Chvíle hrôzy: Zranená žena besnenie teroristov prežila, no určite naň do smrti nezabudne.

Tragédia v Keni: Teroristi hádzali granáty, akoby to bolo zrno pre sliepky

Ako sa volala Mohamedova matka? - pýtali sa somálski islamisti, keď v nákupnom centre v Keni hľadali nemoslimov.

Viete, ako sa volala matka proroka Mohameda? A ako znie islamská šaháda, moslimské vyznanie viery? Pre návštevníkov päťposchodového luxusného nákupného centra Westgate v kenskom Nairobi to bola otázka života a smrti.

Práve takto teroristi, ktorí štrnásteho septembra popoludní zaútočili na obchodný dom, oddeľovali zrno od pliev - v ich prípade moslimov od nemoslimov.

Kto vedel odpoveď, toho prepustili. Kto nie, toho zastrelili. Pri útoku, za ktorým stoja somálski islamisti, zahynulo minimálne šesťdesiatdva ľudí, ďalších 175 bolo zranených.

Ako zrno sliepkam

„Počuli sme ich, ako chodia z obchodu do obchodu, rozprávajú sa s ľuďmi a kladú otázky. Zovšadiaľ, kadiaľ šli, sa ozýval krik a streľba,“ opísala pre CNN chvíle hrôzy Bendita Malakiová. V čase útoku v nákupnom centre obedovala. Mala šťastie.

Hoci bola vo chvíli, keď zhruba dvanásť až pätnásť útočníkov vniklo do obchodného centra na prízemí, teroristi si ju nevšimli a podarilo sa jej utiecť. Po štyroch hodinách schovávania.

Uche Kaigwa-Okoye pil kávu, keď sa mu zazdalo, že kdesi spadol stôl. O pár sekúnd už začul výstrely a vedel, že je zle. Spolu s dvadsiatkou ďalších návštevníkov sa päť hodín skrýval v kabínke na ženských záchodoch. „Desil nás každý zvuk, no napokon sa nám podarilo ujsť,“ rozprával novinárom.

Tí, ktorí utekali hneď po začiatku útoku k parkovisku, také šťastie nemali. Teroristi sa rozdelili, časť na nich čakala pri východe a podľa svedeckých výpovedí okamžite pálila z kalašnikovov. Nábojov mali somálski islamisti, väčšina z nich v tínedžerskom veku, neúrekom. Boli po zuby ozbrojení, doslova omotaní pásmi streliva.

„Pálili ako šialení. Zabili veľa ľudí,“ tvrdili tí, čo prežili. „Hádzali okolo seba granáty, akoby hádzali zrno sliepkam,“ povedal pre The Guardian Karani Nyemo.

Medzi obeťami sú aj cudzinci. Kanadská diplomatka, traja Briti i uznávaný ghanský básnik Kofi Awonnor. Neprežil ani synovec kenského prezidenta s manželkou. V nákupnom centre sa v tom čase nachádzal aj jeden Slovák, no tomu sa podarilo dostať von do bezpečia.

Neskoro: Člen kenských ozbrojených síl pátra vnútri obchodu po ďalších teroristoch. Mŕtvej žene, žiaľ, už nebolo pomoci. Foto: Profimedia.sk

Pomsta za intervenciu

Militantná islamistická skupina al-Šabab sa útokom na obchodné centrum chcela pomstiť za to, že sa kenské jednotky rozhodli pomôcť Somálsku a potlačiť ich hnutie. Keď v októbri 2011 nepokoje na spoločných hraniciach naberali na intenzite, rozhodla sa Keňa rázne zakročiť a susednej vláde vojensky pomôcť.

Al-Šabab už vtedy kenskú vládu rázne varoval, že jej intervencia bude mať „nedozerné následky“. Hnutie al-Šabab, Mladí, tvorí sedem- až deväťtisíc islamských vzbúrencov. Vzniklo pred siedmimi rokmi pôvodne ako militantné krídlo Zväzu islamských súdov. Čoraz viac sa radikalizovalo, až medzi ním a somálskou vládou vypukol v roku 2009 ozbrojený konflikt. Islamisti z al-Šabab ešte donedávna ovládali podstatnú časť Somálska.

Uplatňovali právo šaría, ktoré im napríklad umožňuje bez milosti ukameňovať ženy za cudzoložstvo či odtínať ruky zlodejom. V občianskej vojne však stihli prísť o značnú časť územia vrátane hlavného mesta Somálska Mogadišo a strategického prístavu Kismayo. Namiesto vládnutia sa preto uchýlili k brutálnemu zabíjaniu a terorizmu.

Spojili sa s al-Káidou - vo Veľkej Británii a v USA ich zakázali a vyhlásili za teroristické skupiny. Američania na hlavu zakladateľa hnutia Ahmeda Abdi aw- -Mohameda vypísali odmenu sedem miliónov dolárov.

Je za tým Britka?

Útok v centre viedla podľa niektorých svetových médií Samantha Lewthwaitová - 29-ročná dcéra britského vojaka, ktorá konvertovala na islam. Je vdovou po samovražednom atentátnikovi zapletenom do bombových útokov na londýnske metro v roku 2005.

Kenskej armáde trvalo štyri dni, kým obchodné centrum dostala pod kontrolu. Zatkli desať ozbrojencov. Medzi nimi aj Britku a troch Američanov somálskeho i arabského pôvodu. Hoci všetci mali od osemnásť do devätnásť rokov, ich identitu chcú tajiť až do konca vyšetrovania.

Nízky vek útočníkov nie je žiadnym prekvapením. Al-Šabab vraj často regrutuje nových členov organizácie v Amerike. Väčšinou z miestnych imigrantov. Keď ich „spracujú“, začnú s ich výcvikom.

Podľa CNN pri rôznych akciách hnutia al-Šabab už zomrelo minimálne pätnásť teroristov s americkým občianstvom. Napríklad 26-ročný Ahmed Širva z Minnesoty, ktorý to v októbri 2008 napálil s kamiónom plným výbušnín do vládnej budovy v Somálsku. Okrem seba zabil dvadsať ľudí.

Čítajte viac:

Mrazivé príbehy z nákupného centra v Keni: Ste zlý ujo, povedal chlapček teroristovi

Cielený útok

Obchodné centrum Westgate si somálski islamisti vybrali zámerne. Je centrom luxusu s drahými kaviarňami, so suši reštauráciou a s klenotníctvami. Navyše majitelia sú Izraelčania. Často ho navštevujú cudzinci a práve to mohlo poslúžiť al-Šababu ako vhodná zámienka na útok. Podobné akcie totiž môžu výrazne oslabiť turistický ruch v krajine.

Na rozdiel od Somálska je Keňa obľúbenou destináciou európskych turistov. Westgate sa ako možný cieľ útoku síce spomínal už viac ráz, no proti zorganizovanej akcii žiadne bezpečnostné opatrenia, ako kontrolovanie áut vstupujúcich do garáže, stačiť nemohli.

Novinkou je pre expertov spôsob, akým al-Šabab zaútočil. Takú organizovanú akciu zatiaľ nepredviedli. Doteraz sa prihlásili „iba“ k zastreleniu britského páru v hoteli a k únosu dvoch španielskych humanitárnych pracovníčok. Víkendové krviprelievanie v Nairobi je doteraz najrozsiahlejší akt teroru, aký uskutočnili.

Volala sa Amina

Len pre úplnosť, Mohamedova matka sa volala Amina. Zomrela, keď mal prorok osem. A islamská šaháda znie - La iláha illálláhi wa Muhammadun rasúlulláhi.

V preklade - Nie je božstva okrem boha a Mohamed je posol boží. Každý, kto konvertuje na islam, musí formulku predniesť.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní