Cíti sa nevinný: Dalík, dole, so svojim obhajcom Sokolom.

Ukončí odsúdenie lobistu Dalíka éru korupcie v českej politike?

Český lobista Marek Dalík si odsedí za mrežami „len“ štyri roky oproti piatim, ktoré mu naparil prvostupňový súd.

Súd dal definitívnu bodku za jedným z najznámejších prípadov politickej korupcie u našich západných susedov. Za úplatkársku aféru pri nákupe obrnených vozidiel Pandur pre českú armádu si lobista Marek Dalík odpyká vo väzení štyri roky.

Súčasťou trestu je peňažný trest štyri milióny korún, čo je zhruba 150-tisíc eur. Ak ich nezaplatí, strávi vo väzení o dva roky viac. Dalík vinu odmieta.

Zmiernený trest

Právoplatný verdikt v kauze padol takmer po dvoch rokoch od začiatku súdneho procesu. Policajti vyšetrovali kontroverzného Dalíka, bývalého poradcu niekdajšieho premiéra Mirka Topolánka, na základe svedectva bývalého zamestnanca firmy Steyr Stephana Szücsa.

Svedok v marci 2011 uviedol, že lobista požadoval 18 miliónov eur za pokračovanie v nákupe obrnených vozidiel značky Pandur. Podľa spisu hovoril o „všimnom“ na neformálnom stretnutí v novembri 2007 v pražskej reštaurácii U Malířů.

Predstieral pritom blízky vzťah k predstaviteľom českej vlády a to, že môže ovplyvniť ich rozhodovanie, hoci, ako pripustil i žalobca, nemohol. Zároveň predstieral, že má vplyv na zákazku. „Nebudem vypovedať, už som všetko povedal,“ uviedol Marek Dalík po porade so svojimi obhajcami.

A stručný bol i jeho bývalý šéf Mirek Topolánek. Ten sa v minulosti Dalíka zastával, aj pred odvolacím súdom zopakoval, že o žiadnom korupčnom rokovaní nevedel.

Z hľadiska dokazovania teda žiadne novinky nezazneli. Podľa predsedu odvolacieho súdu Martina Zelenku však nemôže na odsúdenie Dalíka stačiť iba konštatovanie mestského súdu, že lobistu so žiadosťou o úplatok inštruoval „niekto“ z predstaviteľov českej vlády. „Nie je vôbec jasné, že nejaká osoba obžalovaného so žiadosťou o úplatok vyslala,“ vyhlásil Zelenka.

A to je aj dôvod, prečo odvolací trestný senát zmenil právnu kvalifikáciu z prijatia úplatku na pokus o podvod. Marek Dalík si tak odsedí za mrežami „len“ štyri roky oproti piatim, ktoré mu naparil prvostupňový súd.

Predáva majetok

Dalík podľa všetkého veľmi efektívne využíva čas pred nástupom do väzenia. Ako totiž informovali viaceré české médiá, tesne pred verdiktom súdu predal kontroverzný lobista napríklad svoj päťdesiatpercentný podiel v tenisovom areáli VIS Teniscentrum vo Vestci pri Prahe za 5 miliónov korún.

To, že by za predajom obchodného podielu bola akákoľvek snaha „odkloniť“ majetok mimo dosahu úradov, však jeho advokát Tomáš Sokol odmietol. Nechcel sa vyjadriť ani k tomu, či Dalík chce predajom získať peniaze na vyplatenie pokuty, aby nemusel riskovať predĺženie pobytu za mrežami.

Niekdajší vplyvný poradca expremiéra Mirka Topolánka sa v každom prípade zbavil posledného spojenia s aktívnym biznisom. Ďalšie svoje podnikateľské aktivity pritom utlmil už po roku 2012, krátko po vypuknutí korupčného škandálu Pandur.

Mimochodom, Dalík stále vlastní niekoľko lukratívnych nehnuteľností v Prahe i Brne a jeho finančná situácia rozhodne nie je až taká zlá, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Bodka za jedným obdobím?

Námestník pražskej hlavnej prokurátorky Adam Bašný bol po vynesení rozsudku pomerne zhovorčivý, a to napriek tomu, že Dalíkovi navrhoval aspoň osemročný trest väzenia.

„Myslím si, že je to dobrá správa pre všetkých slušných občanov v tejto krajine, že osoba, ktorá sa nachádzala v bezprostrednej blízkosti predsedu vlády a dopustila sa bezškrupulózneho konania, je právoplatne odsúdená,“ povedal nášmu týždenníku Bašný.

Kedy Dalík nastúpi do výkonu trestu, zatiaľ nie je jasné. Či je pripravený do výkonu trestu nastúpiť dobrovoľne, k tomu sa jeho obhajca nechcel vyjadrovať. „Je to jeho súkromná záležitosť, je to človek, ktorý rešpektuje zákony, takže predpokladám, že keď mu niečo príde, zachová sa podľa toho. Nie som splnomocnený za neho v tomto smere hovoriť,“ potvrdil nám úsečne advokát Sokol.

Pre mnohých Čechov je rozsudok bodkou za celým obdobím v mnohých ohľadoch kontroverzných pravicových vlád Klausa, Topolánka i Petra Nečasa. Lenže ak sa riadne nevyšetria ďalšie kauzy z minulosti, respektíve kým budú pribúdať ďalšie prípady a podozrenia, dovtedy sa de facto nič nezmení.

Kauza Pandur

Nákup Pandurov v celkovej hodnote 20,8 miliardy korún v roku 2006 schválila ľavicová vláda Jiřího Paroubka. Koncom roku 2007 nová vláda Mirka Topolánka od zákazky odstúpila pre porušenie zmluvných podmienok zo strany dodávateľa, firmy Steyr. O pol roka však tá istá vláda rozhodla o novej zákazke, kde Česko kúpilo 107 transportérov za 14,4 miliardy korún. Podľa niektorých odhadov bola zákazka až štyrikrát predražená. Kuriózne na celej kauze je, že z nakúpených obrnených transportérov Pandur má 30 vozidiel rôzne typy porúch a 10 je dnes už nepoužiteľných.

Kontroverzný: Transportér Pandur. Foto: profimedia.sk

Slovenská stopa

Súčasťou spisu v Dalíkovej kauze je i zaujímavá slovenská stopa. Dalíka obvinil bývalý zamestnanec Steyru Stephan Szücs z toho, že požadoval za pokračovanie v nákupe Pandurov 18 miliónov eur. O rovnakú čiastku údajne požiadal bývalého vysokého predstaviteľa Steyru Lutza Kampmanna i slovenský zbrojár Miroslav Výboh. Toho médiá označujú za blízkeho priateľa premiéra Roberta Fica.

Výboh podľa Kampmanna organizoval neformálne schôdzky, na ktorých sa o úplatkoch vraj hovorilo. Exmanažér Steyru tvrdil, že sa nezúčastnil na rokovaní v Prahe v novembri 2007, kde si Dalík podľa obžaloby vypýtal úplatok 3-krát 6 miliónov eur. Mesiac po tom však Kampmanna podľa jeho vlastných slov pozval na schôdzku Výboh a tiež si pýtal peniaze.

Miroslav Výboh: V celej kauze chvíľu figurovalo aj jeho meno. Foto: profimedia.sk

Prezentoval sa ako poradca slovenského premiéra Fica. Výboh vždy trval na tom, že pri obchode žiadna korupcia nebola. Výpoveď Lutza Kampmanna označil za lož a tvrdil, že sa angažoval len ako zástupca izraelskej zbrojovky Rafael, ktorá bola jedným zo subdodávateľov kontraktu.

Pred pár mesiacmi rakúske úrady, ktoré mali na starosti vyšetrenie „slovenskej vetvy prípadu“, však oznámili, že „stíhanie jedného slovenského a jedného izraelského štátneho príslušníka bolo zastavené“.