Stresujúce Vianoce: Pracovníci Amazonu nestíhajú, „malú“ vykonávajú priamo pri šoférovaní

Pracovníci medzinárodnej firmy Amazon to majú v Británii ťažké. Vysoké nadčasy, plat ledva dosahujúci minimálnu mzdu. Nedávno sa dokonca priznali, že v predvianočnom období, ktoré je pre nich najhektickejšie z celého roka, musia pre nedostatok času vykonávať potrebu priamo pri prepravovaní, v dodávkach.

Reportér z BBC si v utajení vyskúšal prácu doručovateľa vo veľkej distribučnej firme. V reportáži, ktorú potom napísal, priznal, že musel denne doručiť až 200 zásielok, čo sa nielen že nedalo stihnúť v normálnej pracovnej dobe, ale aj dlhé nadčasy, ktoré musel kvôli tomu odpracovať, neboli zaplatené. Jeho kolega Charlie Chikaviro priznal, že doručovanie zásielok, aby splnil kvóty, bolo aj nebezpečné. „Mal som zopár dopravných nehôd a, samozrejme, často som prekračoval rýchlosť,“ sťažoval sa mladý šofér.

Práce vyše hlavy: Zamestnanci Amazonu môžu o sviatkoch pohody a pokoja len snívať. Čakajú ich najhektickejšie chvíle roka.
Práce vyše hlavy: Zamestnanci Amazonu môžu o sviatkoch pohody a pokoja len snívať. Čakajú ich najhektickejšie chvíle roka.
profimedia.sk

Zamestnanci Amazonu môžu o sviatkoch pohody a pokoja len snívať. Čakajú ich najhektickejšie chvíle roka. Foto: profmedia.sk

To, čo reportéra BBC najviac šokovalo však bolo, ako ďaleko dokážu poslíčkovia zájsť, aby splnili denné kvóty. Pracovali denne 11 hodín bez prestávky niekedy aj šesť dní v týždni. To výrazne prekračuje limit stanovený EÚ. Keď sa však priznali, že, aby im neunikla ani minúta z pracovného času, používajú rôzne nádoby a potrebu vykonávajú priamo pri šoférovaní, informácia obehla celý svet.

Platovo žiadna výhra

Ak by ste sa nádejali, že po toľkých odpracovaných hodinách a vysokej dávke poníženia, ktorú musia každý deň vodiči Amazonu zažívať, sa im aspoň raz mesačne pri pohľade na účet rozžiaria oči, mýlite sa. Po prepočte všetkých odpracovaných hodín a neplatených nadčasov sa vodič dostane na čiastku 3 libry za hodinu. Minimálna mzda je pritom v Anglicku 7,2 libry za hodinu.

Amazon sa však dôkazom, ktoré zozbieral reportér, bráni. „Ako nezávislí dodávatelia môžu šoféri pracovať svojím vlastným tempom, brať si pauzy podľa vlastného uváženia a voliť trasu podľa seba,“ uviedla firma v oficiálnom vyhlásení.

  • bed
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].