Superhrdinovia spoza katedry? Učitelia absolvovali kurz na zabitie vlastného študenta!

Pracovníci škôl budú po absolvovaní špeciálneho výcviku schopní v prípade potreby vytiahnuť spod katedry zbraň a namieriť ju proti agresívnemu žiakovi. Scéna ako vystrihnutá z filmu sa môže až príliš ľahko stať realitou.

Sedemnásti učitelia na strelnici rýchlo vyberajú z puzdra zbraň, namieria a istým krokom sa približujú k útočníkovi. To je len jedna z techník nacvičovaná počas kurzu streľby pre učiteľov. „Zabijú vás, keď nebudete bojovať,“ hovorí 41-ročný lektor kurzu, bývalý policajt Chris Wallace svojim študentom, ktorí mlčky pozerajú na fotografie masových strelieb na školách. Ak sa nechcú stať obeťami podobného krvavého útoku, majú sa brániť. Jednou z možností má byť práve absolvovanie kontroverzného tréningu.

Hrozná smrť krásnej športovkyne (†33): Keď uvidíte, čo ju zabilo, TOTO radšej vyhodíte z kuchyne!

Tragické konce, z ktorých behá mráz po chrbte: Samovraždy a záhadné úmrtia nášho šoubiznisu!

FOTO Rodina Daniela (†18), ktorý zomrel pri nehode džípu: Prekvapujúce slová o vodičovi Slávovi (18)!

Školská domobrana

Spoločnosť Faster z amerického Ohia v priebehu piatich rokov vyškolila už 900 zamestnancov škôl v Ohiu, nielen učiteľov, ale aj knihovníkov či administratívnych pracovníkov, píše portál Denver Post. Účastníci kurzu sa dozvedeli, ako zastreliť útočníka, čo-to o boji zblízka a získali tiež základy prvej pomoci.

Špeciálne kurzy sú reakciou na streľby v školách, ku ktorým dochádza v Amerike relatívne často. Tisícdolárový kurz, asi 894 eur, prepláca učiteľom hnutie Občania Colorada za občianske slobody.

Pri vyčíňaní strelca Adama Lanzu na americkej základnej škole Sandy Hook v roku 2012 zahynulo 20 detí a 6 dospelých.
Pri vyčíňaní strelca Adama Lanzu na americkej základnej škole Sandy Hook v roku 2012 zahynulo 20 detí a 6 dospelých.
Foto: ČTK

Pokiaľ absolventi kurzu prejdú psychologickými testami, môžu na prevažne vidieckych školách v Colorade pôsobiť ako ochranka školy a v prípade ohrozenie tasiť zbraň. Psychotestu sa zúčastnil aj školský futbalový tréner a vodič autobus Scott Muller, podľa ktorého sa niet, čo čudovať, že niektorí účastníci z testu vypadli, veď je „ťažké si uvedomiť, že jedného dňa možno budete musieť zložiť študenta, ktorého dlho poznáte.“ Tak ako stredoškolská učiteľka Kelly Blakeová, či riaditeľka školy Laura Carnová, aj on chce žiakov ochrániť a zastaviť prípadného strelca na škole.

Streľba v Amerike: Učiteľka (†29) obetovala život, aby zachránila deti

Držba zbraní

V podstate tu ide o polemiku ohľadne držby zbraní, zatiaľ čo zástancovia kurzu hovoria o potrebnom vyzbrojení škôl, odporcovia bijú na poplach, čo to má spoločné so školami?

Československí beštiálni vrahovia odsúdení na smrť: Jeden vybral matke z tela živý plod, iný pojedal genitálie

Podľa policajta Grahama Dunna ide v prípade vidieckych škôl o čas. Ako povedal pre rádio NPR, školy sú od najbližšej policajnej stanice niekedy vzdialené 30 až 45 minúť, čo znamená, že polícia tam nemôže prísť včas a vidiecke školy by preto mali mať vyzbrojený personál.

Na druhej strane, s vyzbrojenými učiteľmi sa zvyšuje riziko zasiahnutia guľkou nevinného žiaka v stresovej situácii. Učiteľka a členka hnutia Pedagógovia požadujú akciu Rachel Barnesová by namiesto toho, aby boli učitelia nútení strieľať prijala iné nástroje ochrany – kontrolu držania zbraní. Navyše, podľa výskumu FBI sú neozbrojení civilisti úspešnejší v zastavení strelcov než tí ozbrojení.


  • kor
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní