Aj s Leninom sa dá...

Toto je silná káva: Ruskú sociálnu sieť zaplavili selfies s mŕtvolami!

Políciu v Rusku zamestnáva bizarný prípad zakladateľov skupiny na sociálnej sieti, ktorí lanária svojich členov zvečňovať sa pri truhlách.

Tam, kde končí zdravý rozum, končí súčasne aj hranica vkusu. O tom, že na sociálnych sieťach sa dnes uživí naozaj kadečo, svedčí prípad z Ruska. Polícia tam vyšetruje pochybnú súťaž o „najlepšiu selfie s mŕtvolou“.

Skupina na VK, čo je ruská obdoba Facebooku s počtom 70 miliónov denných užívateľov, vyzýva svojich členov, aby sa pekne zvesela odfotili s nebožtíkmi. Majiteľa víťaznej fotografie čaká finančná odmena.

Recesisti s morbídnymi sklonmi dali svojej skupine názov „Selfie so zosnulým“ a víťazovi ponúkajú motivačných 1000 až 5000 rubľov (cca 15 – 70 eur). V pravidlách súťaže je podmienka, aby sa autori selfie usmievali, pretože „zosnulý odišiel na lepšie miesto“.

O tom, že pre pár tisíc rubľov spravia ľudia hocičo, svedčí fakt, že stránka sa rýchlo zaplnila zábermi z pohrebných siení s vysmiatymi pozostalými.

Foto s mŕtvou tínedžerkou

Pozadie vzniku komunity je šokujúce. Bizarný nápad dostali administrátori stránky po tom, čo najskôr uverejnili výzvu, aby ľudia posielali najlepšie selfies s telom 13-ročného dievčaťa, ktoré zomrelo pri autonehode v meste Syktyvkar na severovýchode európskej časti Ruska.

Podľa miestnych médií rodina tínedžerky prípad nahlásila v strachu, že na pohrebe budú blikať blesky fotoaparátov nad rakvou mŕtveho dievčaťa.

„Snažíme sa objasniť, či sa za výzvou skrýva jednotlivec alebo skupina osôb,“ povedal policajný hovorca Alexander Shidyusovsaid. Prípad je podľa neho v počiatočnom štádiu vyšetrovania a nedá sa určiť, aké právne dôsledky by mohol mať morbídny nápad pre recesistov.

Čítajte viac:

Morbídna móda: Naši predkovia na rodinných portrétoch pózovali s mŕtvolami

Láskavosť pre pozostalých

Profil hlavného správcu komunity Alfreda Polyakova zablokovali pre „podozrivú činnosť“. Sám seba opísal ako 28-ročného univerzitného profesora z Donecku a skupinu založil pred mesiacom.

„Cieľom je zmeniť zaužívaný postoj k smrti. Po prvé, neumožňujeme zúčastniť sa našej súťaže maloletým a po druhé, od rodiny zosnulého potrebujeme písomné vyhlásenie, že jej to neprekáža,“ obhajuje sa.

Ako tvrdí ďalej, pre príbuzných je to vlastne láskavosť. „Snažíme sa pomôcť pozostalým vyrovnať sa so svojím zármutkom. Okrem toho je tu ešte 5000 rubľov v hotovosti a to je veľa peňazí.“

Aby toho nebolo málo, sčítaný Polyakov vytiahol aj príklad z čias viktoriánskeho Anglicka, keď boli oficiálne portréty s mŕtvolami bežnou praxou.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní