Prezidenti: Andrej Kiska a Petro Porošenko. Na hranici sa srdečne zvítali.

Ukrajinci môžu oficiálne do Európy bez víz. Väčšina však do únie dávno chodí, doma ostali len tí najbiednejší

Ozajstný vstup Ukrajiny do Európy. Naši východní susedia naň nedočkavo čakali. Teda aspoň tí majetnejší. V nedeľu prišli s vlajkami európskej únie na hraničný priechod v Užhorode, aby natešene zatlieskali prezidentovi Porošenkovi, ktorý do nej vstúpil cez symbolické dvere v tvare ukrajinského pasu. Privítal ho Andrej Kiska.

Koniec radom

Ukrajinci, ktorí sledovali okázalý ceremoniál, netajili radosť. Všetci vraj chcú cestovať. Jedni do Paríža, tí ďalší na dovolenku na Zemplínsku Šíravu. „Ja pôjdem až do Portugalska,“ prezradila ďalšia Ukrajinka.

Doteraz mohli Ukrajinci cestovať do krajín únie len na víza, ktoré sa udeľovali buď na ambasáde alebo na veľvyslanectve. Ich získanie bolo vždy podmienené dlhým čakaním v nekonečných radoch a často sa končilo sklamaním.

Zabudnutá vojna: Spomínate si? Ľudia na východe Ukrajiny žijú už dva a pol roka na fronte

Potom najmä Ukrajinci žijúci v Zakarpatí prišli na spôsob, ako sa dostať do EÚ jednoduchšie - získaním maďarského občianstva. „V pohraničí nebol problém preukázať maďarských predkov a tak žiadať o občianstvo,“ prezrádza Užhorodčan Volodimir, ktorý má tiež dvojité ukrajinsko-maďarské občianstvo. So vstupom do EÚ jeho tak rodina nemala jediný problém. Keď potreboval ísť na Slovensko, jednoducho vytiahol svoj maďarský pas.

Disciplinovaní: Ukrajinci vzorne čakali na príchod prezidentov, aby oficiálne oznámili zrušenie ich vízovej povinnosti voči EÚ. Všetci títo chcú vraj cestovať. O možnej práci veľmi nehovorili.
Disciplinovaní: Ukrajinci vzorne čakali na príchod prezidentov, aby oficiálne oznámili zrušenie ich vízovej povinnosti voči EÚ. Všetci títo chcú vraj cestovať. O možnej práci veľmi nehovorili.
Rudolf Felšöci

Lacná pracovná sila

Zatiaľ čo Ukrajinci pri pódiu na hraničnom priechode v Užhorode ochotne rozprávali o svojich cestovateľských plánoch po Európe, iní Ukrajinci, ktorí čakali na pasovú kontrolu na slovenskej strane, až takí fotogenickí neboli.

Mikloš o novej práci: Ukrajina pripomína Slovensko po Mečiarovi

„Nik o tom nehovorí, ale do Európy chodí každý mesiac za prácou desiatky tisíce Ukrajincov. Niektorí legálne, niektorí načierno. Do Poľska, do Čiech, do Nemecka. Ukrajinci sú totiž v porovnaní so Slovákmi stále lacnejší a pritom spoľahliví robotníci,“ prezrádza Ukrajinec z jednej z dodávok, ktoré čakali na hranici.

On sám spolu s kamarátmi mieri do Poľska - za robotou. Takto chodí už druhý rok. Meno, ani miesto odkiaľ pochádza prezradiť nemieni. O fotku nestojí. Samozrejme, bezvízový styk s EÚ ho teší. „Vezmi si to tak. Na západ od Užhorodu sa Ukrajinec slobodne nedostal od druhej svetovej vojny. Aj vtedy mohol do Európy len ako vojak. Potom tu už bola závora, ostnatý plot a na západ sa nedalo nijak. Rusi nám to zakázali a boli sme v ich područí. Bezvízový stav s Európou je pre nás najmä morálne, nie praktické víťazstvo,“ vysvetľuje prečo je pre nich tento krok taký významný.

Aj Ukrajina má svoju Máriu Troškovú: A rovno v dvoch sexi kópiách!

O tom, že pracovná sila z Ukrajiny sa u nás často využíva, otvorenie hovoria nielen v zdravotníctve, ale aj v stavebníctve. „Áno je to tak. Nedostatok pracovných síl sa rieši dovozom z Ukrajiny, Moldavska, Bieloruska či Moldavska. Kvalifikovanej, aj nekvalifikovanej," otvorene priznáva prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska Pavol Kováčik.

Prázdno: Avizovaný nápor Ukrajincov na našu hranicu vo Vyšnom Nemeckom sa o spustení bezvízového styku nekonal.
Prázdno: Avizovaný nápor Ukrajincov na našu hranicu vo Vyšnom Nemeckom sa o spustení bezvízového styku nekonal.
Rudolf Felšöci

Väčšinou chudobní

Bezvízový styk sa bežných chudobných Ukrajincov vraj veľmi nedotkne. „Reálny mesačný zárobok bežných Ukrajincov je okolo sto eur. Ak aj chcú ísť do Európy, nemajú za čo,“ prezrádza ďalší z posádky mikrobusu, ktorý tiež už niekoľko mesiacov chodí pracovať do Poľska.

Putin na toaleťáku: Aj takto bojuje Ukrajina proti Rusku

„Pomohlo by nám, keby sa rozšíril pracovný trh a dovolili nám riadne pracovať v Európe. Viac by sme zarobili a Únia by bola tiež spokojná,“ vraví. Vraj v Poľsku mesačne zarobí približne 600 eur, čo je v porovnaní s mzdou na Ukrajine doslova kráľovský plat.

Ako bratia: Dvaja predtým úspešní podnikatelia a finančne dobre stojaci páni, dnes prezidenti.
Ako bratia: Dvaja predtým úspešní podnikatelia a finančne dobre stojaci páni, dnes prezidenti.
Rudolf Felšöci

Dvakrát šťastný

Možno aj preto sa nával na slovensko-ukrajinských hraniciach nekonal. Nečakalo sa tam niekoľko hodín, ako bývalo zvykom počas sviatkov alebo po nich, keď sa Ukrajinci vracali z práce na západe na sviatky domov. „Ono je to také milé, keď milionár a podnikateľ v čokoláde, ten náš prezident Porošenko, sa tak pekne víta s vaším prezidentom. Aj ten váš bol podnikateľ, že?“ spýta sa ešte ukrajinský robotník predtým, než nám zakýva na rozlúčku.

Ukrajinský analytik: Slovenskí politici sú na výplatnej páske Gazpromu

Mimochodom, prezident Porošenko bol vraj v nedeľu šťastný dvakrát. Nielen kvôli tomu, že sa aj týmto gestom konečne vymanila Ukrajina spod ruského impéria, ale aj preto, že bezvízový styk s Európskou úniou sa začal v deň narodenín jeho otca.

Vianočné tipy na darček