Pred rokmi: Romina a Al Bano boli rozprávkový pár.

Utopila sa nezvestná dcéra talianskeho speváckeho dua?

Ylenia, dcéra Al Bana a Rominy Powerovej, zmizla v roku 1994. Nešťastná matka stále verí, že je ešte na svete. Pátranie nevzdala ani po dlhom čase. So žiadosťou o pomoc sa obrátila aj na televíziu, no nepomohlo. Teraz sa ohlásil jasnovidec, ktorý tvrdí, že pozná pravdu. S Rominou sa spojil už pred piatimi rokmi, no jeho verziu odmietla, zdala sa jej príliš strašná.

Únos, drogy, samovražda

Kým Romina Powerová sa s odchodom dcéry nevie vyrovnať, Al Bano, občianskym menom Albano Carissi, sa vyjadril, že Ylenia si pod vplyvom drog siahla na život. Prvýkrát to verejne povedal pred šiestimi rokmi v rozhovore pre taliansky časopis Chi. Dcéra sa mu raz priznala, že fajčí marihuanu, preto si myslí, že vinou omamných látok skočila do rieky Mississippi. Keď Ylenia zmizla, mala 23 rokov. Stratila sa v New Orleanse v americkom štáte Louisiana.

Rodina sa najprv domnievala, že ide o únos. Neskôr Al Bano tvrdil, že dcéru hľadal na miestach, kde sa stretávajú narkomani, a začal si uvedomovať, že niet pochýb o jej konci. „Bolo mi to zrazu jasné. Žiaľ. Mal som však v sebe ešte štipku nádeje,“ spomína. Polícia zistila, že strážca na brehu rieky videl mladú ženu, ktorá sa vrhla do vody, a zrejme to bola dcéra slávneho páru.

Pár snov

Talian Al Bano a Američanka Romina Powerová boli manželmi dvadsaťdeväť rokov. V osemdesiatych rokoch ich považovali za pár snov na celom svete. Stretli sa v roku 1967 pri nakrúcaní filmu. On bol plachý mladý muž, ktorý zaznamenal prvé úspechy na scéne populárnej hudby. Ona, dcéra hollywoodskej hviezdy Tyrona Powera a herečky Lindy Christianovej, mala iba šestnásť rokov. Nasledovalo niekoľko filmov, v ktorých hrali manželský pár, až si napokon v roku 1970 povedali áno aj v skutočnom živote. Nahrali spolu mnoho albumov, priviedli na svet štyri deti a vychutnávali si slávu vďaka piesňam, ktoré sa stali hitmi - vari najznámejšia je dodnes pieseň Felicita. Po prvorodenej dcére Ylenii prišiel na svet syn Yari, potom dcéry Christel a Romina.

Koniec rozprávky

Priaznivci Rominy a Al Bana považovali ich život za rozprávku, kým v roku 1994 nezmizla Ylenia. Potom ešte spolu naspievali pieseň o veľkej strate a pripravili aj spoločný album, manželstvo úder osudu nevydržalo a v roku 1999 sa rozpadlo. Ich spevácke cesty sa rozišli už v roku 1996. Rominu nahradila televízna moderátorka Loredana Leccisová, mladšia od Al Bana takmer o tridsať rokov, majú spolu dve deti, Yasmine a Albana juniora. Ani vzťah s Taliankou nevydržal, skončil sa po piatich rokoch. Istý čas žil Talian aj so slovenskou herečkou Gabrielou Škrabákovou.

Stretli sa v roku 1998 v Bratislave, keď s ním pripravovala rozhovor pre televízny program TOP 20 Slovensko. Vzápätí ju pozval na svoj koncert do Viedne. Škrabáková neskôr o vzťahu povedala, že to síce nebola láska na prvý pohľad, ale napokon ju zaujal duchovnou, ľudskou hodnotou, až ich priateľstvo prerástlo do partnerského vzťahu. Základom bola obojstranná dôvera, o problémoch jeho života aj o veľkej tragédii Gabika Škrabáková vedela, často sa o tom spolu zhovárali. Dnes o vzťahu s talianskym spevákom nehovorí.

Videli ju všelikde

Romina Powerová pátranie po dcére nevzdala ani po osemnástich rokoch. Vlani v novembri vystúpila v špeciálnom vydaní relácie nemeckej televízie ZDF Kde je moje dieťa? s nádejou, že po odvysielaní sa niekto ozve so správou o Ylenii. Hoci relácia nepomohla záhadu vyriešiť, Powerová zdôraznila, že takto chcela dodať odvahu a silu iným rodičom, aby hľadanie strateného potomka nevzdávali. Podľa ZDF relácia pomohla vyriešiť 42 percent prípadov. Len v Nemecku je takmer dvetisíc nezvestných mladých ľudí. Ylenia by dnes mala 41 rokov. Keď zmizla, posledné, čo od nej rodičia dostali, bola pohľadnica z New Orleansu s dátumom 6. január 1994. Potom ju vraj videli všelikde na svete. Našli sa ľudia, ktorí tvrdili, že ju zazreli v Taliansku, Rakúsku, USA a v Dominikánskej republike. Rodičom sa však neozvala.

Obvinenia

V rozhovore pre španielsku televíziu TeleCinco Romina Powerová zo zmiznutia dcéry nepriamo obvinila Albana Carrisiho. „Albano bol diktátor. Keď sa nahneval, začal kričať, raz ma aj kopol,“ uviedla. „Ylenia sa s ním často hádala. Stále mi vravela - Mama, musíš od neho odísť, jedného dňa aj ja odídem.“ Al Bano manželke útok vrátil. „Úplne mi došli slová. Všetko, čo Romina povedala, je nepravda. Správal som sa k nej ako k madone. Nikdy by som si nepomyslel, že na mňa vyleje toľko špiny. Moje dcéry sú svedkovia, že som ten najlepší otec na svete. Je to skôr tak, že naše manželstvo zničili drogy.

Keď som spoznal Rominu, nevedel som, že berie drogy. Moja droga bol život, jej marihuana. Chcel som jej pomôcť, aby sa z toho dostala, ale v sedemdesiatych rokoch s tým začala znova,“ povedal pre tú istú televíziu.

A opäť potvrdil, že neverí, že Ylenia je ešte nažive. Jeho domnienku potvrdzuje strážca parku, ktorý 6. januára 1994 vypovedal na polícii. Uviedol, že na brehu Mississippi našiel mladú ženu, ktorá vyzerala ako neprítomná, bez duše. Na jeho prosbu, aby opustila zatvorený park, odpovedala: „Dobre teda, aj tak patrím do vody,“ povedala a vrhla sa do rieky. Mŕtve telo sa však nenašlo. Zničená Romina Powerová stále opakuje, že Ylenia drogy nikdy nebrala.

Jasnovidec

Prípad zmiznutej Ylenie nevzdal ani švajčiarsky jasnovidec Martin Zoller. Hovorí, že zvláštne schopnosti má už od detstva. Cíti auru okolo ľudí, vníma jej farbu. „Keď nie je aura, znamená to zvyčajne, že ten človek už nežije. Dá sa to vycítiť pri koncentrácii aj z fotografie. Na fotografii Ylenie, žiaľ, žiadnu auru necítim,“ vyjadril sa. Podľa neho mladé dievča odišlo, lebo už „nemalo nikoho, komu by mohlo dôverovať“.

Stopa sa stráca na ulici, kde stojí hotel La’Dale v New Orleanse. Poslednú noc tam Ylenia strávila v izbe s pouličným muzikantom Alexandrom Masakelom. Zoller samovraždu nevylučuje. „Vidím, že nie je sama. Bola s viacerými ľuďmi na mieste s hudbou. Vidím, že v hre sú aj drogy. Zdá sa, že ide o hádku pre nejaký vzťah. Takisto je možné, že ide o tehotenstvo,“ vraví Martin Zoller pri pohľade na fotografiu z minulosti. Či však Ylenia čakala dieťa, nepotvrdil ani nevyvrátil. „Ukončenie jej života nie je vražda. K smrti ju dohnali. Pre odmietnutie. Chýbal jej domov,“ domnieva sa jasnovidec. Telo nezvestnej vidí „vo vode, no na takom mieste, kde ho nie je možné nájsť“. Má teda Al Bano pravdu?

Karmický dlh

„Potrebnú silu, aby som zvládla každý deň, čo príde, mi dáva meditovanie a modlitba,“ prezradila budhistka Romina Powerová. O tom, že jej dcéra už nie je medzi živými, nechce ani počuť. „Nie, v žiadnom prípade. Nemala najmenší dôvod urobiť to,“ nepriamo reaguje na exmanželovo vyhlásenie, že pre drogy či z nešťastnej lásky si Ylenia siahla na život. Prečo však bez slova odišla, nad tým si Powerová láme hlavu už roky.

Dnes ako spisovateľka a maliarka žijúca v New Yorku tvrdí, že ide o karmický dlh. „Z nejakého nám neznámeho dôvodu, ktorý pochádza zrejme z dávnych čias, musí moja dcéra prechádzať týmto slzavým, nešťastným údolím. Pre mňa je však jednoznačne ešte stále na svete.“


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní