Špičkové technológie: Pri razení sa používali moderné technológie a kládol sa maximálny dôraz na bezpečnosť. Za 17 rokov prác si však tunel aj tak vyžiadal 9 ľudských životov.

Švajčiari otvorili najdlhší železničný tunel na svete. Meria 57 kilometrov

V našich končinách by takýto dlhý tunel dokázal spojiť Bratislavu s Trnavou. Ak by nekopíroval pozemné cesty, dal by sa potiahnuť až niekam po Hlohovec.

Prípravné práce na stavbu najdlhšieho železničného tunela sa začali v roku 1996, práce na samotnom tuneli o tri roky. Jeho celková dĺžka popod švajčiarskym Gotthardským masívom je 57 kilometrov a spája oblasti Ertsfeld a Bodio. Dopravu medzi Zürichom a Milánom skráti približne o hodinu.

Extrémny projekt

V našich končinách by takýto dlhý tunel dokázal spojiť Bratislavu s Trnavou, respektíve, ak by nekopíroval pozemné cesty, dal by sa potiahnuť až niekam po Hlohovec. Alebo skúsme ešte názornejší príklad ilustrujúci, o aký obrovský projekt ide. Počas jeho razenia sa z neho vyviezlo 28,2 milióna ton hornín.

Ak by ste ich chceli naložiť na nákladný vlak, jeho dĺžka by bola sedemtisíc kilometrov. Taký vlak by teoreticky mohol mať posledný vagón v Bratislave, zatiaľ čo rušeň by bol už v New Yorku.

A je tu ešte jeden fakt, v našich končinách absolútne neuveriteľný - aj keď sa tunel, vrátane prípravných prác, staval 20 rokov a v priebehu stavby sa vyskytli mnohé neočakávané prekážky, Švajčiarom sa podarilo dodržať plánovaný rozpočet!

Pravda je, že prvé plány na takýto tunel sú podstatne staršie než spomínané dve dekády - vznikli krátko po druhej svetovej vojne, v roku 1947. Autorom návrhu bol Carl Eduard Gruner.

V sedemdesiatych rokoch sa pre recesiu od projektu upustilo, no o pár rokov ho oživili, tentoraz si však Švajčiari dali obrovské náklady pre istotu odobriť v roku 1998 vlastným občanom v referende, v ktorom sa výraznou väčšinou vyjadrili v jeho prospech.

Komplexný systém

A koľko vlastne tunel stál? Takmer 9 miliárd eur. V tejto cene je však zarátaná viac než dvojnásobná vzdialenosť, pretože tunel je dvojrúrový a navyše spojený sériou servisných a únikových chodieb a vetracích šácht. Dĺžka chodieb presahuje 150 kilometrov. Peniaze na výstavbu do veľkej miery pochádzali z daní uvalených na nákladnú dopravu.

Otvorením tohto tunela sa práce na železničnej infraštruktúre v tejto oblasti zďaleka nekončia. V spomínanom referende si totiž Švajčiari odobrili veľký „dopravný balíček“, ktorý po dokončení zefektívni dopravu v celej krajine. Náklady naň budú spolu takmer 21 miliárd eur.

V roku 2020 by sa mal otvoriť ešte tunel Ceneri, ktorý prerazili začiatkom tohto roku. Ten bude mať dĺžku vyše 15 kilometrov a bude taktiež súčasťou železničného koridoru Alp Transit Gotthard. Nachádza sa v kantóne Ticino a bude slúžiť ako južný privádzač pre Gotthardský tunel.

Tretí tunel, ktorý je súčasťou projektu, sa nachádza v Lötschbergu, otvorili ho v polovici roku 2007 a do plnej prevádzky spustili v decembri toho istého roku. Dvojnásobný rekordér: Okrem toho, že Gotthardský tunel je najdlhší, je zároveň najhlbší na svete. Ide totiž o úpäťový tunel, ktorý na oboch koncoch vyúsťuje v nadmorskej výške menej než 500 metrov, takže ide naozaj hlboko pod povrchom.

V najhlbšom mieste je odeň vzdialený až 2 300 metrov a teplota tam prevyšuje 50 stupňov Celzia. Vďaka účinnému a viacnásobne istenému klimatizačnému a vetraciemu systému však maximálna teplota v ňom neprekročí 28 stupňov Celzia.

V období najintenzívnejších prác sa na jeho stavbe podieľalo v trojzmennej prevádzke až 2 400 robotníkov, prvýkrát sa ho podarilo preraziť v roku 2010.

Len pre zaujímavosť - pri stavbe sa používal obrovský raziaci stroj dlhý približne ako štyri futbalové ihriská. Väčšina vykopaných hornín sa opätovne použila pri cementovaní vnútorných stien tunela, zo zvyšku sa na Urijskom jazere vytvorili tri umelé rekreačné ostrovy.

Vyťažený

V čase maximálnej prevádzky by tunelom malo prechádzať 260 nákladných a 68 osobných vlakov denne. A pôjdu poriadne rýchlo. Pre nákladné bude povolená maximálna rýchlosť 160 km/h, pre osobné ešte o štyridsať viac, pričom by pre ne v budúcnosti mala byť povolená maximálna rýchlosť až 250 km/h.

Samozrejme, pri takomto dlhom tuneli bola jednou z najdôležitejších vecí absolútna bezpečnosť. Napríklad obe rúry sú prepojené záchrannými chodbami vo vzdialenosti menej ako pol kilometra.

Ak sa v jednej z rúr stane nehoda, opačnú okamžite uzatvoria a bude slúžiť záchranárom. Navyše, približne v prvej aj v druhej tretine tunela boli vybudované hlbinné záchranné a technické stanice (Sedrun a Faido), ktoré sú priamo spojené s povrchom. Do plnej prevádzky tunel oficiálne uvedú v polovici decembra tohto roku.