Celkom to nezvládli: Ukázalo sa, že bezpečnostné opatrenia nie sú vôbec dokonalé.

Sviatok nenávisti? Na začiatku futbalových majstrovstiev Európy tiekla krv

Začiatok futbalových majstrovstiev Európy poznačilo vyčíňanie futbalových chuligánov

Ešte pred začiatkom bolo jasné, že to budú najprísnejšie strážené futbalové majstrovstvá Európy v dejinách. Napriek tomu hneď na ich začiatku tiekla krv. Nemali ju však na svedomí obávaní islamskí teroristi, ale futbaloví chuligáni z kresťanských krajín. Možno ešte väčším prekvapením než samotné potýčky je stručný prehľad, kto proti komu bojoval.

Občas to totiž vyzerá, akoby na starom kontinente už každý nenávidel každého. Pritom títo takzvaní fanúškovia zrejme najviac nenávidia sami seba.

Horor v Marseille

Zranení, krv, slzotvorný plyn. Vo francúzskom prístavnom meste Marseille to v prvých dňoch šampionátu chvíľami vyzeralo ako na bojisku. Postarali sa o to najmä ruskí a anglickí fanúšikovia, ktorí si navzájom nič nedarovali a zjavne podgurážení alkoholom bezhlavo útočili proti sebe.

Lietali päste, ale aj stoly a stoličky. Nevraživosť vyvrcholila po ukončení zápasu na štadióne Vélodrome. Posledný hvizd talianskeho rozhodcu Nicollu Rizzoliho akoby bol signálom pre rozvášnených Rusov, ktorí sa cez oplotenie dostali do anglického sektora a začali tam tĺcť všetko hlava-nehlava. Reakcie nenechali na seba dlho čakať. UEFA pohrozila vylúčením oboch reprezentácií zo šampionátu, ruskému futbalovému zväzu hrozila v čase našej uzávierky mastná pokuta.

Zobudili sa aj francúzske úrady - ukázalo sa totiž, že ich prísne bezpečnostné opatrenia mali závažné nedostatky. Minister vnútra Bernard Cazeneuve vyhlásil chuligánom vojnu. Miestnym úradom prikázal, aby vyhostili všetkých zahraničných návštevníkov, čo narušujú poriadok. Zároveň požiadal o obmedzenia týkajúce sa predaja a konzumácie alkoholu v mestách, kde sa hrajú zápasy. Ministerstvo navyše v utorok informovalo, že už zatklo vyše sto výtržníkov.

Každý s každým

Možno ešte viac než samotné výtržnosti zaráža skutočnosť, koľko nenávisti v prvých dňoch šampionátu vyplávalo na povrch. V Marseille totiž na Angličanov neútočili iba Rusi, ale aj domáci. V prvom rade vraj išlo o fanúšikov miestneho tímu Olympique, ale Daily Mail špekuloval, že útočili aj gangy z prisťahovaleckých štvrtí mesta.

Navyše nešlo len o Marseille, sedem zranených hlásili aj z mesta Nice, kde chuligáni vyvádzali pred zápasom Poľska a Severného Írska. Ako vyšlo najavo, aj tu mali vyčíňanie na svedomí miestni tvrdí chlapi, ktorí zaútočili na Severných Írov posilnených alkoholom. Nepokoje v meste Lille pred zápasom Ukrajiny a Nemecka zasa ukazujú, že za konfliktmi fanúšikov zrejme netreba veľmi hľadať politicky motivovanú nevraživosť.

Za rusko-anglickými potýčkami by teoreticky mohlo byť aj politické napätie medzi Moskvou a Západom v súvislosti s ukrajinským konfliktom. Ale ako potom vysvetliť, že si to v uliciach Lille rozdali nemeckí a ukrajinskí fanúškovia, ktorých krajiny sa v spomínanom konflikte nachádzajú na tej istej strane barikády?

Nakoniec ešte jeden trochu kuriózny incident z Paríža. Ako informovali belehradské médiá, pred zápasom Turecka a Chorvátska došlo k menšej roztržke medzi tureckými fanúšikmi a priaznivcami miestneho klubu Saint-Germain. Domácim vraj priskočilo na pomoc niekoľko Srbov. Samozrejme, nie je až také veľké prekvapenie, že Srbi a Turci si skáču do vlasov, len je trochu divné, že to robia práve v Paríži. Najmä, keď Srbsko na majstrovstvá nepostúpilo.


VIDEO Plus 7 Dní