Na ženskú svetovú jednotku Serenu Williamsovú si trúfa bývalý slovenský tenista Ján Krošlák.

Tenistov rozvášnili peniaze. Nebudeme sa mužom kľaňať, odkazuje Serena

Tenistky zarábajú na grandslamoch už desať rokov rovnako ako muži, podľa niektorých neprávom.

Zaslúžia si ženy rovnaké odmeny na turnajoch ako muži alebo nie? Na všetkých štyroch grandslamových podujatiach, ktoré sú výkladnou skriňou profesionálneho tenisu, inkasujú obe pohlavia rovnaké čiastky už desať rokov.

Ostré slová dnes už bývalého riaditeľa turnaja Indian Wells Raymonda Moora aj nasledujúce diplomatické vyjadrenia svetovej jednotky zo Srbska Novaka Djokoviča však naznačujú, že nie všetci si myslia, že je to správne.

„V budúcom živote chcem byť hráčka na okruhu WTA. Ženy sa za mužmi len vezú. Nerobia žiadne rozhodnutia a majú veľké šťastie. Ak by som bol tenistkou, každý večer si kľaknem na kolená a ďakujem Bohu, že sa narodili hráči ako Federer a Nadal, ktorí tento šport ťahajú vpred,“ vyhlásil Moore, bývalý juhoafrický hráč.

O pár hodín sa už kajal, vraj jeho vyjadrenia mali nízku úroveň, no flek, ktorý získal rok predtým, si už neudržal. Pod tlakom musel rezignovať.

Viac divákov, viac peňazí

Aj Novak Djokovič prilial olej do ohňa. „Ženy si za svoju snahu zaslúžia rešpekt, o tom niet pochýb, no my muži sme oveľa populárnejší. Štatistiky dokazujú, že na nás chodí nepomerne viac divákov. Mali by sme zarábať viac,“ vyhlásil Novak, srbská svetová jednotka, hneď po tom, ako vo finále Indian Wells sfúkol Kanaďana Milosa Raonica 6 : 2, 6 : 0.

Aj on na druhý deň menil rétoriku. „Nechal som sa zatiahnuť do kontroverzie, kde nešlo o mňa. To tá eufória a adrenalín po výhre. Moje včerajšie slová nemali za úlohu rozpútať medzi oboma pohlaviami spory, len som cítil potrebu vyjadriť sa k férovejšiemu rozdeľovaniu peňazí. Je mi jasné, že každý si za svoju snahu zaslúži odmenu. Ospravedlňujem sa všetkým, ktorí si to zle vyložili,“ bránil sa Novak.

Najlepšiu tenistku súčasnosti Američanku Serenu Williamsovú jeho slová sklamali. „Nemôžem predsa povedať, že môj syn si zaslúži viac peňazí ako moja dcéra len preto, lebo je muž,“ tvrdí. A Moorovi odkazuje: „Nemyslím si, že by si ktorákoľvek z nás teraz mala kľaknúť.“

Pridala sa aj legendárna Martina Navrátilová. „Novaka zbožňujem, ale jednoducho tomu nerozumie.“ Ani Brit Andy Murray mu nedal za pravdu. „Vyplácať odmeny na základe počtu divákov by bolo scestné. Nie skutočnosť, či ide o mužský, či ženský zápas, ale vzájomná rivalita posúva v posledných rokoch náš šport vpred,“ povedal pre Daily Mail.

Ďakujte Billie Jean Kingovej

Práve v rivalite je podľa bývalého československého reprezentanta Jana Kukala, semifinalistu zo štvorhry na Roland Garros 1972 spolu s Janom Kodešom, problém.

„Ženám momentálne toto chýba. Serena nad všetkými vyčnieva, dlho nemala súperku. To, že teraz dva razy vo finále prehrala, je pre ženský tenis tá najlepšia správa. Nie Federerovi a Nadalovi, ale Billie Jean Kingovej a Martine Navrátilovej môžu ženy ďakovať. Za to, že im vydobyli rovnoprávnosť. Viedla k nej dlhá cesta, ale tie súčasné odmeny sú zaslúžené,“ myslí si Kukal, ktorý v roku 1983 ako nehrajúci kapitán doviedol Československo s Hanou Mandlíkovou a Helenou Sukovou k triumfu v Pohári federácie.

Billie Jean Kingová sa azda najväčšou mierou zaslúžila o právo žien zarábať na turnajoch rovnaké peniaze ako muži. Členka Medzinárodnej tenisovej siene slávy spolu s ôsmimi hráčkami začiatkom sedemdesiatych rokov bojkotovali pre nižšie odmeny niektoré turnaje.

Neskôr si založila vlastný okruh Virginia Slims Tour. V roku 1973 aj vďaka nej vznikla Ženská tenisová asociácia (WTA), ktorá úspešne funguje dodnes. V tom istom roku si víťazka 39 grandslamových turnajov trúfla aj na súboj pohlaví.

V tom čase 55-ročného bývalého wimbledonského víťaza Bobbyho Rigsa zdolala hladko 6 : 4, 6 : 4, 6 : 3. Nebol to súboj, ktorý mal dokázať, že ženy by mali hrať rovnocennú partiu s mužmi, len mal Kingovej pomôcť podporiť jej názory. To sa pred 90 miliónmi divákov pred televíznymi obrazovkami určite podarilo.

Podobných meraní síl bolo viac. Jimmy Connors v roku 1992 ako štyridsiatnik nedal v Las Vegas šancu Martine Navrátilovej. Vyhral 7 : 5, 6 : 2, pritom mal iba prvé podanie a súperka mohla zahrať loptičku na jeho polovicu ako pri štvorhre. O šesť rokov sestry Williamsové ešte ako tínedžerky tvrdili, že sú schopné poraziť kohokoľvek na svete.

Započul to Nemec Karsten Braasch, v tom čase 203. hráč rebríčka, a dal si s oboma neoficiálny tréningový zápas. Serene naložil 6 : 1, Venus 6 : 2. „Neporazia nikoho, kto sa pohybuje v prvej päťstovke,“ povedal po zápasoch.

Mimochodom, mladšia zo sestier na prize money zarobila už viac ako 75 miliónov dolárov. „Keby som dva týždne potrénoval, aj ja by som si na Serenu trúfol. Vyzval by som ju pokojne aj o stotisíc eur. Veril by som si na ňu, a to mám 41 rokov,“ tvrdí bývalý slovenský tenista Ján Krošlák, ktorý v Bratislave založil profesionálnu tenisovú akadémiu.

Netají, že porovnávanie mužského a ženského tenisu je citlivá téma, no podľa neho sa chlapi na úspech nadrú oveľa viac. „Za mojich hráčskych čias ženy vždy zarábali menej. A nikto to neriešil. Sú to dva odlišné svety. Ženy majú oveľa menej turnajov z jednoduchého dôvodu. Pre tie menšie, s dotáciami 25- či 50-tisíc dolárov, nikto robiť nechce, lebo sú neatraktívne. A pokiaľ ide o Moora, keby bolo tajné hlasovanie o tom, čo povedal, väčšina súčasných riaditeľov turnajov by mu asi dala za pravdu,“ otvorene tvrdí Krošlák.

Pozrite si video:

Kopa stresu, žiadne šťastné manželstvá

Podľa Kataríny Studeníkovej, 62. hráčky sveta v roku 1995, niet čo porovnávať. „Je to bezpredmetné. Žena nikdy nehodí guľou toľko, čo muž. Naozaj niet čo porovnávať. A že za mojich čias neboli rovnaké odmeny pre mužov ako pre ženy? Ja som to neriešila.“

Profesionálna ženská organizácia WTA však za ten čas zvládla poriadny kus roboty. Dnes je z nej podľa Jana Kukala výborne fungujúca organizácia. „Pre hráčky to aj tak musí byť obrovský stres. Nutnosť uspieť, zarobiť. Zvládať cestovanie, turnaje, tréningy. Uvedomili ste si, ako málo z hráčok je dnes šťastne vydatých? V elitnej stovke by sa dali spočítať na prstoch rúk.“

Podľa Kukala dokáže byť ženský tenis často zaujímavejší než mužský. „Mužský je niekedy katastrofa. Neskutočne dlhé zápasy. Kto sa na to má pozerať? Keď bol na výslní Becker s Edbergom, všetci chodili na sieť. Teraz hrá prím Djokovič, Nadal, Murray a celoplošná dvorcová hra. Tak ju podľa vzoru lídrov drvia všetci. Sú z nich takí ‚pinkálisti‘. Aj z takého Berdycha, hoci má na to hrať inak. Ale nie, on chodí na sieť len podať si ruku so súperom,“ pokračoval dnes 73-ročný Kukal.

Uznáva, že v tenise sa občas točia príliš veľké peniaze. „Keď v roku 1962 vyhral Rod Laver Wimbledon, dostal päťsto libier a poukážku do obchodného domu na dvesto.

Dnes sa dá zarobiť veľa, ale len na tých najväčších turnajoch. Tí, čo hrajú challengery, sú chudáci. A je čoraz ťažšie prepracovať sa odtiaľ medzi elitu. A tí, čo sú hore, sa síce majú lepšie, no mužský tenis trpí Djokovičovou dominanciou. Nikto mu nekonkuruje. Nie je tam žiadny Borg, žiadny Lendl,“ dodáva Kukal.

Po miliónoch v mužskom tenise siahajú len tí najlepší, na druhej strane, zarobiť na US Open v New Yorku vyše 39-tisíc dolárov za vypadnutie v prvom kole musí pre mnohých vyzerať ako zlatá baňa. „To je však len špička ľadovca. Nikto nevidí, koľko musíme oddrieť, aby sme sa doň vôbec dostali,“ vysvetľoval už dávnejšie Ukrajinec Sergej Stachovský, ktorý už dlhšie žije a trénuje v Bratislave.

Prize money včera a dnes

Zo štyroch grandslamových turnajov sa najskôr rozhodli vyplácať rovnaké odmeny obom pohlaviam na US Open v New Yorku 1973, v roku, keď WTA (Women Tennis Association) vznikla.

Austrálske Melbourne sa pridalo až v roku 2001, parížsky Roland Garros o päť rokov. Najdlhšie odolával konzervatívny Wimbledon, ktorý vyrovnal odmeny v roku 2007.

Prize money z roka na rok stúpajú. Tento rok vedie New York, ktorý plánuje vyplatiť víťazom mužskej i ženskej dvojhry 3,3 milióna dolárov. Djokovič a Nemka Angelique Kerberová v januári v Melbourne zarobili po 3,1 milióna. Vo Wimbledone získa šampión 2,7 milióna, najmenej vyplatí v máji Paríž - 2,5 milióna.

Nedávny výskum BBC sa venoval práve finančnej rovnoprávnosti mužov a žien. Z 35 športov, kde sa vyplácajú prize money, platilo rovnaké čiastky obom pohlaviam 25 z nich.

Najväčší rozdiel bol vo futbale, krikete, šípkach, golfe, snookeri a vo squashi. Na porovnanie, kým futbalový majster sveta v kategórii mužov získal naposledy odmenu 22 miliónov libier, ženský 630-tisíc. Golfový šampión americkej PGA Tour 1,1 milióna, najlepšia žena sotva pätinu.


VIDEO Plus 7 Dní