Michael Hanline vpravo tesne po prepustení v novembri 2014.

Trčal štvrťstoročie v base: Príbeh neprávom odsúdeného väzňa mrazí

Zahraničie
Matúš Német

Meno Guy Miles nikomu veľa nepovie. On osobne dnes oslavuje narodeniny. Teší sa však najmä tomu, že ich môže sláviť na slobode. Ešte nedávno bol totiž odsúdený na 75 rokov väzenia v americkom štáte Kalifornia. Vďaka nezištnej práci tamojších študentov práva nemusí Miles a ďalší neprávom odsúdení zvyšok života stráviť v base.

Za Milesovým oslobodením stojí totiž takzvaný California Innocence Project, ktorý si stanovuje tri ciele: oslobodiť nevinných z väzenia, poskytovať tréning študentom práva ako aj príprava legislatívy, ktorá zamedzí chybným rozsudkom. Celý projekt funguje od roku 1999 a získal si svojich priaznivcov v Latinskej Amerike ako aj v Katare.

Guy Miles môže vďačiť za svoje prepustenie práve tímu mladých právnikov. V roku 1999 bol odsúdený na 75 rokov väzenia za ozbrojenú lúpež. Usvedčený bol na základe tvrdení očitých svedkov. Podľa právnikov z Innocence Project sú však takéto usvedčenia často nesprávne a jeden zo štyroch očitých svedkov sa mýli. To bol aj prípad Guya Milesa. Afro-Američanovi nepomohlo ani alibi šiestich svedkov, ktorí tvrdili, že sa nenachádzal v tom čase ani na pôde štátu Kalifornia a strávil vo väzení až 18 rokov. Právnickí dobrovoľníci však vypátrali, že za celým prepadom stoja úplne iní traja muži. Po ich priznaní sa Miles dostal na slobodu.

Vonku po štvrťstoročí

Ďalší neuveriteľný príbeh či skôr obrovský justičný omyl je príbeh Michaela Hanlinea, ktorý opustil brány väznice Ventura County jail po 36 rokoch. Tam si odpykával trest za vraždu, ktorú vlastne nespáchal. Hanline sa tak stal neslávne známym ako najdlhšie nespravodlivo uväzneným mužom v štáte Kalifornia. Odsúdenie Hanlinea sa datuje k novembru 1978 kedy zo svojho domu v okrese Ventura v Kalifornii zmizol J. T. McGarry. Niekoľko dní neskôr jeho telo našli kriminalisti s niekoľkými strelnými poraneniami. Za vykonávateľa vraždy bol označený práve Michael Hanline. Od počiatku však tvrdil, že je nevinný. Hneď ako sa objavili aktivity Innocence Project, Hanline sa obrátil na právnikov, aby mu pomohli. Tí po rokoch šetrení odkryli policajné záznamy použité na súde. Tie však naznačovali niečo iné než Michaelovo spáchanie zločinu. Za všetkým mal stáť obhajca Bruce Robertson, ktorý mal zastrašovať svedkov s cieľom aby svedčili proti Michaelovi. Robertsonovi sa podarilo presvedčiť súd, aby policajné záznamy nesprístupňovali nikomu s cieľom ochrany informátora. Zmanipulovaný súd na to prihliadol. Ku skutočným dôkazom sa po desiatke rokov dostali až právnici z Innocence Project. Tí po znovuobnovení procesu dosiahli, že súd s Hanlineom bol neprávoplatný. Neprávom odsúdený muž sa dostal na slobodu 24. novembra 2014.


  • Matúš Német
VIDEO Plus 7 Dní