Tom Cruise je scientológiou známy takmer tak ako filmami. Dokument HBO je aj o ňom.

Televízia sa bojí scientológov: HBO sa poistila armádou právnikov

Americký kanál HBO sa rozhodol nakrútiť dokument o scientologickej cirkvi. Zrejme ale počíta s problémami a vopred sa na ne pripravil – na pomoc si zavolal spolu 160 advokátov!

Televízny kanál HBO pracoval dva roky na dokumente, ktorý by mohol vyvolať množstvo rozporuplných reakcií. Predtým, než pustí na obrazovky dielo zaoberajúce sa scientológiou, najal si desiatky právnikov.

Scientologická cirkev, ktorú mnohí považujú skôr za sektu, má veľa vplyvných členov. Televízia HBO si je toho plne vedomá. V dokumente, ktorý sa chystá odvysielať, sa budú pretriasať aj mená dvoch prominentov z Hollywoodu, hercov Toma Cruisa a Johna Travoltu. A tým by sa dielo tiež nemuselo pozdávať.

Čítajte viac:

Tom Cruise randí so scientologičkou, zlákala ho herečka Laura Preponová

Kniha si užila svoje

Dokument sa inšpiroval knihou nositeľa Pulitzerovej ceny Lawrenca Wrighta s názvom „Giong Clear“, ktorý sondoval život zakladateľa hnutia L. Rona Hubbarda a jeho vplyv na príslušníkov cirkvi. Tvrdí, že scientológia svojich členov zneužíva ako sponzorov či dokonca fyzicky týra.

Okamžite po vydaní sa kniha dostala pod ostrú paľbu scientológov, ktorí zúrivo apelovali, aby britský vydavateľ stiahol predaj. Prípady zneužívania boli podľa nich Wrightove výmysly.

Keďže dokument HBO zaujíma kritický pohľad na vývoj hnutia, s problémami televízia vopred počíta a patrične sa vyzbrojila. „Najali sme si približne 160 právnikov,“ priznala šéfka dokumentárnej tvorby HBO Sheila Nevins.

Dielo oscarového režiséra Alexa Gibneyho by sa malo vysielať začiatkom roka 2015.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní