Taliansky biskup šokuje: V pozadí teroru na berlínskych vianočných trhoch nie je náboženstvo, ale peniaze

Aj keď sa to možno nezdá, teroristické útoky v Nemecku a vražda ruského veľvyslanca v Turecku nemajú nič spoločné s náboženstvom, ale sú ekonomicky motivované. Uviedol to generálny tajomník Talianskej biskupskej konferencie Nunzio Galantino v rozhovore pre denník Corriere della Sera.

Európa zažila čierny pondelok. Na berlínskych vianočných trhoch vtrhol atentátnik na kamióne do davu a zabil dvanásť ľudí, pričom k útoku sa prihlásila teroristická organizácia Islamský štát. Na výstave v Ankare zasa útočník zastrelil ruského veľvyslanca Andreja Karlova a pri streľbe údajne kričal Alláhu akbar.

Napriek zjavným náboženským motívom, podľa biskupa Galantina za všetko môžu peniaze. „V podstate je to o sebeckosti a utláčaní,“ tvrdí. „Z vojen profitujú ľudia, čo majú moc a vplyv, tí čo obchodujú so zbraňami. V konečnom dôsledku vo vojnách umierajú chudobní ľudia, zatiaľ čo tí bohatí ešte viac bohatnú.“

Nekonečný smútok: Manželka zavraždeného ruského veľvyslanca Marina Karlovová. Foto: profimedia.sk

Biskup Galantino východisko vidí v tom, že všetci budeme jednotnejší, tolerantnejší a budeme sa vyhýbať násiliu, dokonca aj pri používaní jazyka. „Vulgarita a agresivita v rečových prejavoch podporuje atmosféru, ktorá v nás prebúdza to najhoršie a marí úsilie o mierové spolunažívanie.“

Ako dodáva, stačí sa pozrieť na médiá, politikov, ale aj na sociálne siete. „Slovo hlupáka má často rovnakú váhu ako slovo laureáta Nobelovej ceny. Dokonca slová násilníkov a vojnových štváčov občas majú ešte väčší dosah.“

Hrôza: Takto to vyzeralo na berlínskych vianočných trhoch po teroristickom útoku. Foto: profimedia.sk

Taliansky biskup preto odmieta názory, podľa ktorých sme v súčasnosti svedkami stretu civilizácií. „Nemyslím si to,“ povedal krátko.

Nunzia Galantina za šéfa Talianskej biskupskej konferencie vymenoval v decembri 2013 osobne pápež František. Svätý Otec vtedy obišiel zaužívaný volebný proces, aby do prestížnej funkcie vymenoval vlastného kandidáta.

  • rb
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].