Úľava pre dovolenkárov?: Slovinsko prijalo opatrenia, ktoré by mali zabrániť chaosu na hraniciach s Chorvátskom

Počas veľkonočných sviatkov museli turisti cestujúci na Jadran čakať dlhé hodiny na vstupe do Chorvátska. Slovinsko už v najbližších dňoch urobí kroky, ktoré by mali zabrániť ďalším kolónam. Bude to stačiť?

Ako uvádza chorvátsky Jutarnji list, slovinské úrady sa rozhodli presmerovať nákladné vozidlá na hlavné hraničné priechody, zatiaľ čo časť osobných automobilov presmerujú na menšie priechody. „Prijali sme toto technické opatrenie, aby sme obyvateľov pri menších prechodoch ochránili pred hlukom a kolónami,“ uviedol štátny tajomník slovinského ministerstva vnútra Andrej Špenga.

Opatrenie by malo začať platiť už vo štvrtok 27. apríla. Keďže ďalší víkend bude predĺžený vďaka voľnému prvému máju, logicky sa objavili obavy z dlhých kolón na hraniciach. Slovinsko podľa Špengu preto pred hranicami postaví aj značky a semafory, ktoré by mali zabrániť chaosu a dlhým čakacím lehotám. Stále je však otázne, či prijaté opatrenia budú postačujúce.

Posilnené kontroly

Turisti smerujúci do Slovinska zažili menší horor počas veľkonočných sviatkov. Bol to následok novej európskej legislatívy, ktorá sa snaží reagovať na teroristické hrozby na starom kontinente. Colníci v rámci nich už niekoľko týždňov musia dôkladne preklepnúť každého prichádzajúceho a to bez ohľadu na národnosť.

Predtým občania Európskej únie mohli do Chorvátska cestovať prakticky bez kontrol. Počas Veľkej noci sa tak na vstupe zo Slovinska vytvárali niekoľkohodinové kolóny a na chorvátsko-maďarských hraniciach asi hodinové.

Diplomatický spor

Dlhé čakacie lehoty na hraniciach dokonca spôsobili diplomatickú prestrelku medzi Slovinskom a Chorvátskom. Záhrebské úrady obvinili Slovincov, že zbytočne predlžujú kontroly na hraniciach. „Nová legislatíva Európskej únie o cestovaní do Schengenského priestoru umožňuje uplatniť cielené, namiesto celoplošných kontrol. Maďarsko a Chorvátsko na to pristúpili, a očakávame, že tak urobí aj Slovinsko,“ cituje Jutarnji list chorvátskeho premiéra Andreja Plenkovića, ktorý zároveň vyjadril nádej, že sa do začiatku turistickej sezóny podarí nájsť východisko zo zložitej situácie.

Chorvátska prezidenta Kolinda Grabar Kitarovićová dokonca napísala európskym inštitúciám list, v ktorom obvinila Slovinsko, že dlhými kontrolami na hraniciach vyvíja nátlak na Chorvátsko. Dve krajiny totiž majú od rozpadu Juhoslávie územné spory, o ktorých by už v najbližších mesiacoch mala rozhodnúť medzinárodná arbitráž.

Slovinská strana však všetky obvinenia odmieta. Zdôrazňujú, že ich prioritou je zostať v Schengene, a preto sa budú striktne držať litery zákona. „Budeme pokračovať v celoplošných kontrolách a len občas prikročíme k cieleným - v závislosti od odhadu rizika a dĺžky čakací lehôt,“ tvrdí slovinský premiér Miro Cerar.


  • rb
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní