Citlivá téma: Takto londýnske moslimky protestovali proti zákazu buriek vo Francúzsku.

Tvrdý zákaz zahaľovania tváre. Vydali ho v moslimskej krajine

V Maroku už nestretnete úplne zahalené ženy. Miestne úrady vydali zákaz na výrobu a distribúciu tradičných moslimských odevov.

Severoafrický štát Marocké kráľovstvo, kde je väčšina populácie moslimského vierovyznania, prijíma bezprecedentné opatrenie. Zakázal vyrábať a do obchodov distribuovať nikáb. Ide o odev moslimských žien, ktorý zahaľuje úplne celé telo a tvár, voľný priestor necháva len v oblasti očí. Podľa miestnych úradov vydalo ministerstvo tento príkaz najmä pre zvyšujúcu sa kriminalitu.

Obavy polície

Miestne silové zložky evidujú čoraz viac trestných činov, ktoré spáchali vinou tohto oblečenia. Zločinci majú priestor na ukrytie zbraní či ulúpených cenností a čoraz častejšie túto metódu krytia využívajú. Aj keď zatiaľ neexistuje žiadne oficiálne vyhlásenie vlády, precedens má podľa všetkého vstúpiť do platnosti už tento týždeň. Maroko je prvá islamská krajina, ktorá podobné nariadenie vydala, pričom opatrenie podporuje aj umiernený, proeurópsky kráľ Mohamed VI. Severoafrická krajina je známa aj liberálnejším postojom k samotným ženám.

Burkiny aj pre nemoslimky: Módnym návrhárom prináša táto móda veľké peniaze

Migranti zavádzajú svoju kultúru: Svadby s malými dievčatkami a chlapcami!

Hrozba?: Marocké úrady sa obávajú, že teroristi môžu zneužiť burky na útoky v miestnych letoviskách.
Hrozba?: Marocké úrady sa obávajú, že teroristi môžu zneužiť burky na útoky v miestnych letoviskách.
Foto: profimedia.sk

Maročanky uprednostňujú hidžáb, čo je šatka, ktorá zahaľuje iba časť hlavy, konkrétne oblasť vlasov. Už dlhé roky nikto nekritizuje dámy, ktoré nechodia úplne zahalené. Je to na rozhodnutí samotnej osoby, ako sa na verejnosti a v prítomnosti muža prezentuje. Nikáb, ktorý naozaj necháva veľmi malý priestor len na oči, je veľmi obľúbený najmä v konzervatívnejších moslimských krajinách, ako je napríklad Afganistan či Pakistan. Zrejme aj preto sa Maroko mohlo odhodlať na jeho zákaz. „Podnikli sme krok, ktorý úplne zakazuje dovoz, výrobu a uvádzanie na trh tohto konkrétneho odevu do všetkých veľkých aj menších miest nášho kráľovstva,“ uvádza sa v obežníku ministerstva vnútra.

Kritika šejkov

Severoafrická krajina v posledných rokoch prežíva významný priemyselný rozvoj a prílev turistov do prímorských destinácií. Podľa podporovateľov je to ďalší z krokov k priblíženiu sa európskym hodnotám. Našli sa však aj odporcovia pomerne radikálneho rozhodnutia. Na sociálnych sieťach sa hneď zdvihla vlna kritiky, najmä z radov salafistov. Ide o novodobý smer, ktorý hlása obrodu a očistenie islamu od cudzorodých novôt a povier. Hlási sa k nemu aj šejk Hassan Kettani.

„Skutočne plánuje náš kráľ a predstaviteľ takýto radikálny krok a chce zakázať nikáb, ktorým sa naše ženy hrdili viac ako päťsto rokov? Ak áno, bude to pre našu kultúru katastrofa,“ vyjadril svoje obavy na Facebooku. Rovnako moslimský kazateľ Hammad Kabbaj, ktorému úrady zabránili kandidovať v parlamentných voľbách pre jeho údajné väzby na extrémistické skupiny, považuje toto rozhodnutie kráľovstva za „zosmiešnenie tradičných hodnôt“. Maroko dokonca ironicky nazval „krajinou slobody a ľudských práv“. Najvyššie náboženské autority sa zatiaľ odmietajú k zákazu vyjadriť a čakajú, kedy zákon oficiálne vstúpi do platnosti.

Kráľ Mohamed VI.: Marocký panovník patrí medzi umiernených.
Kráľ Mohamed VI.: Marocký panovník patrí medzi umiernených.
Foto: profimedia.sk

Rovnoprávnosť vs rovnoprávnosť

V krajinách ako Saudská Arábia, Afganistan či Jemen sa moslimské dievčatá zahaľujú už od deviatich rokov. V šatke navštevujú základnú školu, zahalené musia byť na ulici, ak dom poctí mužská návšteva, tak aj tam. Nosenie tmavých odevov, ktorými sa ženy úplne či čiastočne zahaľujú pred mužmi, káže Korán, ktorý textami vedie ženy k cudnosti a skromnosti v obliekaní a vo vystupovaní. Keďže v posledných desaťročiach čoraz viac moslimov migruje aj do Európy, otázka šatiek a jeho zákazu je čoraz aktuálnejšia aj na starom kontinente. V tomto prípade však nejde len o bezpečnostný, ale aj kultúrny aspekt. Každý štát sa k burkám stavia svojsky. Zahaľovanie žien najviac spolitizovali práve krajiny, kde je najväčší výskyt prisťahovalcov, ako je Nemecko a Francúzsko.

Hidžáb: Najrozšírenejší druh zahaľovania. Už malé dievčatá chodia v hidžábe do školy alebo na miesta, kde by sa eventuálne mohli stretnúť s chlapmi. Je to pokrývka hlavy, konkrétne oblasti vlasov a krku, tvár zostáva odhalená.
Hidžáb: Najrozšírenejší druh zahaľovania. Už malé dievčatá chodia v hidžábe do školy alebo na miesta, kde by sa eventuálne mohli stretnúť s chlapmi. Je to pokrývka hlavy, konkrétne oblasti vlasov a krku, tvár zostáva odhalená.
Foto: profimedia.sk

Kancelárka Angela Merkelová, ktorá hlásala otvorenú politiku v otázke migrantov, sa v decembri minulého roka vyjadrila, že nevylučuje zákaz nosenia buriek. Chce tým „stanoviť jasné kultúrne pravidlá, ktorých časť musia prisťahovalci prebrať, ak sa chcú prispôsobiť“. Ak by vláda takúto legislatívu presadila, Nemecko by sa pridalo k Francúzsku, kde zákaz nosenia zahaľujúceho oblečenia platí od 11. apríla 2011. Rozhodnutie dokonca podporil Európsky súd pre ľudské práva. Koncom novembra zákaz nosenia buriek na vybraných verejných miestach veľkou väčšinou hlasov schválil napríklad holandský parlament.

Týka sa verejnej dopravy, škôl, nemocníc či vládnych budov. Za porušenie zákazu hrozí ženám pokuta až do 405 eur. Premiér Mark Rutte tvrdí, že zákon nemá náboženské pozadie, ale presadili ho z „bezpečnostných dôvodov“. Na Slovensku, o ktoré nemajú vzhľadom na ekonomické podmienky migranti veľký záujem, sa otázka zahaľovania žien do pléna v parlamente ešte nedostala. Avšak predseda parlamentu Andrej Danko a šéf strany Sme rodina Boris Kollár pred médiami už niekoľkokrát tému načrtli. Nevedno, či budú aj oficiálne bojovať za úplný zákaz zahalenia žien.


VIDEO Plus 7 Dní