Sýrsky utečenec: Dúfam v láskavosť Európanov. Nenechajte nás žiť v blate!

Možno až dvadsaťtisíc utečencov uviazlo v Idomeni na grécko-macedónskej hranici. Čo s nimi bude?

Vždy keď si myslím, že som už počula najsmutnejší príbeh, príde ešte horší. V Idomeni, na hranici Grécka s Macedónskom, čaká v tejto chvíli asi dvadsaťtisíc utečencov pred zatvorenou bránou do Európy. Ďalší sú na ceste Gréckom na sever. Medzi tými, ktorí tu uviazli na dlhé dni, stretávam dvoch Farídov. Staršieho a mladšieho.

Mladší bezmocne leží na vozíku. Faríd starší ho podložil vrecami a oprel o strom, aby mladého muža dostal do viac-menej horizontálnej polohy. Hovorí so mnou zopár anglickými slovami, ktoré pozná, expresívnymi gestami a prostredníctvom chlapca, ktorý išiel okolo po vodu.

Staršiemu Farídovi sa oči plnia slzami, keď spomína na deň, ktorý v Sýrii zmenil ich život na nekonečné trápenie. Trápenie, ktoré hádam už ani niet prečo prekonávať.

Nehybný chlapec

Dozvedám sa, ako na ich dom spadla bomba, ako tento výbuch zranil jeho syna tak, že ochrnul takmer na celom tele. Okrem tvárových svalov. „Žiaľ mi trhal srdce na kúsky, veď je to môj syn,“ vraví. So synom - teda skôr s tým, čo z neho zostalo v paralyzovanom tele - sa rozhodol odísť z prekliatej krajiny.

Oddane ho tlačil na vozíku cez sýrsko- tureckú hranicu, potom tou obrovskou krajinou. Nechápem, ako ho dostal cez more. Potom pokračovali na sever Grécka. Až ich zastavila zatvorená hranica. Čo čakali? Že ich Európa privíta, povedzme, ako vojnových hrdinov? To asi nie. Možno dúfali, že sa dočkajú aspoň štipky súcitu s ich tragickým príbehom.

Asi im ani vo sne nenapadlo, že ich Európania nechajú márne dúfať a trčať v blate v malom stane a v absolútne neprijateľných hygienických podmienkach pre ochrnutého mladého muža s plienkami, vývodom moču a ďalšími hadičkami, ukrytými pod sivou dekou.

Má život vôbec cenu takéhoto utrpenia? Faríd starší vie, že sa nesmie poddať. Utrie si slzy do šálu omotaného okolo krku a ďalej čelí ťažobe svojej situácie, ktorú zapríčinila nekonečná vojna v Sýrii.

Čítajte viac:

Škandál v Nemecku: Zmizlo 130 000 migrantov, môžu byť kdekoľvek

Vitajte v Idomeni

Žiadny z príbehov nie je jednoduchý. V istom zmysle sú všetci utečenci v Idomeni hrdinami. Vybrať sa na takú ťažkú a neistú cestu v takých hrozných podmienkach si žiada poriadnu dávku odvahy, nech je už vaša motivácia akákoľvek. Napríklad aj taká, že už skrátka nemáte inú možnosť.

Veľké erárne stany v provizórnom tábore v Idomeni dávno nestačia. Prichádzajúci to dobre vedia. Autobusy, za ktoré zaplatili nekresťanské peniaze, ich vysadia pri odbočke z diaľnice. K táboru to majú ešte asi sedem kilometrov.

Buď zaplatia taxikárom, alebo sa vlečú so všetkými vecami a deťmi na rukách pešo. So sebou ťahajú stany, deky, spacáky, teplé oblečenie, nádoby, všetko, čo by mohli potrebovať. Nikto z nich nevie, ako dlho bude musieť v provizórnych podmienkach vydržať. Tehotné ženy? Netušia, kde a ako porodia. Invalidi ako Faríd? Tlačia ich príbuzní a netušia, či sa o nich v stane dokážu postarať.

Tábor sa rozrastá. Celé okolie hranice, lúky pri dedine Idomeni, okolie železničnej trate aj stanice sú posiate malými farebnými stanmi. Každá rodina chce čo najlepšie miesto. Súkromie. Ale na lúke? Pri prvom daždi stan premokne. Blízko pumpy s vodou? Stále tam bude plno ľudí.

