Európskym problémom nie sú utečenci, ktorí sú tu dnes, ale tí, ktorí ešte len prídu, ak sa situácia v Sýrii neupokojí.

Utečenecká kríza má riešenie. Kľúčom je voľba medzi morom a cholerou

Existujú riešenia, ako zastaviť či zvrátiť príval utečencov do Európy. Je na to však potrebný veľký kompromis, ku ktorému sa Západ zrejme ťažko odhodlá. Myslí si to odborník na arabský svet Abdel Mottaleb El Husseini.

Problém utečencov rozdelil európske spoločenstvo. V skutočnosti sa však Európska únia zaoberá iba dôsledkami krízy na Blízkom východe, nie jej príčinami. „Diskutujeme o nich, akoby boli výsledkom prírodnej katastrofy,“ hovorí v rozhovore pre nemecký portál focus.de politológ a expert na arabský svet Abdel Mottaleb El Husseini.

Občianska vojna, teror islamistov, perzekúcie menšín. Dôvodov, prečo dnes ľudia hromadne opúšťajú Sýriu, je viacero. Husseini je presvedčený, že Európa má spoluvinu na tom, ako sa situácia vyhrotila.

Rozhodujúcou chybou bol podľa neho pohľad na vojenský zásah v Líbyi, ktorého výsledkom bolo zvrhnutie diktátora Muammara Kaddáfího. „Ukončenie diktatúry bol síce dobrý ťah, ale spôsob, akým sa to stalo, úplne chybný. Radikálni islamisti využili politické vákuum a získali moc.“

Čítajte viac:

Zahadzujú doklady a rodiny nechali doma: Toto sa o migrantoch nehovorí

Ignorácia Islamského štátu

V Líbyi prestala fungovať akékoľvek štruktúra a krajina sa stala vstupnou bránou pre utečencov z Afriky a Stredného východu. Cez Líbyu sa do Sýrie a Egypta pašovali zbrane. Oblasť sa úplne destabilizovala.

„Vývoj v Líbyi posilnili opozíciu v Sýrii. Keďže tá bola slabá v myslení aj konaní, zo situácie vyťažili radikálni islamisti. Jedinou starosťou Západu bolo zvrhnúť líbyjského diktátora a predzvesti Islamského štátu jednoducho ignoroval. Takisto fakt, že šejkovia a podnikatelia štátov Perzského zálivu spolufinancovali IS a vyzbrojovanie teroristických milícií,“ dodáva politológ.

Voľba medzi dvoma zlami

Má utečenecká kríza vôbec nejaké riešenie? El Husseini ho vidí jedine v kompromisoch. Kľúčovými sú podľa neho tri body. Po prvé, Západ musí rokovať so sýrskym prezidentom Baššárom al-Asadom a jeho prívržencami v Iráne a Rusku a dosiahnuť prímerie so Sýriou.

Po druhé, je potrebná finančná solidarita Západu a regionálnych mocností v boji proti teroristickým milíciám Islamského štátu. A po tretie, dodáva politológ, na nepokojný región musí byť uvrhnuté zbrojné embargo.

Čítajte viac:

Z utečencov si mafiánske skupiny urobili výhodný biznis

Podľa Husseiniho je postup jasný. „Na prvom mieste je prímerie v Sýrii. Krajina je rozdelená medzi Asada a Islamský štát. Pri voľbe medzi morom a cholerou sa Západ môže rozhodnúť jedine pre diktátora. S islamistami sa totiž vyjednávať nedá a Asad sa zasa nedá odstrániť. Strach ohrozených menšín ho robí silným. Takže musia prísť na rad politické riešenia.“

Kompromis s Asadom je kľúčovým krokom k zmysluplnému riešeniu utečeneckej krízy. Perspektíva pre utečencov v európskych krajinách je slabá, pretože krajiny si potrebujú hájiť vlastné záujmy. Ak by sa však upokojila situácia v Sýrii, časť z nich by sa mohla vrátiť späť do vlasti.

Čo sa stane, ak k takejto dohode nepríde? „Víťazstvo Islamského štátu v Sýrii by bolo nočnou morou. Bez dohody Západu s Asadom sa situácia dramaticky zhorší. Najväčším problémom nie sú utečenci, ktorí sú tu dnes, ale tí, ktorí ešte len prídu. Bude ich totiž oveľa viac. Vrátate teroristov z Islamského štátu,“ dodáva pre nemecký portál politológ.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní