Alžírska ministerka Meslemová: Jej návrh odovzdať mzdu žien štátu sa nestretol s porozumením.

„Úžasný“ nápad ministerky: Ak vás živí manžel, darujte plat štátu!

Alžírska ministerka dostala unikátny nápad, ako pomôcť klesajúcej ekonomike v krajine. Ženy si myslia, že sa zbláznila

Ako pomôcť Alžírsku vyrovnať finančný deficit, ktorý jej rozpočtu spôsobili padajúce ceny ropy? Munia Meslemová, tamojšia ministerka národnej solidarity, rodiny a postavenia žien, prišla nedávno s unikátnym nápadom - vydaté pracujúce ženy a predovšetkým tie, ktoré pracujú na vysokých postoch v štátnej správe, by mali svoju mzdu venovať štátu. „Aspoň takto by sme mali pomôcť našej krajine, ktorá nám umožnila vzdelávať sa a dala nám šancu vybudovať si kariéru. A poviem vám, urobili by sme to s radosťou, nie je to totiž náš plat, ktorý nás živí, ale náš manžel,“ vysvetlila redaktorovi televízie El Bilad.

Falokracia

Aj keď Alžírsko je napriek pokročilej emancipácii stále poriadne konzervatívne, pobúrené reakcie na seba nenechali dlho čakať. Ministerku, ktorá je vo funkcii od roku 2013, nešetrili najmä na sociálnych sieťach. „Je to hanba!“ odkazovali ľudia ministerke. „Je to facka boju za ženskú rovnoprávnosť,“ rozčuľovali sa, odkazujúc na to, že v krajine za ňu aktivistky bojujú už od roku 1962. Ženy, ale aj muži jej zároveň vyčítali, ako môže byť v takej vysokej funkcii - a špeciálne vo svojej -, keď nevie, že značná časť príslušníčok nežného pohlavia dnes výrazne prispieva do rodinného rozpočtu a bez ich príjmu by rodiny sotva vyžili.

„Prečo by sme sa práve my mali vzdať našich poctivo zarobených peňazí?“ pýtali sa ženy v komentároch. „To je krásny príklad falokracie, ktorý v našej krajine vládne. Veď peniaze by sa dali ušetriť aj inak. Čo keby sa napríklad naši predstavitelia vzdali výsad, ako sú rezidencie v luxusných dovolenkových kluboch, predražených služobných limuzín, zbytočne prehnanej ochranky?“ navrhovali.

Anton Martvoň: Preslávil sa snahou zakázať „kazítka“.
Anton Martvoň: Preslávil sa snahou zakázať „kazítka“.
Emil Vaško

Anton Martvoň: Preslávil sa snahou zakázať „kazítka“. Foto: Emil Vaško

Slabý muž

Aby sme boli spravodliví, ministerka Meslemová nie je jediná politička, ktorá prišla s bizarným nápadom. Iba pred pár mesiacmi napríklad v Egypte rozvíril verejnú mienku poslanec Elhamy Agina, ktorý naozaj nezvyčajne podporil nevyhnutnosť ženskej obriezky. „Máme populáciu, kde naši mužia trpia sexuálnou nemohúcnosťou. To je očividné, pretože Egypt patrí medzi krajiny s najväčším počtom používateľov sexuálnych stimulantov, ktoré slúžia len slabým,“ vyhlásil na margo opatrení, ktoré mali sprísniť zákony na postihovanie vykonávania ženskej obriezky.

Tá je v Egypte zakázaná už od roku 2008. Podľa Aginu to je však chyba. „Ak zakážeme ženskú obriezku, budeme potrebovať silných mužov. A takých nemáme,“ dodal poslanec. Za svoje vyjadrenia sa po vlne kritiky musel ospravedlniť. Prinútili ho však najmä urazení muži.

Ženy uznáva: Ján Cuper navrhol, aby ženy nesmeli jazdiť v ľavom pruhu.
Ženy uznáva: Ján Cuper navrhol, aby ženy nesmeli jazdiť v ľavom pruhu.
Emil Vaško

Ženy uznáva: Ján Cuper navrhol, aby ženy nesmeli jazdiť v ľavom pruhu. Foto: Emil Vaško

„Kazítka“ aj zákaz pohybu v ľavom pruhu

Po nezvyčajné nápady predstaviteľov krajiny nemusíme chodiť ani do Afriky. Zopár sa ich už objavilo aj v našich končinách. Možno si spomínate na seriózny návrh vtedy ešte poslanca za HZDS Jána Cupera, ktorý v roku 1998 prišiel s tým, aby sa v ľavom jazdnom pruhu zakázalo jazdiť ženám. Český senátor Jaroslav Kubera zasa navrhol, aby merali rýchlosť chodcov na priechode a ak by kráčali veľmi pomaly, dostali by pokutu za zdržovanie cestnej premávky. No a v pamäti máme aj slávny návrh dnes už exposlancov za Smer Antona Martvoňa a Otta Brixiho, ktorí žiadali, aby sa novelou zákona o ochrane spotrebiteľa zakázalo inštalovať do spotrebičov takzvané kazítka.