Čakačka na vrchol: Minulý rok čakalo na výstup na Everest v jeden deň až 600 ľudí.

Tlačenica na Evereste: Strecha sveta je preľudnená, Nepál sprístupní ďalšie hory

Sprístupnenie piatich nových osemtisícoviek v Himalájach. To je plán, akým chce Nepál podporiť horský turizmus. Zároveň má v úmysle riešiť problém s preľudneným Mount Everestom.

O tom, či budú ďalšie hory sprístupnené, rozhodne Medzinárodná horolezecká federácia so sídlom vo Švajčiarsku.

Na každoročnom zasadnutí začiatkom októbra tak bude mať možnosť zareagovať na nepálske plány so stále pribúdajúcimi nehodami na najvyššej hore sveta Mount Evereste. Jeho preľudnenie si vyžiadalo už nejeden život. „Everest s inými horami nemožno porovnávať.

Chceme však horolezcom poskytnúť príležitosť zdolať i ďalšie vrchy. Snažíme sa, ako len môžeme, aby výstupy na Everest boli bezpečnejšie.

Sprístupnením nových hôr však zároveň otvárame nové turistické ciele v Nepále,“ vyjadril sa pre britský denník The Telegraph predstaviteľ ministerstva turizmu Mohan Krishna Sapkota. Všetkých päť hôr presahuje výšku 8 400 metrov.

Čakali štyri hodiny

Situácia na streche sveta je neľahká. Horolezci musia pri výstupoch čakať v dlhých radoch. Kamarát kórejského horolezca Song Young-ila zahynul po tom, ako boli nútení na Mount Evereste čakať, kým prejde ďalších tristo horolezcov.

„Museli sme čakať 200 metrov od vrcholu a prestali sme vidieť. Čakali sme tam štyri hodiny,“ uvádza Young- -il a tvrdí, že za úmrtia na Evereste môže najmä preplnenosť a dlhé čakajúce rady. Vlani tvorilo šóry až 600 ľudí. Niektorí nepálski šerpovia začinajú byť agresívni. Hnevajú ich „luxusní“ horolezci zdolávajúci vrchol vďaka komerčným expedičným spoločnostiam.


  • reb
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní