Úmorná práca v chemikáliách a neuveriteľné nadčasy: Takto sa dostávajú hračky pod naše stromčeky!

Pracovné podmienky v čínskych továrňach sú katastrofálne. Vo fabrikách, z ktorých putujú vianočné hračky aj pod európske stromčeky, pracujú ľudia v nemysliteľných podmienkach.

Strašidelné nepreplatené nadčasy, euro na hodinu či chemikálie v miestnosti. To sú pracovné podmienky čínskych pracovníkov. Raj pre deti, ale nočná mora pre pracujúcich. Takto definovala mimovládna organizácia so sídlom v New Yorku pracovné podmienky niektorých fabrík v Číne.

Bábiky Barbie

V týchto továrňach sa vyrábajú hračky pre obrovské monopolné firmy ako McDonald, Disney či Mattel. V jednej takej továrni, v ktorej sa vyrábajú bábiky, pracuje aj SiaoFang, ktorá strávi nad detailnou prácou 11 hodín denne. Žije v jednej miestnosti s ďalšími ženami, kde nemajú prístup ani k sociálnym zariadeniam a žije stovky kilometrov od svojej trojročnej dcéry, len aby jej zabezpečila jedlo. Viac sa totiž za minimálny vydretý plat ani nedá.

Práca v krutých podmienkach - aj takto sa dostávajú hračky pod naše európske stromčeky.
Práca v krutých podmienkach - aj takto sa dostávajú hračky pod naše európske stromčeky.
Foto: Internet

Foto: Internet

Aj keď sú v Číne nastavené zákony tak, že oficiálne povoľujú len 36 nadrobených hodín, pracovníci tovární sa priznali k 100 hodinám nadčasov týždenne. Pozorovatelia, ktorí boli vo fabrikách v utajení, priniesli aj šokujúce odhalenia s prácou s chemikáliami. Potláčajú totiž všetky pravidlá pre bezpečnú prácu.


  • bed
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní