Svätec či fanatik? Kto bol český misionár, ktorý má „zhniť“ v sudánskej base?

V zavšivenej sudánskej base by mal český misionár doslova zhniť možno do konca života. Odsúdili ho totiž na 24 rokov, čo pre päťdesiatnika môže byť doživotie

Petr Jašek (52) býva označovaný za českého misionára, ale aj novinára, dokumentaristu, zdravotníka a tiež náboženského fanatika. Opakovane sa vydal do viacerých krajín zmietaných vojenskými konfliktmi, aby tam pomáhal miestnym kresťanom. Podľa českej vlády sa nikdy nedopustil ničoho nezákonného, ale sudánsky sudca to videl inak.

Odsúdil ho za špionáž, podnecovanie násilia, fotografovanie vojenských objektov, publikovanie nepravdivých správ, nelegálny vstup do krajiny... skrátka, údajne poškodil medzinárodnú povesť Sudánu a za to si má odpykať trest v ťažkom africkom väzení taký dlhý čas, aký sa v Európe dáva viacnásobným vrahom.

Petr Jašek: Zostane za mrežami do konca života?
Petr Jašek: Zostane za mrežami do konca života?
Foto: profimedia

Oddaný kresťan

„Kľúč od mojej cely má Boh,“ napísal Petr Jašek v liste svojej rodine. Proti rozsudku na 24 rokov sa spolu s ďalšími tromi odsúdenými Sudáncami odvolal. Väzenské šaty si oblieka už od decembra 2015, keď ho sudánska polícia zatkla na letisku v Chartúme. Vo dvoch kufroch niesol mobil, osobný počítač a kameru, čo mu bezpečnostní pracovníci ihneď zhabali.

Miestne noviny Sudan Tribune uviedli, že následne policajti Jaška vyzvali, aby opustil krajinu. Mohol sa teda bezpečne vrátiť domov. On to však odmietol, a tak ho zatkli. V zápätí ho zasypali obvineniami z protištátnej činnosti, ktoré sa skončili jeho odsúdením.Jašek totiž nebol v Sudáne prvýkrát. Žalobca mu na súde vyčítal, že pred šiestimi rokmi publikoval správy z oblastí zmietaných vojnou, ktoré vraj poškodili politickú, ekonomickú a bezpečnostnú situáciu v krajine.

Čech vraj fotografoval kresťanských obyvateľov s cieľom ukázať, že sú masakrovaní a nútení prestúpiť na islam. Sudánske úrady vraj majú k dispozícii aj nahrávku, na ktorej sám Jašek označuje násilie páchané na sudánskych kresťanoch za genocídu vedenú režimom prezidenta Umara Bašira. Priťažil mu aj fakt, že spolupracuje s americkou organizáciou Hlas martýrov, ktorá v krajine dlhodobo pomáha prenasledovaným kresťanom a režim ju považuje za nepriateľskú. Dá sa povedať, že Jašek môže hovoriť o šťastí, že dostal iba dlhoročné väzenie. Za paragrafy, ktoré na neho vytiahli, mu hrozil až trest smrti.

Rizikové povolanie: Kresťanskí misionári sa v Sudáne zmietanom vojnou vystavujú veľkému riziku.
Rizikové povolanie: Kresťanskí misionári sa v Sudáne zmietanom vojnou vystavujú veľkému riziku.
Foto: profimedia

Je to fanatik?

Niet pochýb o tom, že skutky českého misionára by žiadna demokratická krajina neoznačila za protizákonné. Takisto je pravda, že sudánsky prezident je obžalovaný pred Medzinárodným trestným tribunálom v Haagu pre vojnové zločiny, masové vraždenie a zločiny proti ľudskosti. Obžaloba pôvodne hovorila aj o genocíde, ale podľa súdu v Haagu na takéto obvinenie nie je dosť dôkazov. Vojnové besnenie v Sudáne si vyžiadalo podľa odhadov 200- až 400-tisíc obetí, viac ako dva milióny utečencov a rozpad krajiny.

Občiansky konflikt bol založený na etnických i náboženských sporoch medzi moslimami a kresťanmi. Preto v krajine tak citlivo vnímajú zahraničných humanitárnych pracovníkov, ktorí svoju pomoc zakladajú na náboženstve. V tomto svetle priniesol úplne iný pohľad na Jaškovu misiu v Sudáne Petr Pelikán, brat českého ministra spravodlivosti, ktorý v africkej krajine v minulosti študoval islam a neskôr pôsobil ako honorárny konzul Sudánu. Tamojšie pomery veľmi dobre pozná a je oboznámený aj s okolnosťami prípadu.

„Myslím si, že pán Jašek už mohol byť dávno doma, keby on sám nebol náboženský fanatik. Nevyužili sa tak možnosti, ktoré boli k dispozícii,“ vyhlásil Pelikán pre český denník Blesk.cz. Dodal, že českému misionárovi najviac priťažil fakt, že nakrútil rozhovor so študentom Alim Omerom, ktorého vraj mučila sudánska vláda. Lenže Omer neskôr svoje slová odvolal, čím Jaška dostal do veľmi ťažkej situácie. Sudánsky študent utrpel zranenia počas masových protestov a Jašek mu chcel zabezpečiť peniaze na liečbu. Vláda to však vyhodnotila tak, že išlo o finančné podporovanie rebelov.

Umar Bašir: Medzinárodný trestný tribunál obvinil sudánskeho prezidenta zo zločinov proti ľudskosti.
Umar Bašir: Medzinárodný trestný tribunál obvinil sudánskeho prezidenta zo zločinov proti ľudskosti.
Foto: profimedia

Vši, choroby a šikana

Predstaviť si podmienky v sudánskej base je zrejme za hranicami predstavivosti bežného Európana. České ministerstvo zahraničných vecí sa teraz snaží všetkými prostriedkami dostať Jaška domov a uisťuje, že jeho psychický a fyzický stav je napriek „náročným podmienkam“ dobrý. Čech sedí vo väznici Al Huda, kde podľa miestnych médií za uplynulý rok zomrelo viac ako 30 väzňov na tuberkulózu. Nie je to nič prekvapivé, ak človek číta, aké podmienky v tomto väzení vládnu.

Cely sú prerobené z lodných kontajnerov, väzni nemajú dostatok pitnej vody, jedla a ich možnosti osobnej hygieny sú veľmi obmedzené. Ak niekto ochorie, má smolu, pretože chýbajú lekári i dostatok liekov a obväzov. Šikana a bitky sú vraj na dennom poriadku a väzňov trápi obrovské množstvo múch, vší a komárov. V kombinácii s otrasnou hygienou sa za múrmi väznice rýchlo šíria infekčné choroby. Misiu na záchranu misionára už organizuje české ministerstvo zahraničných vecí. Jeho štátny tajomník ohlásil osobnú cestu do Sudánu a ak neuspeje, vycestovať do Chartúmu je odhodlaný aj sám minister.

Väzenská špecialita: V sudánskej base je jedlo zlé a je ho málo.
Väzenská špecialita: V sudánskej base je jedlo zlé a je ho málo.
Foto: profimedia

  • em
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní