Prezident Recep Tayyip Erdogan spolu s manželkou Emine si potrpia na luxus. Ich palác je ako pre megalomanov.

Turecký prezident Erdogan žije v luxuse za 600 miliónov eur. Časť jeho ľudu má tri eurá na deň!

Tvrdí, že žije skromne a pokorne v duchu moslimských hodnôt. Rozsah jeho majetku ale o skromnosti príliš nesvedčí.

Má majetok v hodnote 160 miliónov eur, 600-miliónový palác, pri pohľade na ktorý by aj Saddám Husajn bledol závisťou, a manželku nákupnú maniačku. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Shopaholička Erdoganová

Podľa vlastných slov vyznáva skromný a pokorný životný štýl v duchu moslimských hodnôt. Jeho majetok však svedčí o niečom inom. Najmä Erdoganova manželka Emine si postavenie ženy vplyvného muža užíva. Je vraj doslova posadnutá nakupovaním, miluje najmä drahé značkové oblečenie a starožitnosti.

Kým štvrtina obyvateľstva Turecka žije v extrémnej chudobe – z toho dva milióny ľudí majú na prežitie približne 3,5 eura na deň – prezidentova manželka popíja špeciálny biely čaj v hodnote 1800 eur za kilogram zo zlatej šálky.

Počas nedávnej návštevy Bruselu stihla minúť blúdením z jedného bazáru do druhého 44-tisíc eur za starožitnosti. Všetky sa teraz zrejme vynímajú v Erdoganovom paláci na vŕškoch neďaleko Ankary.

Emine Erdoganová (v zelenej šatke) miluje drahé starožitnosti.
Emine Erdoganová (v zelenej šatke) miluje drahé starožitnosti.
profimedia.sk

Emine Erdoganová (v zelenej šatke) miluje drahé starožitnosti. Foto: profimedia.sk

Turecký palác „made in EU“

Megalomanské sídlo v prepočte za viac ako 600 miliónov eur ukrýva plno predražených maličkostí. Napríklad len tapety z hodvábu stáli 2400 eur, účet za dvojkrídlové dvere v desiatkach miestností sa zasa vyšplhal na 43-tisíc eur. Ďalšie tisíce zhltli stovky metrov kobercov.

Kritici okázalej stavby ju považujú za natoľko výstrednú, že aj zvrhnutý iracký diktátor Saddám Husajn, známy svojou láskou k luxusu, by pri nej vraj len závistlivo krútil hlavou. Iní si zasa robia z architektúry paláca posmech a tvrdia, že väčšmi ako čokoľvek z bývalej slávnej Osmanskej ríše pripomína čínsku železničnú stanicu.

Erdoganov palác sa mnohým nepozdáva.
Erdoganov palác sa mnohým nepozdáva.
wikipedia.org

Erdoganov palác sa mnohým nepozdáva. Foto: wikipedia.org

Sídlo známe ako Biely palác zhltlo dvojnásobok pôvodne odhadovaných nákladov, no Erdogan kritiku odmietol s tým, že zvyšuje kredit Turecka na medzinárodnej scéne.

Pri zahájení stavby sa nechal počuť, že sa pri nej využijú materiály výhradne z Turecka. Podľa oponentov, ktorí videli architektonické plány, však strecha pochádza z Nemecka a zelený mramor vnútri izieb z Indie. Takisto sa použili materiály z Veľkej Británie, Francúzska a z Talianska. Stromy v areáli paláca doviezli z Talianska a z Holandska.

Kým turecký prezident považuje svoj okázalý palác za odmenu za to, že krajinu doviedol k prosperite, podľa kritikov je to prejav jeho vzrastajúcej autoritatívnosti.

Erdoganov palác zhltol v prepočte 600 miliónov eur.
Erdoganov palác zhltol v prepočte 600 miliónov eur.
archív

Palác pohltil dvojnásobok sumy, ktorú vyčíslil odhad. Foto: archív

Počas neúspešného prevratu Erdoganovo sídlo bombardovali lietadlá typu F-16, rozsah škôd však zatiaľ nie je známy. Podobne ako Biely dom v Spojených štátoch je aj Biely palác zároveň riadiacim centrom a ukrýva špeciálne miestnosti a bunkre schopné odolať biologickým, chemickým a nukleárnym útokom.

Kde na to berie?

Hoci obyvateľstvo si už zvyklo na luxus, ktorým sa Erdogan prezentuje, zdroj jeho bohatstva ostáva čiastočne záhadou. Podľa magazínu Forbes obsadil 62. priečku v zozname najlepšie platených politikov so zárobkom 57 miliónov dolárov ročne (cca 51 miliónov eur).

Prezident Recep Tayyip Erdogan spolu s manželkou Emine si potrpia na luxus.
Prezident Recep Tayyip Erdogan spolu s manželkou Emine si potrpia na luxus.
SITA

Erdoganova manželka Emine si rolu ženy vplyvného muža užíva. Foto: SITA

Jeho majetok sa odhaduje na 160 miliónov eur a pochádza pravdepodobne najmä z akcií a z rozsiahleho portfólia nehnuteľností. Vlastní tiež niekoľko reštaurácií, futbalový klub Istanbul Angels a značku vodky.

Naproti tomu, podľa správy vypracovanej strediskom istanbulskej Bahcesehirskej univerzity pre hospodárky a sociálny výskum žijú až dve z troch tureckých detí v chudobe.

Z celkového počtu 20 miliónov obyvateľov, ktorí žijú na hranici chudoby a obývajú najmä vidiecke oblasti Turecka, si musia vyše dva milióny ľudí vystačiť s menej ako štyrmi eurami na deň!