Tisíce demonštrantov poslalo Zemana v Prahe do Číny, aj Fico dostal svoje

Srabiš, Kunda sem kunda tam, agent Stb, najväčší príjemca dotácií a pijavica rozpočtu, Babiš – ústavy a demokracie sa zbavíš. Aj takto častovali včera demonštranti v Prahe prezidenta Zemana a ministra financií Babiša.

Približne sedemtisíc ľudí pochodovalo mestom od Václavského námestia až na Pražský hrad. Prezident Zeman tam však nebol. Je na oficiálnej návšteve Číny. V Česku zatiaľ vrcholí vládna kríza. „Nech žije Zeman,“ kričali demonštranti. „V Číne,“ dodávali.

Aj Fico v Prahe dostal svoje

Inštalácia na alegorickom voze ho ukázala ako húsenica, ktorá spoločne s Putinom, Erdoganom či Orbánom požiera demokraciu.

Na Václavské námestie prišlo síce menej ľudí ako pred týždňom – to ich účasť odhadovali na dvadsaťtisíc – ľudovej tvorivosti sa však medze nekládli.

Jana Čavojská

Námestie ovládli doma vyrobené transparenty, na ktorých demonštranti jasne dávali najavo, čo si o svojich politických predstaviteľoch myslia. Nápismi „Chceme slušného prezidenta“ a „Ústava nie je zdrap toaletného papiera“ reagovali na lapsusy Zemana, ktorých mal teda požehnane.

Jana Čavojská

Naposledy napríklad vyhlásil, že novinárov treba likvidovať. Vraj len tak v Rusku vtipkoval s Putinom. Ten mu na to odpovedal, že on by dal prednosť ich redukcii. Ľudia sa pýtajú, nakoľko vhodné sú takéto žartíky, keď vychádzajú z úst ústavného činiteľa demokratickej krajiny.

Vadili im však aj iné prešľapy.

Jana Čavojská

Ťahanie biznisu do politiky a Babišove všadeprítomné nitky. Ten síce vyhlásil, že opúšťa post ministra financií. No ďalší nominant je tiež z jeho strany ANO. Demonštranti kričali, že sú proti tomu, aby Babiš naďalej takto politiku ovplyvňoval. „Navyše ešte stále môže byť premiérom,“ upozornila z pódia organizátorka protestu Šárka Fialová.

„Zostaň v Číne!“ odkázali na záver demonštranti svojmu prezidentovi.

Vianočné tipy na darček