Pri záchodoch? Praktické, ale smrad. Hneď pri hraničnej bráne? Beznádejne preplnené. Navyše, jediná možnosť, ako sa zohriať alebo si uvariť niečo teplé, je oheň. Preto je fajn mať pred stanom aspoň trochu miesta na ohnisko. Tisícky ľudí potrebujú veľa dreva.

Každý vláči do tábora akékoľvek, ktoré nájde v okolí. Kto nemá peniaze na jedlo, musí na každý sendvič stáť v rade dve hodiny. Sú tu aj sprchy, ale pre pätnásť- dvadsaťtisíc ľudí nemôžu stačiť. Pumpy s vodou používajú aj na umývanie seba, riadu a pranie. Niektorí si tu čistia topánky, večne zašpinené v blate tábora. Je to však zbytočná námaha.

Napriek usilovným upratovacím čatám v častiach tábora, kde nie je kam vyhadzovať smeti, sa hromadia odpadky. A nad týmto všetkým, práve na miestach nekonečných radov na jedlo, svieti nápis - Vitajte v Idomeni, vitajte v Grécku!

Dúfam v láskavosť

„Predstavme si, že sedíme na krásnej pláži a pozeráme na blankytne modré more.“ Realita je však taká, že so Samerom Mersalom a jeho deväťročným synom Mohamedom sedíme uprostred preplneného utečeneckého tábora a pozeráme na priekopu plnú smetí.

Predtým sme boli po vodu do rýchlovarnej kanvice a Samer ju uvaril v jednom z veľkých stanov, kde sú elektrické zásuvky. Teraz pijeme maté a hovoríme o budúcnosti. Ešte netušíme, že balkánsku trasu politici o pár hodín úplne uzavrú... Samer tu čaká už desať dní.

Usmieva sa, aj keď má na sebe mokré veci, lebo v noci pršalo a stan premokol. „Nie som človek, ktorý by sa tlačil a predbiehal. Dokumenty mám v poriadku, mám poradové číslo a pokojne čakám, kým na mňa príde rad.“ A čo ak nie?

„Čo si vlastne v tejto chvíli myslíš o Európanoch ty, Sýrčan, príslušník najpohostinnejšieho národa na svete?“ pýtam sa. Muž je chvíľu ticho. Potom pomaly odpovie. „Majú strach, lebo nás nepoznajú a je nás veľa. Ale neverím, že zatvoria hranice a nechajú nás tu žiť v blate v malých stanoch. Dúfam v ich láskavosť.“

Štyridsaťročný zdravotník z kliniky rekonštrukčnej chirurgie v Damasku vtedy netušil, ako veľmi sa mýli. Ako aj jeho zastaví macedónska hranica. „V Sýrii je to pre mužov nebezpečnejšie ako pre ženy. Pred šiestimi mesiacmi zmizol môj brat. Doteraz o ňom nemáme žiadne správy. Muži takto miznú z ulíc bez stopy.“

Preto sa Samer rozhodol odísť. Pre jeho manželku a dve mladšie deti to bolo príliš nebezpečné. Pôvodne nechcel zobrať ani Mohameda. Chlapec sa sám rozhodol odísť s otcom. Minuli štyritisíc eur a dostali sa len po Macedónsko.

Plná dedina

Zaspatú dedinu Idomeni prevrátili utečenci hore nohami už pred mesiacmi. Jediný obchodík s potravinami a drogériou nikdy nemal taký obrat. Vo švíkoch praská aj kaviareň. Dokonca tu začali piecť kurčatá a vyprážať hranolčeky a zaviedli voľné wi-fi.

Nápisy smerujúce ku kaviarni a stánku Western Union sú v angličtine aj v arabčine. K táboru pristavili svoje stánky prevádzkovatelia fast foodov. Prichádzajú predavači chleba a zeleniny, aby ponúkali svoj tovar rovno z áut. Aj samotní obyvatelia tábora predávajú. Chlieb, keksy, cigarety, hrnce, telefónne karty.

Mám šťastie, mám ešte peniaze, jedlo si s Mohamedom môžeme kúpiť v obchode,“ povedal mi Samer. Sú však rodiny, ktoré stoja v radoch pred výdajňami potravín humanitárnych organizácií alebo dobrovoľníkov, ktorí sa z času na čas objavia a ponúkajú teplé jedlo z obrovských hrncov.

Matky najmenších detí potrebujú dojčenské mlieko a plienky. To občas niekto rozdáva. Zato nejaký dobrák opäť podaroval rodinám do stanov obrovské hračky vrátane hojdacích koníkov. Hádam nebude protestovať, že si to ľudia na úteku neodvliekli so sebou.

Dimitra, dobrovoľníčka zo Solúnu, ktorá v Idomeni pomáha vždy, keď má voľnú chvíľu, vypočítava, čo všetko už ľudia do zbierky pre utečencov darovali. „Nefunkčné hudobné nástroje, pokazené hračky, prasknuté hrnce, bikiny, minisukne, kostýmy na maškarný ples... Niektorí nechcú pomôcť, ale zbaviť sa starých harabúrd.“

Región Stredné Macedónsko už požiadal vládu o vyhlásenie núdzového stavu. Nevie sa, dokedy bude pre také množstvo ľudí stačiť voda, či sa pre odpadky nerozšíria choroby a čo s týmito ľuďmi urobí zhoršené počasie. Zo stanu uprostred koľajiska na mňa zakričí trojica mužov.

Sú vraj z Maroka a táboria tu už mesiac. Je jasné, že ich nikto ďalej nepustí. O pár hodín stretávam pri žiletkovom plote mladých mužov z Bangladéša. Vyzerajú, akoby si práve odskočili na obed z nejakej IT firmy. Chcú vedieť, či majú šancu prejsť hranicu.

Sorry, už iba Sýrčania a Iračania, odpovedám im, ale Macedónsko vlastne nepúšťa nikoho. Prikývnu, že to teda idú skúsiť nelegálne. Mimovládne organizácie tvrdia, že ak macedónski policajti niekoho prichytia pri ilegálnom prekračovaní hranice, poriadne ho zmlátia.

Čítajte viac:

Vyhrali utečenci: World Press Photo kvalitnými snímkami priblížil svet

Strihorukí kamaráti

Idomeni nie je len čakanie. Treba prať. Sušiť bielizeň. Starať sa o deti. Stáť v dlhých radoch a tlačenici pred registračnou kanceláriou a na jedlo. Vláčiť drevo na oheň - celé okolie bude onedlho vyplienené. Okolo jedného z ohníkov sa zhromaždila skupina chlapov.

Starší muž nejako dokázal priniesť zo Sýrie citaru. Teraz hrá zvláštne piesne. Ostatní sú ticho, privierajú oči a usmievajú sa. Možno si predstavujú, že sú doma. Nie doma tak, ako tam je teraz. Ale ako bolo pred vojnou. Čo sa týka životnej úrovne, Sýria na tom bola spomedzi krajín v regióne veľmi dobre.

Na inom mieste si dvaja muži, ktorých spojil útek do Európy, otvorili holičstvo. Bolo to jednoduché - na blatistú zem postavili plastové stoličky, rovno pod modrú oblohu. Sartip Jusif Ali a Milad Kider, obaja Kurdi z Iraku, sa doma živili ako holiči. Keď utekali, zbalili svoje nožnice a britvy. Teraz sa celý deň nezastavia. Muži v tábore chcú vyzerať dobre.

Napriek biednym podmienkam. Sartip a Milad tam medzi stanmi holia, strihajú, češú, vytrhávajú najmenšie chĺpky pomocou dlhých nití. Lepšie, ako sedieť so založenými rukami.

Úspech či vydieranie?

Samit, ktorý uzavrie balkánsku cestu utečencov. Aj takto mnohí politici avizovali pondelkové stretnutie lídrov EÚ v Bruseli. Vrcholná schôdzka naozaj načrtla možné východisko, ale naďalej zostáva veľa ale. Celý plán stojí a padá na Turecku.

Premiér Ahmet Davutoglu trochu prekvapivo súhlasil, že Ankara bude prijímať späť všetkých ilegálnych migrantov, čo sa dostanú na grécke ostrovy. Nebude to však zadarmo. Turecko od únie žiada takmer zdvojnásobenie sľúbenej pomoci vo výške troch miliárd dolárov, urýchlenú liberalizáciu vízového režimu, znovunaštartovanie integračného procesu aj ďalšie ústupky.

Väčšina európskych politikov a odborníkov síce hovorí o výraznom kroku dopredu, ďalší sa však zamýšľajú, či sa únia nestáva rukojemníkom Turecka. Múdrejší budeme po ďalšom samite 17. až 18. marca, keď by politickí lídri mali rokovať o detailoch dohody.