Toto mal byť americký bunker pre Adolfa Hitlera. Dnes sú to ruiny, v ktorých sa zabávajú autori graffitov.

Tu mal žiť Hitler: Luxusný ranč v L.A. mu projektoval černoch

To, čo sú dnes iba ruiny pokreslené grafittmi, malo byť kedysi prestížne sídlo vodcu nacistov. Vybudovali mu ho jeho americkí priaznivci, ktorí čakali, kedy dobyje Ameriku.

Komfortný ranč v Meste anjelov sa mal stať útočiskom pre jedného z najchladnokrvnejších zločincov histórie. V roku 1930 ho pre Adolfa Hitlera pripravili v Los Angeles nacistickí stúpenci, ktorí boli presvedčení o tom, že Führer sa chystá dobyť Spojené štáty.

Nehnuteľnosť vlastnili bohatí manželia Winona a Norman Stephensovci. Keď sa od nemeckého rodáka menom Schmidt dozvedeli, že Nemecko si čoskoro podrobí Spojené štáty, rozhodli sa poskytnúť čoraz vplyvnejšiemu Hitlerovi dôstojné sídlo. Z ranču chceli vybudovať luxusný nacistický bunker.

Strieborné košele a koniec sveta

Podrobnosti o Schmidtovej identite nie sú známe. Podľa britského portálu dailymail.co.uk šlo o prominentného člena Striebornej légie Ameriky, fašistickej antisemitskej skupiny, ktorá hlásala nadradenosť bielej rasy. Strieborné košele, ako si jej príslušníci hovorili, sa inšpirovali nacistickou organizáciou Sturmabteilung, ktorá patrila strane NSDAP a podľa typických uniforiem sa jej hovorilo hnedé košele.

V 30-tych rokoch fašizmus v Amerike naberal na sile najmä vplyvom Veľkej hospodárskej krízy a Strieborná légia bola jednou z najhúževnatejších organizácií.

Ich myšlienky našli prívržencov aj v manželoch Stephensovcoch. Norman bol inžinier a jeho žena Winona dcérou bohatého priemyselníka. Keď sa zoznámili so Schmidtom, ktorý vyhlasoval, že má nadprirodzené schopnosti, uverili mu. Podľa všetkého bol Hitlerovým tajným agentom v USA.

Tvrdil Stephensovcom, že Nemecko čoskoro dobyje Spojené štáty a že sa blíži koniec sveta. Presvedčil ich, aby investovali štyri milióny dolárov (dnes táto suma zodpovedá 66 miliónom) do sídla, z ktorého urobia nacistický bunker „hodný Adolfa Hitlera“.

Architekt Franka Sinatru

V roku 1933 kúpila 55-akrový ranč v L.A. istá vdova Jessie M. Murphyová, ktorou nebol nik iný ako Winona Stephensová. Sídlo malo 22 izieb, obrovskú zásobáreň vody a mäsa a protiletecký kryt. Prísne strážený ranč sa stal sídlom komunity hollywoodskych fašistov, ktorí tu chceli prečkať ťažké časy. V areáli malo za peniaze z Nemecka pribudnúť päť knižníc, bazén, niekoľko jedální a telocvičňa.

Architektonické plány boli dielom Paula R. Williamsa, ktorý navrhoval domy pre viacero amerických celebrít, vrátane Franka Sinatru. Neboli však dotiahnuté do konca a nikdy sa nezrealizovali. Paradoxom je, že Williams bol Afroameričan. Ideu o nadradenosti bielej rasy poňal s humorom: „Sú to síce nacisti, ale majú vkus,“ vyhlásil.

Keď po útoku na Pearl Harbour Američania vstúpili do vojny, vzali útokom aj tento brloh. Podľa niektorých správ bol Schmidt zatknutý a manželia Stephensovci ranč v roku 1948 predali a ostali žiť sami v malej garáži.

Dnes opustené sídlo v lese pri L.A. vyvoláva hrôzu. Láka najmä sprejerov a z času na čas sem zablúdia historici. Ostatní vyhľadávajú skôr domy v jeho susedstve. Neďaleko bývajú mnohí herci i režiséri, napríklad aj Steven Spielberg. Príde si sem po inšpiráciu?


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní