Toto nie je Provensalsko: Čarovné levanduľové polia sú zo Slovenska len na skok

Tušili ste, že pri Balatone leží malebná obec Tihany, ktorú preslávila levanduľa?

Keď zacítite jej vôňu, pravdepodobne sa vám v myslí vybaví obraz čarovných fialovomodrých polí romantického Provensalska alebo časy našich babičiek. Lenže levanduľa ani náhodou nepatrí minulosti. Tak trochu za to môže móda vintage, no nielen preto sa táto pôvabná rastlina v posledných rokoch vracia na výslnie.

Pritom, aby ste sa nabažili pohľadu na bohato rozkvitnuté záhony, levanduľové výrobky a rozkošné uličky s arómou drobných fialových kvietkov, nemusíte merať cestu do Francúzska. Stačí sa vybrať do Maďarska.

V maďarskej dedine Tihany - leží neďaleko severného brehu Balatonu a kedysi sa preslávila tihanskou ozvenou, ktorá však už vinou zástavby údolia takmer vymizla - má pestovanie levandule dlhoročnú tradíciu.

Každoročne začiatkom leta tam mieria tisícky návštevníkov, aby si odniesli domov tašky naplnené voňavými kyticami. Isteže, najznámejšej levanduľovej oblasti vo Francúzsku Tihany svojou malou plantážou konkurovať nemôže, ale pobyt na tomto mieste je aj tak jedinečný.

Kedysi malo levanduľové pole na Tihanskom polostrove oveľa väčšiu rozlohu, domáci však aj teraz robia všetko pre to, aby aj z dvadsiatich hektárov vyťažili čo najviac. „Sme jednoducho spojení s tradíciou levandule,“ hovoria a dokazujú to na každom kroku.

Stačí si vybrať: Turisti si odnášajú z Tihanya levanduľu v rôznej podobe.
Stačí si vybrať: Turisti si odnášajú z Tihanya levanduľu v rôznej podobe.
Foto: Monika Mikulcová

Stačí si vybrať: Turisti si odnášajú z Tihanya levanduľu v rôznej podobe. Foto: Monika Mikulcová

Fialové more

Už z príjazdovej cesty vidno, ako jednotnosť farebného poľa narúšajú desiatky ľudí. Niektorí si robia selfie, rodinné fotografie, iní napĺňajú papierové tašky. Okolo obeda nemáme najmenší problém s parkovaním - levanduľová plantáž je pripravená na nájazdy milovníkov levandule z okolia mesta i zo zahraničia.

„Môžete kdekoľvek levanduľu fotiť, ale ak ju chcete zbierať, musíte si kúpiť tašku,“ upozorní nás vľúdne strážnik. Rozhodneme sa pre tú väčšiu, za dvetisíc forintov, teda približne šesť a pol eura. Nemusíme sa registrovať a nikto nekontroluje, či ľudia odchádzajú s taškami naplnenými až tak, že z nich vypadávajú kvety.

Kým sa nadšenci pustia do zberu - a platí to pre všetkých -, kochajú sa. Fialové rastlinné more je hotový magnet pre oči aj fotoaparát. Trhať kvety v tej najkrajšej časti však nemôžeme. „Zberá sa len za tou páskou,“ ukazuje strážnik všetkým, ktorí sa vrhnú na kvety tam, kde je ich najviac. V povolenej časti zberu sa trochu natrápime.

Po stovkách návštevníkov, ktorí sa tam od rána vystriedali, nám veľa kvetov nezostalo. Ak teda plánujete niekedy zájsť na levanduľové pole, radšej ho navštívte hneď zrána. Netreba sa báť, páska sa vždy posúva, takže noví - prví - návštevníci majú z čoho vyberať. Mimochodom, práve preto platí opatrenie, že sa zbiera iba na označenom území.

Plantáž v Tihanyi: Každoročne na zber levandule priláka tisícky milovníkov fialového kvetu.
Plantáž v Tihanyi: Každoročne na zber levandule priláka tisícky milovníkov fialového kvetu.
Foto: Monika Mikulcová

Každoročne na zber levandule priláka tisícky milovníkov fialového kvetu. Foto: Monika Mikulcová

Prilákala cudzincov

Klieštikmi, ktoré nám požičali pri kúpe tašky, striháme stonku po stonke. Kytičky pribúdajú nám aj v taškách ďalších zberačov. Ani tridsaťštyristupňová horúčava nikoho neznervózňuje a na poli vládne priam meditačný pokoj. Stretnete tu deti aj dôchodcov, Maďarov, Slovákov, Rakúšanov, Čechov ba i Rusov.

„Chodia sem ľudia z rôznych krajín, ale najviac je tu našich a Slovákov. Predstavte si, dnes sme tu mali aj návštevníkov z Litvy a dokonca rodinu z Japonska. Tá však najviac času trávila fotením,“ zasmejú sa organizátori.

„Ráno vyznačíme páskou časť, na ktorej sa môže trhať, a tú každý deň posúvame. Zber trvá dovtedy, kým je ešte na poli levanduľa,“ objasňujú.

Ženy s naplnenými papierovými taškami podlezú pásku, vojdú medzi najrozkvitnutejšie fialové záhony a spravia si posledné fotky. „Milujem levanduľu, jej vôňu aj dedinu Tihany. Objavili sme ju s manželom vlani a určite sa sem vrátime. Chcem prvý raz doma vyskúšať levanduľový sirup,“ prezrádza mladá Slovenka.

Kúsok od nej plnia tašky postaršie Maďarky, ktoré, ako sme sa dozvedeli, žijú v zahraničí. Do rodnej krajiny sa vrátili práve kvôli levanduli, ktorú si chcú odniesť do nových domovov. Neďaleko práve kohosi uštipla včela. Inak, včiel je tu neúrekom, levanduľa ich láka rovnako ako ľudí.

„Tati, nebolí?“ pýta sa syn po maďarsky otca. Ten iba mávne rukou a pokračuje v zbere. Možno s vidinou ukryť sa čo najskôr do chládku a pripraviť sa na sledovanie futbalového zápasu Maďarska s Portugalskom, ktorý bol práve v ten deň v pláne na európskom šampionáte.

Chutné a zdravé: Veľkej obľube sa tešia tihanské levanduľové medy, džemy aj sirupy.
Chutné a zdravé: Veľkej obľube sa tešia tihanské levanduľové medy, džemy aj sirupy.
Foto: Monika Mikulcová

Chutné a zdravé: Veľkej obľube sa tešia tihanské levanduľové medy, džemy aj sirupy. Foto: Monika Mikulcová

Srdce Balatonu

Omámení levanduľovou vôňou a slnkom sa tešíme na dobre vychladené levanduľové pivo či levanduľovú zmrzlinu. Lebo s vôňou a príchuťou tejto rastliny je v Tihanyi spojené takmer všetko. Stačí vkročiť do mestečka, prezývaného aj srdce Balatonu. Malebná obec s 1 400 obyvateľmi leží vo Vesprémskej župe neďaleko severného brehu Balatonu. Kedysi miestnych živilo rybárstvo a vinárstvo.

Výhľadom na „maďarské more“ sa najviac pokocháte z blízkosti benediktínskeho opátstva, ktoré na kopci založil ešte v roku 1055 kráľ Ondrej I. - dokladom je listina najstaršia v celom Maďarsku. Z pôvodného kostola, ktorý vyhorel v sedemnástom storočí, sa zachovala len krypta v románskom slohu.

Za návštevu stojí tiež novovybudovaný barokový kostol so vzácnou katedrálou, ktorý terajšiu podobu získal v roku 1740. Po prvej svetovej vojne, v roku 1921, bol v kláštore uväznený uhorský kráľ Karol IV. s manželkou, ktorý sa neúspešne snažil získať naspäť trón.

Ozvena stíchla

Ako inak - atmosféru tohto sakrálneho miesta dotvára nielen výhľad na Balaton, ale aj krásny park a okolie so záhonmi levandúľ. Sú naozaj na každom kroku.

Pri autobusovej zastávke, pri ceste, v záhradách, vo vázach tamojších reštaurácií, v zmrzlinárni ako dekorácia na levanduľovej zmrzline. Obec si udržiava dobovú architektúru, mnohým domom dominuje slamená strecha, ktorá pripomína staré časy z devätnásteho storočia.

Hoci tu stretnete turistov z rôznych krajín a dedina posledné desaťročie usilovne rozvíja cestovný ruch, aj počas vychýrených Levanduľových týždňov tu v podvečer vládne pokoj. Vlastne… Na terasách niektorých reštaurácií je rušno. Najmä kaviareň Pedro obsadili futbaloví fanúšikovia pomaľovaní typickými domácimi farbami - červená, biela, zelená.

Tím našich susedov si viedol na šampionáte EURO 2016 skvele, dokázal remízou napáliť aj futbalového kráľa Ronalda. Po každom góle sa ozývajú výkriky, ktoré sa nesú celou ulicou. Nie, to nie je slávne tihanské echo, ktoré sa v minulosti nieslo údolím medzi opátstvom a horou. Ako sme spomínali, dnes už vinou zástavby ozvena stíchla, pripomína ju len reštaurácia nad Balatonom nazvaná Echo.

Papričkový dom: Je v ňom predajňa s maďarskými špecialitami. V pozadí barokový kostol z osemnásteho storočia.
Papričkový dom: Je v ňom predajňa s maďarskými špecialitami. V pozadí barokový kostol z osemnásteho storočia.
Foto: Monika Mikulcová

Papričkový dom: Je v ňom predajňa s maďarskými špecialitami. V pozadí barokový kostol z osemnásteho storočia. Foto: Monika Mikulcová

Dobrá pôda

Futbal je futbal, ale na začiatku leta je v Tihanyi kráľovnou bezkonkurenčne levanduľa. Hneď na kraji obce stojí Levanduľový dom, ktorý návštevníkom priblíži tradíciu pestovania levandule v oblasti. V roku 2011 vyhral cenu Ekoturistické návštevnícke centrum roka. Levanduľa sa najčastejšie zbiera v júni, najlepšie tesne pred rozkvetom, lebo vtedy obsahuje najviac aromatických látok.

Metódou parnej destilácie, ktorú vám predvedú v Levanduľovom dome, sa drobné kvety menia na vzácnu esenciu levanduľového oleja, ktorý má široké využitie. Známe sú však aj levanduľové mydlá, krémy, čaje i sirupy.

V Tihanyi zoženiete i levanduľový med a džem, ktorý však zväčša kombinujú s iným ovocím, napríklad so slivkami, s jahodami či malinami. A, samozrejme, treba ochutnať levanduľovú zmrzlinu i pivo, na ktoré láka azda každá reštaurácia v obci - a je ich tu naozaj požehnane.

Obyvatelia Tihanského polostrova pri Balatone sa pestovaniu tejto rastliny, ktorá je náročná na teplo, ale nie na pôdu, začali venovať na začiatku dvadsiateho storočia.

„Vo Francúzsku, ktoré je najznámejším pestovateľom levandule, ju sadia aj tam, kde by nič iné nevyrástlo. Ale naša levanduľa je v dobrej pôde a asi aj preto odborníci vyzdvihujú jej kvalitu,“ pochváli sa jeden z domácich.

V dávnej minulosti totiž na malebnom polostrove prevládala sopečná činnosť a stopy po nej sa zachovali dodnes. Balaton s romantickým majákom a plachetnicami, okolité jazierka, prekrásne prírodné scenérie s vyhasnutými sopečnými kužeľmi, ale i slávna tihanská ozvena, ktorá sa kedysi niesla krajom, robia z tejto oblasti jedno z najatraktívnejších, ale aj najdrahších miest v Maďarsku.

Vychutnajte si neopakovateľnú atmosféru maďarského Provensalska.

Pre zdravie i krásu

Názov levanduľa pochádza z latinského slova lavare, čo znamená umývať sa. Prvá písomná zmienka o použití levandule na lekárske účely pochádza od gréckeho lekára Dioscorida, ktorý žil v 1. storočí pred n. l. Gréci sa do tejto rastlinky tak zamilovali, že si ju pridávali do kúpeľa i do jedál, vyrábali z nej parfumy aj lieky. Kto by jej odolal?

Má charakteristickú vôňu, ktorá v príbytku odplaší drobný hmyz, napríklad mole. Známa je protizápalovými účinkami, takže tíši kašeľ i bolesť hlavy, je vhodná na masáže i čistenie rán, ale aj na dobrý spánok. Starí Gréci, Rimania i Peržania spaľovali levanduľu v miestnosti chorého, aby dezinfikovali vzduch. V Egypte sa okrem iného využívala na balzamovanie mŕtvych.

Ženy v sedemnástom a osemnástom storočí verili, že si levanduľovými kúpeľmi dlhšie udržia mladosť. Aj naše staré mamy jej dali priestor vo svojich záhradách. Nejedna skriňa voňala typickou arómou fialových kvetov.

Možno si pamätáte časy, keď sa dievčatá na veľkonočný pondelok zahalili do oparu tejto vône, lebo levanduľové voňavky patrili medzi najbežnejšiu socialistickú kozmetiku. U nás sa túto sezónu dostáva do popredia domáca výroba levanduľového sirupu - stačí za hrsť levandule, cukor a citrón a o pár dní môžete mať na stole zdravý a lahodný nápoj.


VIDEO Plus 7 Dní