To sa oplatí: Vládna odmena pre plodných rodičov 1+1 dieťa

Rodiny nechcú mať viac detí, pretože na ďalšie hladné krky nemajú peniaze. Populácia však starne a potrebujeme novú pracovnú silu? Ako von z tohto bludného kruhu? Vládni predstavitelia vydumali, že by mohla pomôcť „odmena“ za druhé dieťa.

Rodiny nechcú mať druhé dieťa, pretože naň nemajú peniaze, vyplýva z prieskumov. Čínska vláda to chce zmeniť finančným stimulom za druhé dieťa, píše server China Daily Asia.

V októbri 2015 Čína skoncovala s politikou jedného dieťaťa, ktorú mali v krajine od roku 1980. Chceli ňou vzhľadom na obmedzené prírodné aj verejné zdroje regulovať rastúcu populačnú krivku. Po zmene populačnej politiky sa Číňania vrhli na rozširovanie svojho rodu.

V minulom roku prišlo v krajine na svet 17,8 miliónov mimín, čo bolo o 1,3 milióna viac ako rok predtým. A hoci, je to najväčší ročný nárast za posledných 20 rokov, Číne, ktorá rýchlo starne a klesá jej pracovná sila, čo je výzva pre sociálny systém, to nestačí.

„(Nárast) plne naplnil očakávania, ale stále existujú prekážky, ktorými je potrebné sa zaoberať. Mať druhé dieťa je právom každej rodiny v Číne, ale financie sa stali prekážkou, ktorá podkopáva toto rozhodnutie,“ povedal zástupca riaditeľa Štátnej komisie pre zdravotníctvo a plánované rodičovstvo Wang Pchej-an. V prieskume komisie v roku 2015 až 60 percent rodín uviedlo, že si druhé dieťa jednoducho ekonomicky nemôžu dovoliť. Podľa Wanga preto vláda zvažuje zavedenie podporných opatrení, vrátanie tzv. pôrodnej odmeny a dotácie pre rodiny s dvomi deťmi.

„Vôbec ma neprekvapí, keď bude vláda v budúcnosti nútiť ľudí k sexu, aby splodili deti,“ cituje The Telegraph používateľa Weibo, ktorý sa vyjadril na čínskej verzii Twitteru. Matka trojročného dievčatka z Pekingu by viac ako peniaze za druhé dieťa privítala lepšie podporu pre pracujúcich rodičov.

  • kor
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].