás zbytočná. Vírus je naviazaný na niektoré druhy komárov Aedes. V Brazílii a iných štátoch Latinskej Ameriky to je Aedes aegypti, ktorý u nás v prírode jednoducho neprežije,“ hovorí mikrobiológ Násir Jalili z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského.

„O existencii komára Aedes albopictus na Slovensku zatiaľ veľmi pochybujem, hoci globálne otepľovanie môže časom všeličo zmeniť. A či by komáre žijúce na Slovensku mohli vírus Zika prenášať, to si vyžaduje dlhšie skúmanie,“ hovorí docent Jalili. „Riziko prenosu vírusu Zika je v súčasnosti v krajinách Európskej únie veľmi nízke, pretože klimatické podmienky nie sú vhodné na šírenie prenášačov,“ informuje hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Lenka Skalická.

„Komár Aedes albopictus sa však vyskytuje v mnohých častiach Európy, najmä v Stredomorí. Vírus by sa mohol šíriť azda na Madeire, kde prebieha intenzívny obchod s Brazíliou,“ domnieva sa Skalická.

Kde sa vzal

Zika patrí medzi flavivírusy, podobne ako horúčka dengue, žltá horúčka či západonílsky vírus. Vyskytuje sa najmä v tropických oblastiach, kde je veľa rôznych druhov komárov.

Prvý raz ho opísali v roku 1947, keď sa prejavil u opice v zajatí v ugandskom pralese Zika. Prípady, keď sa ním nakazili ľudia, boli veľmi ojedinelé, vedci evidovali asi 15 prípadov. Až v roku 2007 vypukla epidémia v Mikronézii a rozšírila sa v Južnej i Strednej Amerike a Afrike.

Donedávna bránili rozšíreniu vírusu veľké vzdialenosti medzi tichomorskými ostrovmi či nevhodné podmienky pre komáre. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sa však vo veľkých mestách hromadí odpad a stojaté vody, ktoré prajú rozmnožovaniu komárov. Hlavnou zložkou boja proti pliage bude teda zničenie ich obľúbeného prostredia.

Brazílsky minister zdravotníctva Marcelo Castro oznámil, že do boja s hmyzom povolal 220-tisíc vojakov. Treba rýchlo zlikvidovať ohniská nákazy, aby sa návštevníci letnej olympiády v Riu nezľakli epidémie. „Verím, že pred olympiádou už bude všetko v poriadku, Brazílčania robia maximálne opatrenia, aby zamedzili množenie komárov v obývaných oblastiach. Problém však zostane číhať na príležitosť v prírode, najmä v pralesoch,“ hovorí mikrobiológ Násir Jalili.

Pomáha aj genetika

Nádej ponúka nový spôsob boja s hmyzom, ktorý testuje britská biotechnologická spoločnosť. Vedci sa pokúšajú zredukovať populáciu komárov pomocou geneticky modifikovaných jedincov. V laboratóriách vypestujú geneticky upravené samčeky, ktoré vypustia do prírody.

Keď sa spária so samičkami, výsledkom sú larvy, ktoré nie sú schopné života. Posledné testy v Brazílii vyšli veľmi sľubne. Ak by sa táto metóda rozšírila, mohla by významne potlačiť šírenie vírusu Zika. Ak sa v týchto dňoch napriek varovaniam chystáte do Ria na karneval, zoberte si so sebou kvalitný repelent, košele s dlhými rukávmi a spite pod moskytiérou. Zatiaľ bude zasadať krízový výbor, ktorý zvolala šéfka Svetovej zdravotníckej organizácie Margaret Chanová.

Očakáva, že nákaza postihne tri až štyri milióny ľudí najmä v Brazílii a Kolumbii. Otázka je, či má vírus Zika potenciál stať sa pandémiou nebezpečnou pre celý svet.