Alžbete II. hrozili v 80-rokoch smutné povinnosti - povzbudiť obyvateľov krajiny pred začínajúcou sa vojnou so ZSSR. Situácia sa však napokon takto vážne nevyostrila.

Tajný prejav Alžbety II., ktorý nebol nikdy prečítaný: Briti čakali drvivý útok ZSSR

Veľká Británia sa v roku 1983 cítila natoľko ohrozená Sovietskym zväzom, že vnímala vojnu takmer ako hotovú vec. Pre kráľovnú Alžbetu II. bol dokonca pripravený emotívny predvojnový prejav.

Britské úrady vo štvrtok v rámci sprístupnenia tajných štátnych archívov zverejnili prejav kráľovnej Alžbety II., ktorého text bol v 80. rokoch minulého storočia zostavený pre potreby cvičenia civilnej obrany. Reč, ktorú kráľovná nikdy nepredniesla a asi ani nečítala, bola súčasťou branného nácviku pre prípad napadnutia Sovietskym zväzom a jeho spojencami.

Čakali to najhoršie v dejinách

"Všetci vieme, že nebezpečenstvo, ktorému dnes čelíme, je oveľa väčšie, než aké nás kedy ohrozovalo v našich dlhých dejinách," píše sa v prejave. "Nech nás ale čakajú akékoľvek hrôzy, charakter, ktorý nám pomohol dvakrát v tomto smutnom storočí uchrániť našu slobodu, bude znova zdrojom našej sily."

Záber na prejav, ktorý bol uložený v tajných archívoch. Foto: screenshot telegraph.co.uk

Imaginárny prejav bol podľa scenára cvičenia prednesený 4. marca 1983. Podľa agentúry AP obsah dokladá vážnosť, s ktorou britské úrady hodnotili hrozbu jadrovej konfrontácie. Americký prezident Ronald Reagan v tom istom roku označil ZSSR za "ríšu zla" a nechal v Európe - vrátane Británie - rozmiestniť rakety stredného doletu.

V otcových šľapajách

Kráľovnin text pripomína silu Británie v oboch svetových vojnách. "Teraz sa toto vojnové šialenstvo znovu šíri po svete a naša statočná krajina sa musí opäť pripravovať na to, aby prežila všetky protivenstvá," uvádza sa v posolstve.

Alžbeta II. v ňom spomína na dobu, kedy spolu so sestrou pri rádiu načúvala prejavu svojho otca, kráľa Juraja VI., pri začatí druhej svetovej vojny. "Ani na okamih som si nedokázala predstaviť, že táto pochmúrna a desivá povinnosť raz padne aj na mňa," uvádza sa v texte.

Scenár cvičenia vychádza z bojovej situácie, pri ktorej Sovietsky zväz a jeho spojenci z Varšavskej zmluvy podniknú drvivý útok na Britániu s použitím chemických zbraní. Štáty NATO zodpovedajú "obmedzeným" jadrovým úderom, ktorý prinúti Východ žiadať o mier.


  • ČTK
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní