Scientologická cirkev má s ruskými úradmi súdne ťahanice už vyše dvadsať rokov. K jej príslušníkom patrí aj Tom Cruise (na snímke s dcérou Suri).

Súd v Moskve zakázal pobočku scientologickej cirkvi

Moskva a scientológovia majú vyše dvadsaťročnú históriu súdnych sporov. Ruské úrady nechcú uznať cirkev za náboženskú organizáciu a prinútili ju uzavrieť pobočky vo viacerých mestách.

Pojem scientológia je registrovaná ochranná známka, preto cirkev nemôžeme považovať za náboženskú organizáciu. S takýmto kurióznym zdôvodnením zakázal ruský súd moskovskú pobočku scientologickej cirkvi, medzi ktorej prominentných členov patria hollywoodski herci Tom Cruise a John Travolta.

Hoci rozhodnutie súdu zaváňa porušovaním náboženských slobôd, verdikt vo svete veľký rozruch nevyvolal. Zrejme preto, že scientológovia čelia kritike aj v ďalších častiach našej planéty.

Odvolajú sa

Moskovský súd dal za pravdu ruskému ministerstvu spravodlivosti, podľa ktorého by sa na organizáciu mali skôr vzťahovať zákony o ochrane spotrebiteľa. Miestna pobočka scientológov má teraz pol roka na to, aby ukončila svoje aktivity v ruskej metropole. Organizácia sa však nemieni vzdať len tak, bez boja. Jej predstavitelia už avizovali, že sa odvolajú na najvyššom súde.

„Toto je jediná scientologická cirkev v Rusku. Ak ju štát zlikviduje, ruskí scientológovia nebudú môcť vyznávať svoju vieru,“ uviedla organizácia vo vyhlásení. „Bude to zjavné porušenie ich práv.“

Moskva a scientológovia majú vyše dvadsaťročnú históriu súdnych sporov. Ruské úrady nechcú uznať cirkev za náboženskú organizáciu a prinútili ju uzavrieť pobočky vo viacerých mestách. A to napriek tomu, že Európsky súd pre ľudské práva dal v roku 2007 za pravdu scientológom.

Konflikt sa neobmedzuje len na súdne ťahanice. V lete moskovské bezpečnostné zložky urobili raziu v moskovskej centrále organizácie a objavili tam špionážne zariadenia v miestnostiach. Pomocou nich vedúci predstavitelia cirkvi vraj odpočúvali veriacich.

„Tajné nahrávky zrejme neskôr analyzovali, aby zistili citlivé miesta bohatých návštevníkov,“ povedal pre RIA Novosti nemenovaný policajný zdroj. „Potom ich mohli proti nim použiť či dokonca ich vydierať.“

Čítajte viac:

Nový dokument robí zo scientológov zločincov. Čo naň vraví Travolta?

Útoky aj v USA

Scientológia patrí medzi najkontroverznejšie nové náboženstvá. V roku 1952 ju založil americký sci-fi spisovateľ L. Ron Hubbard a učí, že ľudia sú nesmrteľné bytosti, ktoré zabudli svoju pravú podstatu.

„Cieľom scientológie je civilizácia bez zmätku, zločincov a vojen, kde schopní budú prosperovať a čestné bytosti budú mať práva, kde sa ľudia budú môcť pozdvihnúť do väčších výšin,“ veľkolepo hlásal Hubbard.

Kritici mu neveria ani za mak. Scientologickú cirkev označujú za kult a obchodný podnik. V posledných mesiacoch sú čoraz hlasnejší, a nielen v Rusku.

V lete 2012 na cirkev upriamil pozornosť rozvod prominentnej ovečky, hollywoodskeho herca Toma Cruisa a jeho kolegyne Katie Holmesovej. Viacerí bývalí členovia cirkvi zverejnili, čo všetko by hrozilo ich dcére Suri, ak by zostala pod vplyvom otcovho náboženstva.

Scientológovia údajne v rámci „politiky odpojenia“ oddeľujú na určitý čas deti od rodičov. Okrem toho už šesťročné deti musia podstúpiť výsluchy, pričom medzi základné otázky patrí: „Čo ti niekto povedal, aby si nikomu nehovoril?“

Čítajte viac:

Televízia sa bojí scientológov: HBO sa poistila armádou právnikov

Obťažovanie

Začiatkom tohto roku americkú verejnosť zaujal dokument televízie HBO, v ktorom okrem iných prehovorili bývalí prominentní scientológovia - niekdajší hovorca Mike Rinder a niekdajšie číslo dva organizácie Marty Rathbun.

V dokumente okrem iného odznelo, že na svete je len niekoľko desaťtisícov scientológov, nie milióny, ako to tvrdí cirkev. Majetok organizácie sa napriek tomu odhaduje na miliardu dolárov.

Podľa bývalých členov medzi hlavné zdroje príjmov patria takzvané audity. Počas nich scientologickí odborníci pomáhajú veriacim, aby spoznali svoju podstatu.

Nejde vôbec o lacné poznanie, účty sú v tisícoch dolárov. Rinder, Rethburn a ďalší tiež tvrdia, že vôbec nie je jednoduché opustiť cirkev, najmä ak k scientológom patrí celá vaša rodina. Náboženská organizácia vraj na príbuzných vyvíja obrovský tlak, aby s odídencom prerušili všetky kontakty.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].