Pár sekúnd: Tlačenica a prosby, aby práve ich pas skončil v rukách miestneho policajta.

Ukrajinská bitka o slovenské víza pripomína postkomunistické Československo

Ukrajinci húfne žiadajú o slovenské víza. Priznávajú, že vďaka nim môžu bez obmedzení cestovať po únii. Aj za čiernou prácou.

Slovenské víza sa stali pre vynachádzavých Ukrajincov lukratívnym biznisom. Pre našich východných susedov predstavujú akúsi vstupenku do Európskej únie. Niežeby ostatné štáty podobné víza neudeľovali, Slováci však koncom decembra 2012 ich vydávanie zmenili.

Kým dovtedy sme patrili medzi krajiny, ktoré len tak schengenské víza nevydali - a ak áno, spravidla šlo o jednorazové turistické vstupy -, po novom dostane takmer každý ukrajinský žiadateľ dvoj- a neskôr päťročné turistické vízum s neobmedzeným počtom vstupov do celej únie. Podnikaví Ukrajinci ich však zďaleka nevyužívajú len na cestovanie. Často ich zneužívajú na čiernu prácu v krajinách únie.

Ministerstvo zahraničných vecí potvrdzuje, že po úprave pravidiel žiadateľov o víza pribudlo. Kým vlani prijal konzulát v Užhorode za celý rok približne 24-tisíc žiadostí, do polovice apríla tohto roka ich bolo už takmer 17-tisíc.

Miesto v rade

Situácia v Užhorode pripomína americké veľvyslanectvo v Bratislave pred dvadsiatimi rokmi, keď sa Slováci po uvoľnení režimu snažili získať víza do vysnívanej Ameriky. Namiesto slovenčiny počuť ukrajinčinu, no osudy a dôvody ľudí sú navlas rovnaké. Oficiálne chcú navštíviť známych, športové či kultúrne akcie alebo stráviť na Slovensku dovolenku. Neoficiálne chcú prácu.

Nenápadný domček na ulici Lokoty v Užhorode s dvoma vlajkami - slovenskou a Európskej únie - obliehajú každé pracovné ráno stovky Ukrajincov. Slovenská republika tu udeľuje schengenské víza, mimoriadne cenné pre našich východných susedov. Ulica, kde je z každej strany zákaz vjazdu, je plná áut. Nikoho netrápi, že státie je tu zakázané. Každého zaujíma len jedno - miesto v rade.

Už okolo ôsmej hodiny sa tlačí pred úradom takmer dvesto záujemcov. Každý čaká, kedy sa dvere otvoria. V čase našej návštevy sa tak stalo krátko po ôsmej dvakrát na pár sekúnd. Razom sa zdvihli všetky ruky - čakajúci by najradšej svoje pasy nahádzali dnu, aby mali istotu, že dostanú časenku na vydanie víz.

V zákaze: Ukrajinci spia v autách pred konzulátom. Neodradí ich ani hrozba pokuty za zákaz vjazdu. Foto: RUDOLF FELŠÖCI

Ukrajinský vojačik, ktorému pre tlačenicu vidno len vrch čiapky, vezme dvadsať pasov. Ostatní majú smolu. Dvere sa rýchlo zavrú a tí, čo obišli naprázdno, neskrývajú hnev. Rozhadzujú rukami, vyťahujú mobily a o svojej krivde referujú blízkym.

„Vasja, tak zajtra. Dnes si mal aké číslo?“ kričí jeden z neúspešných uchádzačov na nového kamaráta, ktorého spoznal počas čakania. Nahnevaný hádže štyri husto popísané hárky s priezviskami žiadateľov na auto pred nami. „Vezmi si to, už to neplatí,“ ukazuje na zoznam plný mien končiaci sa číslom 495. Zoznam platný na tento deň. Nejde však o oficiálnu listinu. Súpis vytvorili čakajúci, aby sa nepredbiehali. Pri niektorých menách sú i telefónne čísla. Tí, ktorí sa dostali „dnu“, sú už vyškrtnutí.

Problém je, že v jeden deň sa objavia aj tri také zoznamy, samozrejme, s iným poradím. Vraj ich „ktosi“ vo vlastný sprospech dokáže prepísať za noc. Kto súpisky zostavuje, sa nedozvieme. „Ja som bol 124., aj tak ma predbehli,“ mávne rukou ďalší záujemca, čo odchádza s dlhým nosom. Vraj už čaká týždeň. Príde vždy ráno pred piatou, postaví sa do radu, zapíše vždy do nového zoznamu. Po otvorení dverí si zanadáva a odchádza sklamaný.

„Keď chcem ísť na začiatok radu, stojí to tristo hrivien (zhruba tridsať eur, pozn. redakcie). Aj tak nemám istotu, že ma zoberú. Tak ako dnes, išlo sa podľa úplne iných pravidiel,“ posťažuje sa. Keď sa pýtame, podľa akých a komu vlastne platí, odpovede sa nedočkáme. Vraj by sme to nepochopili. „Toto je Ukrajina a Slovák nepochopí, ako to u nás funguje,“ dodáva ďalší čakateľ.

Záujem stúpol: „Mesačne vybavíme dvadsať žiadostí o vízum,“ tvrdí zamestnanec užhorodskej cestovky. Foto: RUDOLF FELŠÖCI

Iný kraj, iný mrav

Obďaleč stojí člen bridžového klubu, ktorý potrebuje vízum na turnaj v Michalovciach. „V družstve sme štyria. Keď nedostane vízum jeden, nevycestujeme vôbec. Tento turnaj už nestihnem, a to sem chodím každé ráno už týždeň. Hádam sa dostanem aspoň na turnaj 10. mája,“ dumá Užhorodčan.

Podmienky na maďarskom konzuláte sú podľa neho o čosi prehľadnejšie. „Aspoň sa telefonicky objednáte a viete, kedy máte prísť. Tu to tak nefunguje,“ posťažuje sa. Keď sa ho pýtame, prečo nežiada o víza na maďarskom konzuláte, odpovedá vyhýbavo. „Máte podobnú mentalitu ako my a turnaj je na Slovensku, tak preto,“ dôvodí.

Pravdu povie iba šťúply kamionista, ktorý chce vízum tiež „Na maďarskom a poľskom konzuláte vízum dostanete, ale najčastejšie na obmedzený počet vstupov. Na slovenskom konzuláte rozdávajú s neobmedzeným počtom vstupov,“ šibalsky žmurkne. Keď sa okolostojacich pýtame na prácu v únii, odmietavo krútia hlavou. Vraj majú roboty dosť aj na Ukrajine.

Rodina z Ľvova čakala od osemnástej hodiny predchádzajúceho dňa. Spali v aute a o druhej ráno sa postavili pred dvere. Boli prví a pred seba nikoho nepustili. Mali šťastie a ich pasy sa dostali na konzulát. O rozhovor nemajú záujem, nechcú vraj na seba pútať pozornosť. „Všetko je v poriadku, ste skvelí. Ďakujem za vízum,“ stroho odpovedá asi štyridsaťročná žena.

Tí, čo dostali svoje pasy na konzulát, čakajú na vydanie časenky, kedy si majú prísť po víza. Ostatní sa vytrácajú s vedomím, že zajtra budú pred úradom opäť. Narýchlo si ešte dohodnú miesto v rade a ulica je čoskoro prázdna.

Za prácou

Keď spred konzulátu odchádzame aj my, dobieha nás chlapec. Vraj nám povie, ako to tu chodí. Bez mena, bez fotky a najmä nie pred konzulátom. Dá sa pozvať na kávu so zákuskom a ochotne prezradí, ako to na Ukrajine chodí. „Nik nepovie skutočný dôvod. Vždy je to turistika, návšteva príbuzných. Keby mohli, tak na Slovensku vyhrabú príbuzného aj spod zeme, len aby získali možnosť vstupu do únie,“ približuje pohnútky rodákov.

Postup je vraj jednoduchý. „Keď získajú neobmedzené víza - prví žiadatelia na dva roky, tí, čo už víza mali a obnovujú si ich, na päť -, môžu prejsť cez hranice hocikoľkokrát. Nikto ich nedonúti, aby ostali len na Slovensku. Vy nie ste pre nás zaujímaví. Ideme ďalej.“

Na ilustráciu uvádza i platy. „Robotník na Ukrajine zarobí okolo sto, maximálne dvesto eur za mesiac. V Česku alebo Nemecku toľko dostane za týždeň. Samozrejme, načierno. Keby sme chceli víza od Nemcov či Grékov, tí väčšinou dávajú jedno-, maximálne dvojvstupové. Preto toľko stojíme pred vaším konzulátom, oplatí sa to,“ dodáva Ukrajinec.

Turisti?

Tí, čo sa chcú vyhnúť nekonečnému státiu pred konzulátom a majú aspoň akú-takú hotovosť, sa obracajú na cestovnú kanceláriu. Zaplatia si dvoj- či trojdňový pobyt na Slovensku a vízum na dva roky majú isté. Všetko pritom vybaví cestovka.

Nárast záujmu o krátkodobé pobyty potvrdzuje aj jeden zo zástupcov užhorodskej cestovky. Čo robia klienti s vízami, nesledujú. „Pre nás je podstatné poskytnúť im služby, aké požadujú. Zabezpečiť zájazd, ktorý si zaplatia.“ Predstaviteľ užhorodskej cestovnej kancelárie pripúšťa, že záujem stúpol až po uvoľnení víz udeľovaných slovenskou stranou.

Niektoré cestovky si podľa neho robia reklamu práve cez víza. V miestnych autobusoch sa objavili letáky, že ak si od nemenovanej kancelárie kúpia zájazd na Slovensko, získajú neobmedzené víza do únie minimálne na dva roky.

Sme spokojní

Ministerstvo zahraničných vecí je so systémom zjednodušujúcim slovenské vízové procedúry pre občanov Ruskej federácie a Ukrajiny spokojné. Rovnako s nárastom záujemcov. „Teší nás, že opatrenia majú pozitívny ohlas aj medzi podnikateľmi. Nárast počtu žiadostí o slovenské schengenské víza prekonal naše očakávania,“ konštatuje hovorca ministerského úradu Boris Gandel.

Keďže záujem je veľký, zastupiteľské úrady a konzuláty v Rusku i na Ukrajine personálne posilnili. „Napriek posilneniu úradu a ústretovosti sa nedá zabezpečiť priebežné vybavovanie bez čakania,“ tvrdí Gandel. Telefonické objednávanie termínov na podávanie žiadostí sa vraj na užhorodskom konzuláte neosvedčilo, zrušili ho na základe odporúčaní samotných žiadateľov. „Pripravujeme elektronické objednávanie termínov, ako aj ďalšie opatrenia,“ dodal.

Vydávanie víz s neobmedzenými vstupmi nepovažuje Gandel za nadštandardné. „Generálny konzulát poskytuje víza v súlade so schengenským kódexom a na základe požadovaných dokumentov obsiahnutých v žiadosti. S vízami môžu žiadatelia vstupovať do únie len podľa schengenských pravidiel a termínov obsiahnutých v udelenom víze,“ zdôrazňuje. Ešteže tak. Veď cestovný ruch na Slovensku potrebuje zákazníkov.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní