Autor bestselleru Robert Harris (vľavo) obvinil Tonyho Blaira, že opustil labouristov a parlament kvôli peniazom. Bohatstvom je vraj až „tragicky posadnutý“.

Tony Blair sa po rokoch bez funkcie dočkal kritiky: Je to narcis posadnutý peniazmi!

Bývalý britský premiér Tony Blair je muž s mesiášskym komplexom a posadnutý snahou zhŕňať peniaze. Takto nelichotivo sa o politikovi vyjadril jeho niekdajší priateľ Robert Harris, ktorý o Blairovi napísal aj knihu.

Narcis s mesiášskym komplexom, ktorý je posadnutý snahou zarobiť peniaze a žije čudáckym spôsobom života medzi superboháčmi. Takýto nelichotivý verdikt vyniesol o bývalom premiérovi Veľkej Británie Tonym Blairovi jeho niekdajší blízky priateľ Robert Harris.

Úspešný autor bestselleru Duch bol kedysi dôverníkom britského politika. Dnes ho považuje za tragickú postavu, ktorá prišla o rozum v premiérskej kancelárii. Tým, že odišiel z parlamentu dal vraj facku britskému ľudu.

Za všetkým je krstný otec

Obaja muži sa stretli začiatku roka 1990 a Harris sa stal blízkym priateľom rodiny Blairovcov. Vychádzajúcu hviezdu labouristov naplno podporoval. V roku 1994 sa Blair stal lídrom strany a neskôr britským premiérom. Rozhádalo ich, keď Blair vyhodil Petra Mandelsona, ktorý bol krstným otcom jedného z Harrisových detí.

Bývalý politický novinár vzápätí napísal knihu Duch a hlavný hrdina nápadne pripomínal Tonyho Blaira. Bola o fiktívnom expremiérovi, ktorý musel na súde čeliť obvineniu z vojnových zločinov. Harris sa ku knihe vyjadril, že je „niekde medzi fikciou a realitou“.

V úrade mu preskočilo

Ešte zničujúce sú jeho najnovšie vyhlásenia na adresu expremiéra Veľkej Británie v rozhovore pre britský politický magazín Total Politics. „ V Tonym Blairovi už nemôžem vidieť toho muža, ktorého som prvýkrát stretol. Kto mohol tušiť, že sa stane veľkým kamarátom Georgea Busha, dopustí bombardovanie ľudí a bude sa tak vášnivo starať o to, aby zarobil dosť peňazí na vedenie čudného života milionára s jachtami a súkromnými lietadlami?“ vyhlásil Harris v rozhovore.

„Je to klišé tvrdenie, ale väčšina politikov sa zblázni, ak sú vo vysokej funkcii viac ako šesť alebo sedem rokov, pretože sa úplne odtrhnú od reality. Myslím, že v tom čase už Tony vykazoval sklony, ktoré sme si až tak veľmi neuvedomili – narcizmus a mesiášsky komplex,“ nešetril Blaira bývalý dôverný priateľ.

Nepáčil sa mu ani spôsob, akým labouristický politik opustil parlament, keď v roku 2007 odstúpil z postu predsedu vlády. „Nemôžem uveriť , že sám nevníma ako tragédiu, keď relatívne mladý politik odíde z politiky a odreže sa od britskej demokracie. Mohol byť zahraničným tajomníkom alebo dokonca lídrom strany, ale on sa obrátil chrbtom. Evidentne cítil, že prerástol parlament aj Britov,“ dodal Harris.

Tvrdí, že ľudia boli pripravení akceptovať aj Blairove chyby, ako napríklad inváziu do Iraku. Expremiér si však sám zahatal cestu, keď sa im otočil chrbtom a začal zhŕňať bohatstvo, aby mohol žiť medzi bohatými Američanmi, píše portál dailymail.co.uk.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní