VIDEO Čo hovoria Francúzi vo volebných miestnostiach?

Po 20-tej večer sa Francúzi dozvedia, kto bude ich novým prezidentom na najbližších päť rokov. Marine Le Penová alebo Emmanuel Macron? Volebné miestnosti otvorili o 8-mej ráno aj v 6. obvode Paríža. Aké sú pocity obyvateľom po odovzdaní hlasu? Čo hovoria prvé čísla o účasti? Išli sme sa, ako vyzerá vo Francúzsku veľký volebný deň.

Francúzsko volí. Na stráženie volebných miestností štát zmobilizoval 50-tisíc policajtov a žandárov. Okrem nich dozerá na bezpečnosť volebných miestností a kandidátov aj 7-tisíc vojakov.

Volebná účasť hlásená o 12-tej je približne rovnaká ako v prvom kole - niečo cez 28 percent. Od roku 1981 chodia v prezidentských voľbách Francúzi k urnám pravidelne v hojnom počte. Nevyužiť svoje demokratické právo sa rozhodne každých päť rokov okolo 20 percent ľudí. Účasť na voľbách o 17-tej bola 65,3 percenta, v porovnaním s prvým kolom 23. apríla je toto číslo o 4 percentá nižšie.

Dvaja kandidáti druhého kola "hry" o kreslo prezidenta, Marine Le Penová a Emmanuel Macron, odvolili. On na severe krajiny v meste v Touquet, ona v bašte FN, tiež na severe, v Hénin-Beaumont. Hlasovali obaja krátko po 11-tej. V rovnakom čase čase bol týždenník Plus 7 dní v jednej z volebných miestností, v 6. parížskom obvode.