Indická metropola Naí Dillí má podľa Svetovej zdravotníckej organizácie najvyššiu úroveň znečistenia.

Top 20 najviac znečistených miest na svete: Budete prekvapení

Kvalita ovzdušia vo väčšine miest, v ktorých sa monitoruje úroveň znečistenia, prekročila limit, ktorý Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) považuje za bezpečný.

Najvyššiu úroveň znečistenia má metropola Indie Naí Dillí, kde lietajú v ovzduší častice s hmotnosťou 153 mikrogoramov. V tesnom závese je ďalšie indické mesto Patna s 149-mikrogramovými časticami. Tieto hodnoty až šesťnásobne prekračujú limit, ktorý ako bezpečný označila Svetová zdravotnícka organizácia – teda 25 mikrogramov.

Polovicu priečok v rebríčku top 20 najviac znečistených miest spomedzi 1600 hodnotených obsadili práve indické sídla. Ďalšie z miest so zlým ovzduším sa nachádzajú prevažne v Pakistane a Bangladéži.

Za nebezpečné sa považujú mikróny častíc, ako amoniak, uhlík, dusičnany a sulfát sodný, ktoré sú dostatočne malé na to, aby sa dostali do krvného obehu a spôsobili rad ochorení, vrátane rakoviny pľúc.

Peking je mimo

Nové údaje WHO ukazujú, že znečistenie Naí Dillí je vyššie ako v hlavnom meste Číny, Pekingu. Prekvapujúce je, v top 20-ke sa dokonca neumiestnilo ani jedno z čínskych miest, a to napriek vysokej ľudnatosti a smogu, pre ktorý musia obyvatelia nosiť na tvári rúška.

V Pekingu sa zistila prítomnosť častíc „iba“ s hmotnosťou 56 mikrogramov. Tento rok kompetentní vyhlásili vojnu znečisteniu. Naproti tomu, v Dillí sa presadzovanie kontroly znečistenia nestretlo s takou podporou, píše portál CNN.

Znečisteniu ovzdušia napomáha rastúca závislosť na fosílnych palivách, uhoľných elektrárňach, automobiloch a takisto využitie biomasy na varenie a vykurovanie.

Naopak, mestá s najnižšou úrovňou znečistenia ležia v Kanade, Spojených štátoch, vo Fínsku, vo Švédsku a na Islande.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní