Nešťastná: Po rozvode princezná Elena, na snímke so synom Froilánom, zosmutnela, úsmev si šetrí pre fotografov.

Syna španielskej princeznej nechcú pripustiť k maturite!

Princa Froilána, syna španielskej princeznej Eleny, možno nepustia na maturitu

Syn španielskej princeznej Eleny princ Felipe Juan Froilán to nemá jednoduché. Nezmieril sa s rozvodom rodičov a búri sa. Jeho výsledky v škole sa podobajú výsledkom zanedbaných detí z rodín asociálov.

Do pomocnej triedy

Pätnásťročný Froilán sa v poslednom čase čoraz častejšie háda so spolužiakmi. Čo je však horšie, už druhý raz sa mu nepodarilo ukončiť ôsmu triedu základnej školy. Hoci rodina situáciu nepodceňuje a Froilána zatvorila počas letných prázdnin do tábora pre žiakov, ktorí majú problémy s učením, nezvládol ani reparát. Preto ho preradili do osobitnej triedy, kde sú nároky oveľa nižšie. Podľa španielskej legislatívy žiaci z takýchto tried nemajú nárok na maturitu. „Froilán je celkom milý chlapec. Ale je veľmi neistý,“ povedala učiteľka zo školy Colegio Santa Maria del Pilar, ktorú princ navštevuje. „Tlak naňho je obrovský. Všetci od neho očakávajú najvyšší výkon. K tomu sa pridali nepríjemné situácie v súvislosti so škandálmi v kráľovskej rodine. Myslím, že v novej, hoci slabšej triede sa Froilán bude cítiť dobre a ľahšie nájde sám seba,“ dodala pedagogička.

Škandálov bolo dosť. Kráľ Juan Carlos mal milenku, nemeckú princeznú, Froilánova teta princezná Cristina s manželom Iňakim čelia podozreniu zo sprenevery štátnych peňazí. Chlapcova matka princezná Elena, ktorá sa ako prvá z kráľovskej rodiny v katolíckom Španielsku rozviedla, trpí. Paradoxné je, že vyštudovala vychovávateľstvo a sociológiu. Z veselej a športovo založenej ženy sa postupne stáva osamelá bojovníčka. Na podporu bývalého manžela Jamieho de Marichalara sa vraj spoľahnúť nemôže, ten po rozpade manželstva ich deti, staršieho Froilána a mladšiu Victoriu, vidí zriedkavo.

Otec: Jamie de Marichalar na tenisovom turnaji v Barcelone s priateľkou Rosou Mayralovou.

Foto: profimedia.sk

Postrelený

V prítomnosti bankára s aristokratickým pôvodom Jamieho de Marichalara sa vlani takmer stala tragédia. V apríli si Froilán v rodinnej rezidencii neďaleko Madridu strelil puškou do ľavej nohy. Šok to bol aj pre kráľa Juana Carlosa. Okamžite sa všetkým vynorila spomienka na rok 1956. Vtedy v kráľovskej rezidencii po výstrele zo zbrane zomrel štrnásťročný brat súčasného panovníka princ Alfonso. Podľa oficiálneho vyhlásenia sa to stalo v okamihu, keď čistil zbraň. Podľa historikov nie je vylúčené, že výstrel vyšiel zo zbrane Juana Carlosa. Froilán trénoval s otcom streľbu z malorážky, hoci zákon zakazuje dať zbraň do rúk deťom, ktoré nedovŕšili štrnásť rokov, princ mal v tom čase trinásť. Chlapca museli okamžite operovať, pár dní strávil v nemocnici. Jamieho vypočúvali, sudca ho však pustil na slobodu. Horšia ako rana do nohy sú však Froilánove nezdary v škole. Kráľovská rodina sa môže utešovať azda iba tým, že v následníctve trónu je chlapec až piaty, takže pravdepodobnosť, že by sa princ s nižšou úrovňou vzdelania raz dostal na trón, je mizivá.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní