Doktor Mengele rád experimentoval s väzňami. Aj s deťmi.

Takmer skončil v plynovej komore: Anjelovi smrti musel bozkávať nohy

Koncom januára uplynie 70 rokov odvtedy, čo nacistický koncentračný tábor Osvienčim oslobodila Červená armáda. V neslávne známom lágri zahynulo 1,1 milióna ľudí.

Jedným z tých, čo prežili koncentračný tábor Osvienčim, je Sam Pivnik. Mal iba 14 rokov, keď ho spolu s rodinou deportovali zo židovského geta v západnom Poľsku. Dodnes si spomína, ako sa zúfalo vrhol k nohám doktora Mengeleho, prezývaného Anjel smrti, keď ho chcel poslať do plynovej komory.

„Ležal som na nemocničnom lôžku a triasol sa od hrôzy, keď tam stál v bielom plášti. Prišiel ku mne a ukázal prstom vľavo. Boli tam plynové komory. Prepukol som v plač a hodil sa mu k nohám. Myslím, že som mu dokonca bozkával topánky. Mengele neznášal dotýkať sa židov. Mohol som za to schytať guľku do hlavy. Dodnes nechápem prečo, ale vzdialil sa. Napokon som mohol na lôžku ostať,“ hovorí Pivnik.

Čítajte viac:

Beštie v sexi bielizni: Bacharky v koncentrákoch si na imidž potrpeli

Mnohí z väzňov sa stali obeťami barbarských lekárskych experimentov doktora Mengeleho. Raz sa napríklad pokúšal vytvoriť siamské dvojčatá prepojeným ciev a orgánov dvoch sestier dohromady.

V lágri zhromažďovali nacisti okrem židov aj Rómov či ľudí so zdravotným postihnutím. Esesáci posielali ľudí do plynu často z rozmaru. Nechali ich nastúpiť nahých a vyberali, kto pôjde na smrť hneď a kto až na ďalší deň.

Hora kostlivcov

Koncentrák prežila aj Edith Baneth, ktorá sa dočkala prvého šoku, keď ju po trojdňovej ceste v preplnenom železničnom vagóne dopravili na miesto.

„Ešte stále som nevedela, čo to znamená Osvienčim. Nákladiakom nás dopravili k obrovskej kope tiel. Bola to hora z mŕtvol, ktoré boli kosť a koža. Na vrchole hromady ležala žena, nahá a chudá na kosť. Až po chvíli som zistila, že je stále nažive. Držala sa rukami hlavy jednej z mŕtvol.“

Vojaci zo sovietskeho prvého ukrajinského frontu sa prebojovali k bránam Osvienčimu 27. januára 1945 a zistili, že takmer 6000 väzňov je stále nažive. Mnohí, čo prežili, neskôr zomreli na týfus, tuberkulózu a ťažkú podvýživu.


  • plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní