Predseda Európskej komisie Jose Manuel Barroso (druhý sprava), predseda Európskej rady Herman Van Rompuy (druhý vľavo) a predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz (vpravo) ukazujú diplom a medailu na slávnostnej ceremónii.

V Osle odovzdali Nobelovu cenu za mier

Predstavitelia Európskej únie prevzali dnes tohtoročnú Nobelovu cenu za mier v nórskom hlavnom meste Oslo za presadzovanie mieru a ľudských práv v Európe počas šiestich desaťročí od skončenia ničivej druhej svetovej vojny.

Cenu prevzali traja najvyšší predstavitelia únie - predseda Európskej rady Herman Van Rompuy, predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso a predseda Európskeho parlamentu (EP) Martin Schulz. Traja čelní predstavitelia EÚ prijali diplomy a medaily na slávnosti na Radnici v Osle.

Predseda nórskeho Nobelovho výboru Thorbjörn Jagland vyhlásil, že 27-členná únia si cenu zaslúži za napomáhania tomu, aby sa "svetadiel vojny stal svetadielom mieru. V tomto procese vystupovala Európska únia najvýznamnejšie".

Prišli aj lídri európskych krajín. Na snímke poľský premiér Donald Tusk (vľavo), nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Francois Hollande. Foto: TASR

Fico sa rozhodol na poslednú chvíľu

Rozhodnutie vycestovať na dnešné udeľovanie Nobelovej ceny mieru Európskej únii do nórskeho Osla, ktoré padlo zo strany premiéra Roberta Fica na poslednú chvíľu, považuje šéf kabinetu za správne. Ako ozrejmil pri návrate na Slovensko, medzi lídrami členských štátov vznikla dohoda, že účasť by mala byť prejavom vzťahu k EÚ, preto zvážil zmenu programu. Predseda vlády chcel podľa svojich slov pôvodne ostať v Bratislave, aby mohol okrem iného riešiť vypätú situáciu s učiteľmi.

"Účasť mala byť prejavom vzťahu k EÚ a dnes to potrebuje viac ako inokedy," skonštatoval Fico s tým, že možno udelenie ceny vyvoláva otázniky. V tejto súvislosti poukázal na slová prezidenta EÚ Hermana van Rompuya, ktorý pripomenul, že otázku mieru Európania nepovažujú za otázku, ktorá by ich prioritne trápila.

"Považujú za samozrejmú vec, ktorú máme v tomto priestore, ale to, že tu je pokoj, že od roku 1945 nebol žiadny vojenský konflikt, zase vytvára predpoklady na to, aby sme sa mohli sústrediť na riešenie tých výziev, ktoré sú dnes tak veľké," doplnil.

Premiér iné štáty nekritizoval

Šéf kabinetu nechcel komentovať rozhodnutie niektorých štátov ako Veľká Británia či Česká republika nezúčastniť sa na dnešnom udeľovaní ceny.

"Každý si je strojcom vlastného šťastia a ja nie som oprávnený hodnotiť, prečo neboli prítomní," vysvetlil s tým, že slovenská vláda chcela svojím postojom potvrdiť svoju proeurópsku orientáciu. Ako zároveň podotkol, český premiér Petr Nečas mu na ceremoniáli veľmi nechýbal, keďže sa s ním stretol v nedeľu (9. 12.) v Prahe.

V Osle i v Štokholme

Nobelova cena za mier, ktorá sa považuje za najdôležitejšie politické vyznamenanie, sa každoročne odovzdáva v nórskom meste Oslo. Ostatné Nobelove ceny sa odovzdávajú vo švédskom Štokholme. Je to tak preto, lebo počas života Alfreda Nobela, zakladateľa nadácie udeľujúcej ceny, boli Švédsko a Nórsko spojené pod jedným panovníkom. Nórsko sa stalo samostatným kráľovstvom v roku 1905.

Udeľovanie rušili vojny

Nobelove ceny prvýkrát udelili v roku 1901. V období svetových vojnových konfliktov sa ceny neudeľovali. Laureáti Nobelovej ceny si prevezmú medailu a diplom. Každá cena je finančne dotovaná sumou desať miliónov švédskych korún (969.612 eur). Toto ocenenie neudelili 19-krát, naposledy sa tak stalo v roku 1972. V prípade neudelenia ceny bola finančná časť ceny vložená do zvláštneho fondu Nobelovej ceny za mier, alebo čiastočne aj do spoločného fondu Nobelových cien.


  • TASR
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní