Bujaré večierky: Pri nábore nových zamestnancov nechýbali pekné ženy.

Striptérky, luxus a OVB: Čudné praktiky známej poradenskej spoločnosti

Študentský filmový dokument odhaľuje údajné divné praktiky spoločnosti venujúcej sa finančnému poradenstvu.

Pohoršenie, žaloba, ale aj vlna solidarity. Filmový dokument Jakuba Charváta, študenta píseckej filmovej školy, o praktikách finančných konzultantov spoločnosti OVB Allfinanz vyvolal v Česku hotovú búrku. Zároveň opakovane poukázal na nedostatočnú finančnú gramotnosť Čechov.

Bujaré večierky

Charvát, sám bývalý spolupracovník tejto firmy, bez servítky a bez prikrášľovania poodhalil praktiky takzvaného multilevel marketingu a metódy náboru nových finančných poradcov. Polhodinový dokument má len na YouTube státisíce pozretí a stal sa témou i pre veľké a mienkotvorné médiá. Nie div, atraktivitu dokumentu zvyšujú autentické zábery.

Jakub Charvát: Ľudia sú so študentom solidárni.
Jakub Charvát: Ľudia sú so študentom solidárni.
csfd.cz

Jakub Charvát: Ľudia sú so študentom solidárni.Foto: csfd.cz

„Pred piatimi rokmi som mal štyridsať korún na hodinu, dnes mám dve stovky za štyri minúty. Sex si môžete kúpiť, lásku si môžete kúpiť. Potrebujete niečo viac než peniaze?“ poučuje v snímke nových zamestnancov jeden z finančných poradcov. Dokument Rada nad zlato však divákom ukazuje nielen fragmenty zo školenia mladých a neskúsených zamestnancov. Obsahuje i výpovede niekdajších a súčasných poradcov či nespokojných klientov.

Najatraktívnejšie sú však zrejme zábery z bujarých večierkov, kde nechýbali luxusné autá, striptérky a zrejme ani drogy. Niektorí komentátori tvrdia, že z bulvárne poňatých záberov z firemnej párty sa vyvodzujú príliš všeobecné závery a pre niekoho môže byť náročné ubrániť sa dojmu, že ide o akúsi „videopomstu“ autora.

Žaloba

Spoločnosť OVB od vypuknutia škandálu trvá na tom, že Charvátov dokument je účelovo zostrihaný a nevyvážený. „Mnoho záberov pochádza zo súkromných osláv, ktoré sa konali pred niekoľkými rokmi,“ vysvetľuje mediálny zástupca OVB Jiří Reichl. „Samozrejme, podobne ako v každom sektore, aj vo finančnom poradenstve môže dôjsť k individuálnym chybám,“ doplnil Reichl. Poradenská spoločnosť ďalej tvrdí, že práve so zamestnancami, ktorí vystupujú vo filme, sa OVB už dávnejšie rozišla.

Účelovo zostrihaný dokument?: Mnoho záberov pochádza zo súkromných osláv, ktoré sa konali pred niekoľkými rokmi, bráni sa mediálny zástupca OVB Jiří Reichl.
Účelovo zostrihaný dokument?: Mnoho záberov pochádza zo súkromných osláv, ktoré sa konali pred niekoľkými rokmi, bráni sa mediálny zástupca OVB Jiří Reichl.
Internet

Účelovo zostrihaný dokument?: Mnoho záberov pochádza zo súkromných osláv, ktoré sa konali pred niekoľkými rokmi, bráni sa mediálny zástupca OVB Jiří Reichl.Foto: Internet

Mladý dokumentarista preto teraz čelí zo strany OVB žalobe za poškodenie dobrej povesti a žiadosti o odškodnenie vo výške stotisíc korún. OVB navyše trvá na stiahnutí dokumentu. Šíreniu Charvátovho filmu sa pritom právnici nadnárodnej firmy s miliardovým obratom snažili zabrániť už skôr, a to ešte, keď bola snímka v strižni.

Po tom, čo režisér so štábom navštívili českú centrálu OVB, sa jej vedenie sťažovalo na dokumentaristu priamo na filmovej škole v Písku, kde Charvát študuje. Pod hrozbou žalôb sa OVB podarilo dosiahnuť stiahnutie dokumentu zo študentských filmových prehliadok v Písku a Českých Budějoviciach. Lenže dokument o mladých ľuďoch opojených peniazmi a alkoholom už niekoľko mesiacov visí na YouTube a má státisíce pozretí.

Zbierka na študenta

K pomerne agresívnej obrane vrátane žaloby sa OVB rozhodla napriek tomu, že rozhodne nejde o firmu, ktorá je vzorom cnosti a etického správania. Dokazujú to jej opakované pokuty. Niekoľkomiliónový postih vymerala pre OVB už niekoľkokrát Česká národná banka (ČNB), pokutu jej uložila aj dnes už neexistujúca Komisia pre cenné papiere.

