Príroda pravidelne odhalí v Alpách ľudské pozostatky ešte z I. svetovej vojny.

Talianske Alpy odkryli múmie z prvej svetovej vojny

Telá bojovníkov, ktorí padli počas takzvanej Bielej vojny medzi Talianskom a Rakúskom, sa vynorili zo zamrznutej hrobky. Takmer sto rokov po vojenskom konflikte sa roztopil ľad v talianskych Alpách natoľko, že mŕtvoly odkryl.

V talianskom Trentine, drsnej časti Álp, zahynulo počas prvej svetovej vojny množstvo vojakov. Zabili ich guľky, hlad alebo pomrzli. Počas bojov museli čeliť teplotám klesajúcim pod tridsať stupňov Celzia.

Boje v tejto oblasti zúrili viac ako tri roky a vyžiadali si milión obetí. V severnom Taliansku počas horúceho leta príroda pravidelne odhalí niekoľko mrazom mumifikovaných tiel. Archeológovia varujú, že globálne otepľovanie v blízkej budúcnosti doslova exhumátorom.

Kedykoľvek sa hrozné nálezy objavia, experti musia konať do niekoľkých hodín, keďže telá sa rýchlo rozkladajú a dokonca lákajú príležitostných zlodejov.

Chlapec s lyžičkou

Prvé nálezy boli objavené v roku 2004. Informácie o telesných pozostatkoch troch rakúskych vojakov pochovaných pod ľadom zaplnili titulky svetovej tlače. Odvtedy sa našlo každoročne niekoľko ďalších tiel.

Naposledy to bolo v roku 2012, keď na ľadovci Presena objavili mŕtvoly dvoch vojakov. Experti určili ich vek v čase úmrtia na 16 a 18 rokov. Pravdepodobne zahynuli v roku 1918 po strele do hlavy. Jeden z nich mal v uniforme zastrčenú lyžicu.

„Bolo to veľmi emotívne. Myslel som na ich matky, ktoré už svojich synov nikdy nevideli,“ povedal o pitve riaditeľ Úradu archeologického dedičstva v Trentine Franco Nicolis.

Tridsať stupňov pod nulou

Na talianskom fronte počas prvej svetovej vojny zahynulo viac ako milión vojakov. Frontová línia sa ťahala v dĺžke vyše 645 kilometrov. Krvavé boje medzi talianskym vojskom a armádou rakúsko-uhorskej monarchie, pri ktorých teplota často klesla tridsať stupňov pod nulu, dostali prívlastok Biela vojna.

Obe strany boli spojencami až do roku 1915, keď Taliani tajne podpísali zmluvu s Veľkou Britániou. Tej sa spolu s Ruskou a Francúzskom podarilo presvedčiť krajinu na Apeninskom polostrove, aby opustila Trojspolok, uzavretý s Nemeckom a s Rakúsko-Uhorskom.

Boje na talianskom fronte trvali až do októbra 1918, keď Taliani zasadili posledný úder rakúsko-uhorským vojskám v bitke pri Vittoria Veneto.

Suveníry pre turistov

Historici pravidelne hľadajú artefakty z vojnových čias najmä v talianskych horách. Súčasťou objavov boli rôzne kusy oblečenia, topánky či pozoruhodne zachovaný list vojaka svojej partnerke. Na vrchole Punta Linke sa pod ľadom našla stanica lanovky s listami vojakov pripnutými na stenách, píše portál britského denníka Daily Mail.

Veľa predmetov nájdu aj turisti, ktorí si veci berú so sebou ako suveníry. Už niekoľkokrát našli aj zamrznuté telo vojaka a kým sa k nemu dostali odborníci, turisti si všetky cennosti odniesli.

Minulý rok sa prvýkrát po rokoch žiadne pozostatky neobjavili. Vzhľadom na snehovú nádielku v Alpách za ostatné mesiace by mohli tajomstvá z minulosti ostať opäť na nejaký čas skryté.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní