Prišli o kamarátov: V mníchovskom nákupnom centre zahynulo deväť ľudí vrátane troch detí.

Štyri útoky za pár dní: Sfanatizovaní útočníci terorizujú Nemecko

Nemecko smúti. V priebehu niekoľkých dní krajinu šokovalo viacero vražedných útokov.

Dva útoky v Bruseli, tri v Paríži a Nice, s privretými očami štyri v Nemecku. Istá zvrátená logika by dokázala vysvetliť zabíjanie v Bruseli, centre Európskej únie nenávidenom islamskými teroristami, rovnako vo Francúzsku, ktoré sa aktívne podieľalo na bombardovaní Islamského štátu (IS).

Ali Sonboly: Vrah z Mníchova bol podľa susedov milý a pokojný mladík. Foto: Profimedia.sk

Ale Nemecko, ktoré arabským migrantom otvorilo náruč, útoky na vlastných občanov zamlčiavalo alebo popieralo a dodnes sa zubami-nechtami bráni označiť migrantskú krízu ako vážny problém?

Štyri útoky za pár dní

Nemci do istej miery precitli po januárovom znásilňovaní v Kolíne nad Rýnom. Hoci polícia i masmédiá sa snažili udalosti bagatelizovať alebo úplne zamlčať, postupne vychádzali najavo nepríjemné fakty. Len v Kolíne, Stuttgarte či Hamburgu zažilo sexuálnu agresiu zo strany arabských prisťahovalcov vyše tisíc žien.

Čítajte viac:

Európa dopláca na politickú korektnosť a absenciu pravidiel

Ďalšie desiatky oznámení prišli bezpečnostným zložkám po hudobnom festivale v hesenskom Darmstadte. Nasledovalo niekoľko zmarených pokusov o atentát a za posledné dva týždne už aj Nemci rátajú množstvo mŕtvych a zranených. Prvý vražedný útok sa odohral v pondelok 18. júla v regionálnom vlaku neďaleko bavorského mesta Würzburg. Sedemnásťročný afganský žiadateľ o azyl napadol sekerou a nožom spolucestujúcich. Zranil päť ľudí. Prepojenosť na teroristickú organizáciu tu nebolo možné poprieť. V mladíkovom byte policajti našli vlajku Islamského štátu a zakrátko sa IS sám k útoku prihlásil.

Krvavý víkend nezažilo len Nemecko. Počas pokojnej demonštrácie náboženskej moslimskej menšiny Hazárov v afganskom Kábule sa odpálil samovražedný terorista. Tragická bilancia - osemdesiat mŕtvych a 260 ranených. K činu sa prihlásil Islamský štát.

Päť dní nato nasledoval Mníchov. Ali Sonboly, osemnásťročný muž iránskeho pôvodu, v nákupnom centre Olympia zastrelil deväť ľudí vrátane troch detí - mimochodom, väčšina z nich boli imigranti z rozličných krajín sveta -, ďalších dvadsaťsedem zranil a na záver sa pred očami zasahujúcich policajtov zastrelil sám. Vrah, ktorý sa narodil a vyrastal v Mníchove, pochádzal z moslimskej komunity šiitov, podľa vyšetrovateľov však nebol napojený na teroristické organizácie a trpel psychickými problémami.

Jeho cieľom vraj bolo napodobnenie krvavého vyčíňania nórskeho teroristu Andersa Breivika. Potvrdzuje to fakt, že práve v piatok ubehlo od vraždenia v Osle a na ostrove Utöya päť rokov. Polícia navyše v jeho byte objavila materiály - knihy a novinové výstrižky o útokoch masových vrahov. Ali mal čistý register trestov a susedia ho považovali za milého, pokojného mladíka. Na útok sa podľa najnovších správ pripravoval rok.

V súvislosti s prípadom sa v internetovej verzii magazínu Focus objavila aj informácia, že do fast foodu v Olympii ľudí prilákal status na Facebooku uverejnený na falošnom profile. Polícia to však zatiaľ nekomentovala.

Osamelí vlci

Nemci si po masakre v Mníchove nestihli poriadne vydýchnuť a už v nedeľu čelili ďalším „osamelým vlkom“. V bavorskom Ansbachu počas hudobného festivalu sa odpálil 27-ročný odmietnutý sýrsky žiadateľ o azyl. Našťastie, keďže nemal vstupenku, nedostal sa do miest s najväčšou koncentráciou ľudí. Výbušninu ukrytú v batohu tak odpálil v historickom centre mesta, neďaleko vstupu na podujatie.

Čítajte viac:

Nach parlament! Holé fakty o strane Mariana Kotlebu

Pri výbuchu sám zahynul a zranil dvanásť ľudí. Útočník mal za sebou kriminálnu minulosť, údajne sa kedysi tiež liečil na psychiatrii a opakovane sa pokúsil o samovraždu. Fakt, že v batohu mal okrem výbušniny množstvo ostrých kovových úlomkov, ktoré mali zasiahnuť čo najviac ľudí, však vylučuje ďalší pokus o samovraždu. Páchateľ chcel jednoducho zabíjať. Ešte v ten istý deň, o dvesto kilometrov ďalej v meste Reutlingen, vraždil iný sýrsky utečenec.

Neďaleko vstupnej brány na festivale v nemeckom Ansbachu sa v nedeľu odpálil mladý Sýrčan. Zahynul iba útočník. Foto: Profimedia.sk

Dvadsaťjedenročný zamestnanec tureckej reštaurácie zabil kuchynským nožom svoju kolegyňu, Poľku, ktorá v podniku umývala riad. Príčinou vraj bola milenecká hádka, lenže Sýrčan, ktorý mal už v minulosti problémy so zákonmi, do príchodu polície zranil ďalších dvoch ľudí. Zákerné, nečakané surové: Čo z týchto útokov nazvať terorizmom, náboženským fanatizmom, vraždením v afekte či len prostým šialenstvom?

Na túto otázku sa snaží odpovedať policajné vyšetrovanie a oddeliť tak ťaženie Islamského štátu proti zvyšku sveta od obyčajných kriminálnych činov. Fakt však je, že za všetkými útokmi stoja ľudia z moslimských krajín, ich činy sú nečakané, krvavé a zákerné. „Všetky útoky sú v poslednom čase zamerané na takzvané mäkké ciele, ktoré sú minimálne chránené,“ hovorí pre český server iDnes.cz bývalý veliteľ špeciálnych jednotiek v Českej republike Lumír Nemec. „Tých je množstvo a nikdy nemôžeme zabezpečiť všetky. Ak budeme chrániť letisko, zaútočia v metre, ak zabezpečíme metro, vyberú si obchodné stredisko, reštauráciu, čokoľvek... Hľadajú ciele, kde je veľa ľudí, kde ich útok môže byť razantný, brutálny a vyvolá hrôzu.“

Podľa magazínu Focus mladých do fastfoodu v Olympii prilákala výzva z falošného profilu na sociálnej sieti. Foto: Profimedia.sk

Zneužiť náboženstvo je ľahké

Násilná snaha robiť z útočníkov alkoholikov, narkomanov či bláznov je už smutne úsmevná. Je totiž úplne jedno, či títo vrahovia boli priamo, či nepriamo napojení na Islamský štát alebo teroristické organizácie. Dokonca je jedno, či dodržiavajú ramadán, pravidelne sa modlia, prišli s poslednou vlnou migrantov, alebo sú v Európe už v tretej generácii, či pri útoku kričia Allahu akbar, alebo potichu omieľajú modlitby.

Čítajte viac:

Slovensko pre teroristov mení zákony. Je za tým politický marketing?

Skutočným problémom je agresívna ideológia, ktorá týmto ľuďom, žijúcim v uzavretých komunitách, neschopným prijať západnú kultúru, často nezamestnaným a odlúčeným od spoločnosti, dáva konečne zmysel ich bytia. Konečne môžu byť hrdinami. A to je to, čo je pre Islamský štát podstatné.

Útočiť akokoľvek, kdekoľvek a hlavne tam, kde to najmenej očakávame. Na to sú práve osamelí vlci najideálnejší. Je takmer neuveriteľné, že celá bezpečnostná mašinéria s najmodernejšou technikou nedokáže zabrániť, aby jediný človek zabil desiatky nevinných obetí. A teraz si skúsme len na chvíľku predstaviť, že na výzvu IS raz zareaguje iba tých údajných 10 percent radikálnych džihádistov naraz.


  • peg
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].