Spoločnosť figurovala aj v kauze Helvag z konca 90. rokov, keď viac ako tisícka českých klientov prišla údajne pre „rady“ OVB o stovky miliónov korún. Zaujímavý je v tomto príbehu aj ďalší moment. Po tom, ako na ťažkosti dokumentaristu upozornili veľké médiá, zdvihla sa v krajine obrovská vlna solidarity. Stovky ľudí poslali študentovi na súdny spor s OVB už viac ako štvrť milióna korún. Ozvali sa dokonca aj takí, ktorí mu sľúbili poskytnúť zdarma právne služby.

Prípad Helvag: Nespokojní občania demonštrovali proti spoločnosti venujúcej sa finančnému poradenstvu.
Prípad Helvag: Nespokojní občania demonštrovali proti spoločnosti venujúcej sa finančnému poradenstvu.
ČTK

Prípad Helvag: Nespokojní občania demonštrovali proti spoločnosti venujúcej sa finančnému poradenstvu.Foto: ČTK

Kritické hlasy

Mladý filmár tvrdí, že jeho pôvodným zámerom bolo ukázať praktiky všetkých „poisťovákov“ na trhu. Z toho však nakoniec zišlo. Charvát sa rozhodol urobiť dokument len o svojom bývalom zamestnávateľovi. „Iné firmy som ani nekontaktoval. Nechcel som, aby sa vo filme konkurencia vyjadrovala práve k OVB. Priestor na vyjadrenie k tvrdeniam respondentov vo filme mala dostať iba OVB,“ vysvetľuje Charvát.

Z hľadiska objektivity preto dokument budí určité pochybnosti - pre diváka je však z vizuálneho a obsahového hľadiska mimoriadne atraktívny. A to dokonca napriek tomu, že česká pobočka nemeckého holdingu sa podľa všetkého nepohybuje za zákonnou hranou. Regulátor trhu nevidí žiadny problém s jej pôsobením. Ponúkať ľuďom nevýhodné zmluvy s vysokými poplatkami totiž nie je trestné.

„To, že to je legálne, že neexistuje žiadny zákon, ktorý by firma porušila, ešte neznamená, že to je správne alebo morálne,“ reaguje pre českú tlač na kritické hlasy tvorca filmu Jakub Charvát. Praktiky niektorých poradcov spoločnosti OVB, v ktorej ako osemnásťročný sám pracoval, charakterizoval ako obchod s dôverou, respektíve s finančnou negramotnosťou a naivitou.

Školenia: OVB vraj často verbovala príliš mladých finančných poradcov.
Školenia: OVB vraj často verbovala príliš mladých finančných poradcov.
YouTube

Školenia: OVB vraj často verbovala príliš mladých finančných poradcov.Foto: YouTube

Problematický model

OVB v tom rozhodne nie je sama. Na podobnom obchodnom modeli, bohužiaľ, v Česku funguje rad ďalších poradenských firiem, ktorých finanční poradcovia často neradia v prospech klienta, ale im len vnucujú často nevýhodné zmluvy. „Problematický je samotný obchodný model, na ktorom sú tieto spoločnosti založené. Ide o takzvaný multilevel (štruktúra pyramídy, keď ten navrchu poberá provízie zo zmlúv, ktoré uzavrú poradcovia pod ním). Hlavnou motiváciou pre profesijný postup je tak naberanie nových ľudí pod seba. A tak sa poradenská činnosť ako remeslo odsúva na druhú koľaj,“ tvrdí v tejto súvislosti viceprezident Asociácie finančných poradcov Artur Petržilka.

Typicky nevýhodné zmluvy s vysokými poplatkami sa uzatvárajú najčastejšie na investičné životné poistenie, kde záujemca uzatvorí poistenie a tiež si môže sporiť. Podobným firmám vyčítajú aj to, že zamestnávajú mimoriadne mladých a neskúsených poradcov. „Firma funguje ako prietokový ohrievač. Nábory organizujú aj na stredných školách, takže sa k nim dostanú naozaj mladí ľudia. Tí potom často vydržia len niekoľko mesiacov, vyťažia rodinu a najbližšie okolie a potom končia. A neraz odchádzajú s dlhmi. Provízie z uzavretých zmlúv sú totiž zálohové - ak klient prestane životné poistenie platiť, províziu musí poradca vrátiť,“ komentoval prezident Asociácie finančných poradcov Vladimír Švorba.

Finančným poradenstvom sa v Česku podľa dostupných údajov Českej národnej banky živia tisíce ľudí. Oproti daňovým poradcom český zákon termín finančný poradca nepozná, môže sa tak za neho označiť ktokoľvek. Pre poradenstvo je síce potrebné získať licenciu v ČNB, mnoho ľudí podľa odborníkov však funguje aj bez príslušného oprávnenia.