Dopravná zápcha: Môže vzniknúť aj na vode, keď sa na úzkom kanáli stretne príliš veľa člnov.

V Thajsku môžete nakupovať na plávajúcom trhu

V okolí thajského mesta Damnoen Saduak pestujú najlepšie exotické ovocie, ktoré predávajú aj kupujú na člnoch.

Trhovníčka nám ponúka svieži zelený kokos. „A krásne suveníry, vyberte si,“ snaží sa predávajúca zaujať našu pozornosť drevenými soškami, exotickými koreninami, klobúkmi a dáždničkami. Typická trhová atmosféra ako kdekoľvek inde, ibaže nielen predávajúci, ale aj my kupujúci sedíme na člnkoch. Sme totiž na vychýrenom plávajúcom trhu neďaleko thajského Bangkoku.

Na bočných kanáloch

Je príjemné svieže ráno, teploty ešte nestihli vystúpiť na každodenných 30 stupňov. Nasadáme do dlhého úzkeho člna na jednom z postranných kanálov. Z oboch strán ho lemujú skromné domčeky vystavané na dlhých drevených koloch, ktoré ich chránia pred veľkou vodou v období monzúnov.

Vidiečania v nich pokojne trávia svoj bežný deň, vo vode kúpu deti aj perú. Usmievavá veslárka odrazila od brehu a čln sa chvíľu nečujne plaví kanálmi mesta, mieriac do jeho centra, kde sa každé ráno koná rušný trh. Ten je srdcom aj dušou mesta a nenápadný thajský Damnoen Saduak preslávil po celom svete.

Ovocie aj kola

Trhy patria k najatraktívnejším miestam pre turistov, kde sa môžu stretnúť s kultúrou a atmosférou krajiny. Čím exotickejšia, tým sú plnšie rôznych farieb, vôní a usmievavých ľudí, čo sú majstrami v zjednávaní cien. Do pravej trhovej atmosféry tu človek vkĺzne hneď, keď sa doplaví k prvým predajným člnom. Sú naložené pestrofarebným exotickým ovocím, o akom v Európe nechyrujeme.

Chvíľami míňame člny s predmetmi na pamiatku, drevenými soškami, fotoalbumami, maketami lodičiek, aké premávajú na miestnom trhu, no dostanete tu aj usušenú tarantulu či škorpióna. Predávajú tu oblečenie pre dovolenkárov, o kúsok ďalej hojdacie siete.

Niekoľko drobných plavidiel je kopcovito naložených najrôznejšími klobúkmi, ktoré ich predavačky neúnavne ponúkajú ľuďom na loďkách plaviacich sa okolo. Treba uznať, že klobúky sú v tropických teplotách na priamom slnku žiadaný tovar. Nezaostáva ani občerstvenie, a tak si môžete kúpiť pivo, vodu či kolu.

No najväčší záujem je o ovocie. Kto by si nevychutnal v takomto prostredí šťavu z čerstvého kokosového orecha, ktorému predavač zručným pohybom odreže vrch, dá vám doň slamku a vytvorí tak originálnu nádobu na pitie.

Kuchyne a plávajúce mäsiarstvo

Odvážlivci môžu ochutnať aj varené jedlá, ktoré miestni predavači šikovne pripravujú priamo na úzkych člnoch. Staršia pani niečo neúnavne miesi v kotle širšom ako jej drevené plavidlo a ešte pod ním aj kúri. Ďalšia žena priamo na člne pečie volské oká, na grile sa chystá ražniči a na ďalšom plavidle pripravujú miestni smažené banány.

Ponuku dotvárajú najrôznejšie cukrovinky a kopy sladučkého exotického ovocia. Hoci o trhu sa hovorí, že stratil svoju pôvodnú autenticitu a slúži len ako atrakcia pre turistov, nie je to celkom tak. Hoci aj pre domácich Thajčanov je určite jednoduchšie nakúpiť v supermarkete ako v plávajúcich stánkoch, v ponuke zostáva ešte stále množstvo vecí určených takmer výlučne domácim.

Nejde pritom len o množstvo jedla, ktoré turisti vôbec nevedia pomenovať, ale človek sa tu môže stretnúť napríklad s plávajúcim mäsiarstvom, čo pôsobí skutočne bizarne.

Dopravná zápcha na vode

Nad hlavným prieplavovým kanálom je vybudovaný široký mostík, aby návštevníci mohli pozorovať dianie pod sebou. Zaujímavé sú najmä dopravné zápchy. Hlavný trhový kanál je totiž na počet člnov pomerne úzky. Hoci člny nie sú široké, niekedy sa ich v jednom úseku nakopí toľko, že sa do seba navzájom zaseknú a nevedia sa pohnúť.

Čo však pre turistov vyzerá ako neriešiteľná situácia, domáci s prehľadom zvládajú. Navzájom si člny šikovnými pohybmi posúvajú tak, že o chvíľu sa celá zápcha zázračne rozplynie a každý čln pokračuje svojím smerom. Jednou z vecí, ktorá trhu výrazne uberá na autenticite, je veľké parkovisko s tržnicou a so supermarketom, vybudované v tesnej blízkosti kanálov.

Kto z návštevníkov nenastúpi na čln v niektorom pokojnom bočnom kanáli ďaleko od centra, príde o veľkú časť zážitku, ktorým je plavba po „neturistických“ častiach mestečka. Aj samotná tržnica kazí dojem masívnou betónovou konštrukciou. Atmosféru narúšajú motorové člny s ich hlučným pohonom, zanechávajúc za sebou smrad z výfukov.

Storočná história

Tradícia plávajúcich trhov je v Thajsku pomerne silná, preto ich môžete nájsť aj mimo turistických miest, v odľahlejších provinciách. Trh v mestečku Damnoen Saduak existuje od roku 1866. Dokonca aj názov tejto usadlosti je odvodený od pomenovania hlavného kanála, ktorý tu umelo vyhĺbili na príkaz kráľa Ramu IV., aby prepojil rieky Tha Chin a Mae Klong.

Kanál dlhý približne 35 kilometrov mal predovšetkým dopravnú funkciu - cestovať po vode bolo v devätnástom storočí vo vtedajšom Siame, dnešnom Thajsku, najjednoduchšie. Oblasť sa stala obľúbeným výletným miestom kráľa Ramu V., veľmi rád tu jedával a zhováral sa s vidiečanmi.

Pôda v provincii Ratchaburi, v okolí plávajúceho trhu Damnoen Saduak je mimoriadne úrodná, preto od hlavného kanála postupne vyhĺbili viac ako dvesto menších, navzájom poprepletaných vodných ramien. Privádzali vodu na okolité polia - a tiež sa po nich zvážala úroda. Postranné kanály doteraz slúžia na zavlažovanie a dopravu po okolí.

Napriek blízkosti takmer desaťmiliónového Bangkoku tu stále panuje vidiecky pokoj. Väčšina miestnych pracuje práve v poľnohospodárstve, pestujú vynikajúce hrozno, banány, kokosy, mango, aby ich každé ráno popredali zo svojich vratkých lodičiek.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní