Mona Líza

Umelkyňa na súde: Rozťahovala nohy pred Monou Lízou

Kontroverzná umelkyňa si s roztiahnutými nohami si nesadla pred svetoznáme maliarske dielo prvýkrát. Čo na to súd?

Francúzsko-luxemburská umelkyňa Déborah de Robertisová nedávno prekvapila a pobúrila návštevníkov parížskeho múzea Louvre, keď si sadla pred slávny obraz Leonarda Da Vinciho Mona Líza s roztiahnutými stehnami vykrikujúc: „Mona Líza, moja ku*da, moje autorské právo.“ Umelkyňa si reakcie publika na svoj výstup nakrúcala na video.

Aktivistka

Ženu z múzea vyviedla ochranka a následne si ju prebrali muži zákona. Tridsaťtriročná Déborah skončila na dva dni v cele.

Súd nad ňou teraz vyriekol ortieľ – nevinná. Podľa súdu totiž nemožno hovoriť o budení verejného pohoršenie, keďže „pohlavný orgán nebolo vidieť, len ochlpenie“ a teda nešlo o „sexuálnu exhibíciu“ ale o „aktivistický a umelecký čin“, informoval o rozsudku francúzsky portál Le Monde.

Aktivistka: Farncúzsko-luxemburská umelkyňa Déborah de Robertisová pred obrazom Mony Lízy v Louvri.
Aktivistka: Farncúzsko-luxemburská umelkyňa Déborah de Robertisová pred obrazom Mony Lízy v Louvri.
Foto: Twitter

Nejde pritom o prvú takúto „akciu“ mladej umelkyne. Podobne roztiahla nohy už dvakrát predtým.

Opakuje

Pre agentúru AFP Déborah vysvetlila, že jej posolstvom je takto upozorniť na „spochybňovanie miesta žien v dejinách umenia“. Ako dopĺňa RTL, Déborah svojím vyčíňaním v galériách reprodukuje provokatívne fotky rakúskej umelkyne Valie Export zo 70. rokov minulého storočia.

Napriek oslobodzujúcemu rozsudku čaká Déborah ešte jeden súd - pretože ochrankárovi strhla sako.


  • kor
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní