V Spojených štátoch sa popravuje smrtiacou injekciou aj elektrickým prúdom.

Štúdia vedcov šokuje: Veľa ľudí v USA sedí v cele smrti neprávom

Viac ako štyri percentá odsúdencov na smrť v USA sú nevinní. K tomuto výsledku prišli vedci podľa analýzy 7482 rozsudkov smrti.

Ako často sú ľudia v USA neprávom odsúdení na smrť? Túto otázku si položili vedci na čele so Samuelom Grossom z univerzity v Michigene. Výsledky svojej štúdie zverejnili v odbornom časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.

Zomreli aj pred popravou

Právnici a matematici podieľajúci sa na výskume vyhodnotili 7482 rozsudkov smrti, ktoré padli v rokoch 1973-2004. V tomto čase bolo popravených 13 percent obžalovaných.

Štyri percentá z odsúdencov zomreli ešte pred popravou. Polovica sedela ešte v roku 2004 v celách smrti. Pri 36 percentách bol trest smrti zmenený na doživotný trest a len 1,6 percenta bolo oslobodených.

V súvislosti s týmito číslami vypočítali vedci podiel tých, ktorí boli neprávom odsúdení na smrť. Zohľadnili pritom, že odsúdenec má šancu na oslobodenie len vtedy, ak ešte sedí v cele smrti.

Keby sa táto možnosť týkala aj tých, ktorým bol zmierený trest a tých, ktorí zomreli pred popravou, štatisticky by muselo byť oslobodených nie 1,6, ale až 4,1 percenta odsúdených.

Čítajte viac:

Irak a Irán držia prvenstvo v počte popráv. Aké tresty smrti sa uplatňujú vo svete

Koľko bolo nevinných?

Tento odhad vedci berú ešte ako veľmi konzervatívny. Pretože ani v celách smrti nie sú objavení všetci nespravodlivo odsúdení.

Vedci však zdôraznili, že výsledok ich štúdie ešte neznamená, že všetkých 4,1 popravených bolo nevinných. Pretože z bezpečnostných dôvodov sú všetky prípady pred vykonaním popravy ešte raz skontrolované.

Ale s ohľadom na vypočítanú chybovosť je takmer isté, že mnoho z 1320 popravených medzi rokmi 1973-2004 boli predsa len nevinní, píše s v štúdii.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní