Švédska poslankyňa zavarila Kaliňákovi, obula sa aj do Fica. Čo na ich adresu povedala?

Dúfa, že Robert Fico svoj postoj k prijímaniu utečencov mení a Roberta Kaliňáka nazýva zaujímavým, so štipkou irónie v hlase a istou dávkou diplomacie. Europoslankyňa Cecilia Wikströmová zo Švédska predkladá návrh, ktorý môže aj Slovensko pripraviť o štrukturálne fondy EÚ. Ak sa nepodvolí systému rozdeľovania utečencov medzi všetkých členov.

Máte pocit, že téma utečenci oslabla? U nás áno, ale v EÚ ide stále o horúcu tému. Hlavne teraz v lete, keď cez Stredozemné more pripláva do Talianska aj 5-tisíc utečencov za deň. Rím volá po solidarite. Ako sa v Bruseli pozerajú na to, čo v tomto smere robí Slovensko?

Zaujímavý Kaliňák

Starý azylový systém – takzvaný Dublinský protokol - je neaktuálny a nefunkčný. Brusel rieši text nového – Dublin II. Solidarita s krajinami, ktoré nezvládajú nápor utečencov, by mala byť povinná. Kto bude proti, mal by sa pripraviť na finančné postihy. Novú dohodu medzi členskými krajinami EÚ má na starosti europoslankyňa Cecilia Wikströmová zo Švédska.

„Európsky azylový systém totálne zlyhal v roku 2015, ale aby som bola úprimná, ani dovtedy nefungoval dobre,“ povedala Švédka. „Dúfam, že Slovensko prehodnotilo svoj postoj, lebo nemôžeme pokračovať tak, že niektoré krajiny prijímajú zodpovednosť a iné nie,“ povedala Wikströmová zo Plus 7 dní.

Na otázku, či si myslí, že slovenský premiér Robert Fico mení svoju pozíciu, povedala, že v to dúfa. K ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi, pod ktorého migračná politika na Slovensku spadá, sa nevyjadrila. Nazvala ho však zaujímavým. „Viem, že Slovensko si mnohým prešlo od Nežnej revolúcie až po dnešok. Dnes je členom Európskej únie a ako tento člen by malo ukázať solidaritu, lebo my sme to urobili, keď Československí občania potrebovali azyl v roku 1968,“ povedala. „Preto nerozumieme, prečo sa tak Česko a Slovensko dnes prijatiu utečencov bránia,“ vraví.

Zachránilo nás 16 utečencov

Podľa pravidiel premiestňovania majú členské štáty povinnosť prijať záväzok ohľadom premiestnenia žiadateľov o azyl z Grécka a Talianska aspoň každé tri mesiace. „Európska komisia jasne oznámila, že konanie o porušení povinnosti začne voči tým členským štátom, ktoré vyše roka neprijali záväzok k premiestneniu, ani nikoho nepremiestnili,“ hovorí Zastúpenie EK na Slovensku.

EK začala konanie za porušenie pravidiel voči našim susedom z Vyšehradskej skupiny. „Česká republika, Maďarsko a Poľsko nepodnikli žiadne kroky k náprave, a to napriek opakovaným výzvam Európskej komisie a v rozpore s povinnosťami, ktoré im vyplývajú z rozhodnutí Rady a zo záväzkov voči Grécku, Taliansku a ďalším členským štátom. Komisia sa preto rozhodla začať proti týmto trom krajinám konanie o porušení povinnosti,“ vysvetľuje EK.

Záväzok

Slovensko z konania vynechali hoci vláda stále opakuje, že Slovensko s kvótami nesúhlasí. Navyše naša krajina podala za „nanútenie“ kvót členom EÚ aj žalobu na komisiu. Generálny advokát súdu EÚ dnes žaloby navrhol v stredu 26. júla zamietnuť. Súd EÚ sa k jeho stanovisku pri konečnom rozhodovaní môže, ale tiež nemusí prikloniť.

„Aj keď občas v obmedzenej miere, ale všetky ostatné členské štáty oznamujú počty miest a premiestňujú k sebe žiadateľov o azyl. Napríklad Rakúsko a Slovensko nedávno prijali takýto záväzok,“ píše Európska komisia v odpovedi na otázky, prečo je Slovensko z konania vynechané.

Čudná solidarita

Solidarita je podľa nich zachovaná, hoci počty prijatých utečencov sú smiešne. „V rámci relokácií sme prijali 16 ľudí, ide o 5 matiek a 11 detí. Jedna matka s troma deťmi krátko po príchode na Slovensko ušla do Rakúska, momentálne prebieha dublinské konanie a bude vrátená na Slovensko. Ostatné ohrozené rodiny pokračujú v integrácii na našom území,“ informuje Michaela Paulenová z tlačového oddelenia rezortu. Záväzok Slovensko hovorí o premiestnení 100 migrantov na svoje územie. Zatiaľ zostáva len pri deklarácii a počet 16 je ďaleko od stovky.

Rezort pod vedením Roberta Kaliňáka dodáva, že v rámci presídlenia Slovensko prijalo 149 kresťanov z Iraku. „Z nich momentálne pokračuje v integrácii necelá polovica. Zvyšní sa predovšetkým kvôli smútku za domovom vrátili do Iraku,“ napísali.

Europoslankyňa Wickstormová aj komisia odporúčajú Slovensku, aby zmenilo svoj azylový systém. S tým u našej vlády zrejme nepochodia. Tlačové oddelenie rezortu vnútra odkazuje, že azylový systém na Slovensku je dobrý a funkčný a Slovensko neuvažuje o jeho zmene či úprave. Taliansko prijalo v prvom polroku 2017 82-tisíc migrantov, čo je o 19 percent viac ako v minulom roku za to isté obdobie. Vyše 2160 ľudí na ceste zo severu Afriky do Európy zomrelo v mori. Situácia v Grécku sa ustálila, keď EÚ podpísala dohodu s Tureckom.

  • vc
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].

Vianočné tipy na darček