Topolánek sa v novej knihe naváža do Babiša: Tatársky nájazdník!

Mirek Topolánek si vo svojej knihe nedáva servítku pred ústa, najviac to schytal Andrej Babiš.

Prejavy a dobové komentáre, ale aj krátke štipľavé glosy k aktuálnej politickej situácii - to obsahuje knižná prvotina bývalého českého premiéra a „chlapa s guľami“ Mirka Topolánka.

Ostrým perom si niekdajší predseda ODS vybavuje účty nielen so svojimi politickými oponentmi, ale i so spojencami. Varuje najmä pred Andrejom Babišom.

Vzostupy a pády

Väčšiu časť viac ako päťstostranovej knihy, ktorú zoženiete v prepočte za necelých dvadsať eur, okrem krátkych aktuálnych glos tvorí súbor približne 220 článkov a prejavov od roku 1998 až do súčasnosti, ku ktorým Mirek Topolánek pridáva svoje glosy. A práve tie sú najatraktívnejšou a zároveň najpikantnejšou časťou jeho literárneho počinu.

„Tá kniha nie je skoro vôbec o mne, je o tom, aby sme nesklonili hlavu pred nebezpečenstvom. Aby sme sa zase preventívne neučili po rusky a nezačali preventívne jesť ryžu,“ povedal otvorene nášmu týždenníku 60-ročný český expremiér Mirek Topolánek.

„Viete, nie je veľa ľudí, ktorí boli absolútne hore, ale aj úplne dole, na samom dne, a pritom všetko zvládli na sto percent. Byť hore a zostať normálny je ťažké. Padnúť a zdvihnúť sa, to je často ešte ťažšie. Názov Hlavne sa neposrať veľmi presne vystihuje oba tieto momenty, a tak mi, prosím, istú mieru neslušnosti odpustite,“ vysvetlil svojský titul knihy, ktorý časť verejnosti zaskočil vulgarizmom.

„Navyše, všetky názvy, ktoré pripadali do úvahy, boli buď obsadené a niekto ich už použil, alebo nevyjadrovali presne to, čo mal názov charakterizovať,“ priznáva Topolánek. Na druhej strane k jeho politickej kariére expresívny názov sedí.

Do histórie sa zapísal bleskovým nástupom, ktorý prekvapil i súperov s extra ostrými lakťami. Po politicko-lobistických prešľapoch však jeho hviezda zažila i neuveriteľne strmý pád. V čase najväčšej slávy materská Občiansko- demokratická strana s Topolánkom na čele vyhrala sedmoro volieb a jeho predchodcu na poste šéfa ODS Václava Klausa dvakrát zvolili za prezidenta. Topolánek tak bol historicky najúspešnejší predseda tejto pravicovej strany.

V marci 2009 sa však sociálnym demokratom podaril piaty pokus o vyslovenie nedôvery jeho vláde. Neopustil tak len premiérske kreslo, v apríli 2010 odstúpil aj z pozície volebného lídra a neskôr rezignoval i na funkciu predsedu strany. Už asi rok nie je dokonca ani radovým členom ODS a venuje sa teplárenstvu.

Útoky na Babiša

Nápad vydať knihu mu údajne vnukla niekedy na jeseň 2015 druhá manželka Lucia. Bola to pritom práve ona, kto tiež skomplikoval Topolánkovi politickú kariéru a de facto mu tak „napísala časť príbehu“. Stranícka kolegyňa Lucia Talmanová sa najprv stala jeho milenkou a v roku 2010 aj zákonitou ženou.

Vtedy však dvojica mala už trojročného syna Nicolasa, ktorý sa narodil ešte v čase, keď Topolánek bol premiérom. Darovať si knihu k šesťdesiatke bol podľa neho nešťastný nápad.

Komplikovaný vzťah: S druhou manželkou Luciou Talmanovou sa im najprv narodil syn, až potom sa zobrali. Foto: PETRA MÁŠOVÁ / Empresa Media / profimedia.sk

„Vzalo mi to noci, pretože musím cez deň pracovať. Nežijem zo žiadneho zázračného zbohatnutia, ako tvrdí tatársky nájazdník, žijem naozaj zo svojej práce,“ opisuje zrod knihy Mirek Topolánek.

Za Tatára označuje vicepremiéra Andreja Babiša. Práve Babiš, zdá sa, vyhral súťaž o najväčšieho „obľúbenca“ expremiéra. „Nie je to žiadny Arsène Lupin, lupič džentlmen, na to mu chýba noblesa a nadhľad,“ tvrdí o ňom. Pri opise si pomohol aj citátom Jula Verna: „Veľkí zlodeji vždy vyzerajú ako počestní ľudia.“

Topolánek sa v knihe oprel aj do spojenectva Babiša s hlavou štátu. „Miloša som si vážil, pretože nebol hlúpy, bol konzistentný a bez ohľadu na promile bol schopný... a dokázal brilantne uraziť tých, čo si to zaslúžili. Andreja som si vážil pre jeho pracovitosť, cieľavedomosť a ťah na bránku. Ich spojenie je neúspešný genetický experiment. Nepomenoval som totiž ich negatíva. Spojením sa znásobili. Neviem, kto koho využíva, ale Andrej je v tom dobrý. Použiť, zahodiť. Miloško, daj si bacha!“ radí expremiér.

Ozval sa aj Paroubek

Reakcie na knihu nenechali na seba dlho čakať. „Mirek Topolánek je dobrý chlapík, ale zlý politik. Zlý politik môže dávať iba zlé rady,“ tlmočil stručnú reakciu hlavy štátu hovorca Jiří Ovčáček. Na Topolánkove pichľavé poznámky reagoval aj ďalší bývalý predseda vlády Jiří Paroubek.

Topolánek sa totiž do neho púšťal ohľadom jeho politického umu, navyše mu vyčítal aj istú neserióznosť. „Je to človek, ktorý nedrží slovo a na televízne kamery hovorí, že sa s partnerom dohodne, zatiaľ čo v skutočnosti už je dohodnutý s niekým iným,“ napísal Topolánek konkrétne na adresu Jiřího Paroubka.

Bývalý šéf ČSSD tvrdí, že Topolánkovu knižku čítať nebude. „Kúpil by som si ju iba vtedy, keby mala cenu toaletného papiera. Takže by som ju použil rovnakým spôsobom,“ reagoval.

A dodal: „Topolánkova politická činnosť bola veľmi silno ovplyvnená jeho labilnou a zložitou psychikou. Jeho hlavným psychickým problémom bolo a je aj po rokoch, že voči svojim politickým rivalom pociťuje hlbokú a neprekonateľnú nenávisť, čo mu úplne zatemňuje myseľ,“ tvrdí Paroubek.

Kritike Topolánka, ktorý bol premiérom v rokoch 2006 až 2009, neunikol ani bývalý šéf úradníckej vlády a neúspešný kandidát na prezidenta Jan Fischer, ktorého tituluje prezývkou Želé.

„Nenosím si krivdu so sebou a som človek, ktorý odpustil všetkým. Fischerovi nikdy. Nikto ma nikdy tak nepoškodil, neponížil a nepodrazil ako on,“ píše Topolánek o svojom nástupcovi v premiérskom kresle.

Schytal to aj Klaus

Mirek Topolánek sa opakovane nelichotivo vo svojej knihe vyjadril i na adresu bývalého prezidenta Václava Klausa - ten ho kedysi nazval „falošným a prázdnym topoľom“. Tvrdý lokálpatriot „Ostravak“ Topolánek hodnotí Klausa ako večne nespokojného muža, ktorý ho dostával do trápnych situácií.

Naopak, koho si Topolánek váži, je súčasný šéf TOP 09 Miroslav Kalousek, ktorý ešte za ľudovcov sedel v Topolánkovej vláde ako minister financií. Druhou osobou, o ktorej nenapísal Topolánek jediné krivé slovo, je jeho najbližší spolupracovník Marek Dalík. Aj keď ide o lobistu, súdom uznaného za vinného v kauze nákupu obrnencov Pandur pre českú armádu.

Za napomáhanie trestného činu prijímania úplatku má ísť na päť rokov do väzenia a zaplatiť pokutu päť miliónov korún. „Nikoho takého schopného, a pritom takého komplikovaného, som odvtedy nestretol. Všetky útoky na mňa boli vedené cez neho, takže si moje úspechy vždy odskákal,“ tvrdí o Dalíkovi jeho bývalý šéf a dodáva, že „jeho odsúdenie pokladá za prejav politickej rituálnej popravy a justičnej svojvôle“.

Bývalý predseda vlády ČR v knihe kladie otázky aj sám sebe. V politike vraj nazbieral naozaj veľa skúseností, ale ako sa v nej cítil? „Nikdy som nemal potrebu sám seba štylizovať, pretvarovať sa, žiť a hovoriť inak doma, v práci, na verejnosti.

Autoritám som sa neklaňal a porazeným som sa nepomstil. Naučil som sa odpúšťať. Bola to určite politická nevýhoda. Keď sa však pozerám späť, hodnotím tú svoju politickú kariéru bez horkosti a so zdvihnutou hlavou,“ tvrdí Topolánek vo svojej knižnej prvotine.