Miloš Zeman: Počas prehliadky čestnej stráže.

Tvrdohlavý a pomstichtivý? Prezident Zeman pritvrdí českú politiku

Príchod údajne pomstychtivého Miloša Zemana na Pražský hrad pritvrdí českú politiku.

Slávnostná inaugurácia nového českého prezidenta Miloša Zemana bola príležitosťou, ako aspoň na chvíľu zabudnúť na rozpačitý záver hradného angažmánu jeho predchodcu. Pre Václava Klausa bol koniec prezidentovania v istom zmysle vyslobodením. Prestíž hlavy štátu klesla v prieskumoch na historické minimum, ulica ho vypískala a s médiami viedol neľútostný boj. Zeman tak bude musieť skôr naprávať, ako nadväzovať. Otázne je, ako sa to mužovi známemu priamočiarym slovníkom, vyhraneným vzťahom k médiám i láskou k alkoholu podarí.

Za bránou: Miloš Zeman s manželkou Ivanou a dcérou Kateřinou. Foto: Profimedia.sk

Rovní a rovnejší

Prezidentský sľub zložil Zeman, na rozdiel od slovenského kolegu Ivana Gašparoviča, ktorý si v roku 2004 poplietol národnostné menšiny s národnými, bezchybne. Napriek tomu si musel časť slávnostnej ceremónie zopakovať, hoci nie v takom rozsahu ako americký prezident Barack Obama, ktorý skladal prísahu dvakrát. Zemanovi stačilo podpísať nový protokol, keďže ten pôvodný mu dali s gramatickou chybou. Inaugurácia však potvrdila, že aj keď chce byť prezidentom všetkých, kontroverzii sa nevyhne.

Nateraz najkrikľavejším príkladom je Strana práv občanov Zemanovci, ktorej členovia patrili počas slávnostného skladania sľubu k vyvoleným. Verných strana zadarmo doviezla do Prahy a na Hrade im zarezervovala najlepšie miesta. Ostatní museli čakať za zábranami. V stánkoch pred Pražským hradom bolo možné pochutnať si nielen na guláši, ale i slivovici a pive, obľúbených nápojoch prezidenta. „Slabosť“ pre svojich fanúšikov Zeman potvrdil aj vážnym porušením protokolu - pri vstupe do Vladislavskej sály Pražského hradu pobozkal ruku speváčke Lucii Bílej, čo je v rozpore s pravidlami.

Inauguračný prejav však prednášal spamäti, každé slovo malo svoje miesto, dôraz, vyznenie. Zeman tak opäť potvrdil renomé pôsobivého rečníka, ktorý vie chytiť za srdce. Hoci sa považuje za ateistu, svoj výstup zakončil modlitbou svätého Františka z Assisi. V nej žiadal Boha o odvahu ovplyvniť veci, ktoré ovplyvniť môže, o pokoru, aby sa nesnažil ovplyvniť to, čo nemôže, a o múdrosť, aby rozlíšil medzi prvým a druhým.

„Prerod politika na prezidenta nie je ľahká záležitosť. Zo straníka musí vyrásť štátnik, ktorý nerozdeľuje, ale spája. Či už sa to páči, alebo nie - voľby vyjadrili vôľu občanov. Dajme mu šancu a modlime sa - my veriaci - a držme palce - tí ostatní -, aby sa táto premena politika na štátnika podarila,“ dodal v tejto súvislosti pražský arcibiskup Dominik Duka.

Pálenie Moreny: Odporcovia Václava Klausa hodili sochu s jeho podobizňou do Vltavy. Foto: Profimedia.sk

Tvrdohlavý a pomstychtivý

Pre bývalého premiéra je návrat na Pražský hrad comebackom života. Z uhundraného politika na dôchodku sa stal prvý muž krajiny, ktorý sľúbil, že s ním „príde zákon“. A práve toho sľubu sa mnoho Čechov obáva. Zeman má totiž bohatú politickú minulosť a napriek blížiacej sa sedemdesiatke mimoriadne ambície. Práve táto kombinácia vraj z neho robí nevypočítateľného prezidenta.

„K tejto domnienke ma vedú najmä tri skutočnosti, Zemanov vek, možné vplyvné osoby v jeho okolí a záľuba v alkohole. Ak bude Miloš Zeman v jeho nadmernom požívaní pokračovať, zanechá to na ňom zreteľné stopy,“ varuje uznávaný novinár a komentátor István Léko.

Politológ Jan Bureš dodáva, že ako priamo zvolený prezident sa bude cítiť silnejší a môže skúšať, čo mu politici dovolia a ako veľmi ho budú brať vážne. Predpokladá, že zopár kopancov uštedrí aj vláde Petra Nečasa. „Pre Zemana je to ideový aj programový nepriateľ. Vie, že vláda je nepopulárna, dal preto verejne najavo, že by bol rád, keby padla,“ hovorí Bureš.

Zemanovi sa však prisudzuje aj ďalšia negatívna vlastnosť - pomstychtivosť. Šepká sa, že získal zoznam ľudí, ktorí ho pred desaťročím „zradili“ v prezidentskej voľbe, a chce sa pomstiť. So suchou kožou tak zrejme neobídu ani politici bývalej Zemanovej domovskej strany ČSSD vrátane súčasného predsedu Bohuslava Sobotku.

V kuloároch sa tiež špekuluje, kto vlastne stojí za Zemanom a ťahá za pomyselné nitky. V tejto súvislosti sa najčastejšie skloňuje meno lobistu a bývalého komunistického funkcionára Miroslava Šloufa a šéfa pobočky ruského gigantu Lukoil Martina Nejedlého. Hradčany tak rozhodne nestratia punc mocenského centra.

Prekročí svoj tieň?

Mnohí komentátori sú však presvedčení, že príchodom Zemana sa na Pražskom hrade nič zásadné nezmení. Sociologička Jiřina Šiklová tvrdí, že narcis vystriedal narcisa. „V tom je rovnaký s Klausom. Nemá vedľa seba ľudí, ktorí by mohli byť jeho skutočnými spolupracovníkmi. Buď má pochlebovačov, alebo ľudí, ktorí ako slizké úhory robia za neho čiernu politiku.“

Podľa populárneho moderátora Jana Krausa povie Zeman „občas kravinu“, čo podľa mediálneho analytika Daniela Köppla súvisí s tým, že z času na čas preváži ego nad inteligenciou. Mediálny analytik Milan Šmíd z Karlovej univerzity v Prahe sa však obáva, že novovymenovaný prezident, podobne ako jeho predchodca, zrejme nebude schopný sebareflexie ani korekcie ideologicky vyhranených názorov.

Zeman a Klaus, ktorí boli svojho času politickí rivali, mali k sebe blízko aj počas voľby hlavy štátu, keď vtedy ešte dosluhujúci prezident v podstate podporil Zemana. Nikoho preto asi neprekvapí, že Zeman sa nasťahuje do hradnej vily po svojom predchodcovi.

„Do úvahy síce pripadal aj takzvaný Masarykov byt v južnom krídle Pražského hradu, ale vzhľadom na to, že de facto neexistuje, pretože ho zabrali hradné kancelárie, rozhodol som sa pre Lumbeho vilu,“ potvrdil obyvateľ skromných priestorov na Vysočine. Zeman chce žiť v blízkosti prírody, navyše si jeho žena Ivana praje psa - voľba padla na šteňa zlatého retrievra.

Klausovo odchádzanie

A kam zamieri Klaus? Po prednáškovom turné po Spojených štátoch amerických začne úradovať v Inštitúte Václava Klausa, ktorého chod financuje najbohatší Čech Petr Kellner. Nové Klausovo pôsobisko leží v nádhernom pražskom Hanspaulskom zámočku, odkiaľ bude nekompromisný euroskeptik s vyhranenými názormi na homosexuálov naďalej provokovať kontroverznými názormi. Pochopiteľne, s jednou výnimkou, ktorá sa týkala vlastníctva istej písacej potreby z juhoamerického Čile.

Od verejných prejavov ho neodradia ani recesisti či iné „živly“. Tie oslávili koniec Klausovho mandátu stiahnutím nohavíc „na pol žrde“ ako symbolu toho, že globálne otepľovanie podľa exprezidenta neexistuje. Vo Vltave zas skončila morena s Klausovou podobizňou, v Brne sa na „rozlúčkovej“ prezidentskej párty hrali najmä piesne Byl to klaun alebo Já, já, já, jenom já.

Za riekou Moravou to tak bude v najbližších rokoch zaujímavé, keďže hovoriť do veci budú podľa komentátorov dvaja nadmieru samoľúbi politici. Netreba pritom zabúdať, že nástupom Zemana do funkcie v podstate odštartovala jeho druhá prezidentská kampaň. Jazvec z Vysočiny už dnes vie, že na Pražskom hrade bude chcieť zostať až do roku 2023. Akú cestu si vyberie?


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní